İçeriğe geç

MİT MÜSTEŞARI ÖCALAN’LA GÖRÜŞTÜ MÜ

Türkiye’yi 1 haftadır kilitleyen YAŞ Krizi’nin, PKK’yla mücadelede gelinen mesafeyi, şehit cenazelerini gözlerden kaçırmak ve Anayasa referandumu tartışmalarını biraz daha bloke etme niyetiyle çıkarıldığını söylemek belki insafsızlık olur, ama bunlara hizmet ettiği kesin!.. Bakalım, kalan 1 ayda hangi yeni “krizlerle” boğuşturulacağız?!..

YAŞ krizi yüzünden biz de PKK ile mücadelede kat edilen mesafeyi ihmal ettik. Ancak birkaç gelişme, bu konuyu yeniden masaya yatırmayı ve bazı “tesadüfleri” yeniden sorgulamayı gerektirdi.

Devlet yetkililerinin, “referanduma kadar ateşkes” çağrısını ilk kez Taraf Gazetesi duyurdu. Ve bu çağrı dün “karşılık buldu”!.. BDP’nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Tatvan’da, “İnşallah Ramazan ayına hayırlı haberlerle gireceğiz ve barışın sağlanması için büyük çaba sarf edeceğiz. Bu hayırlı bir ay ve barış ayı olacak” dedi.

Acaba her şey bu kadar basit mi? Şöyle bir zincir kuralım:

İmralı’daki zat Haziran sonundaki “haftalık basın açıklamasında”, “2 milyon insan ölebilir” tehdidinde bulunurken, Başbakan Erdoğan’a seslenip, “Seçim barajının düşürülmesi, Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılması. Çocukların ve KCK tutuklularının bırakılması, sonra da demokratik anayasa hazırlanması” şeklindeki “çözüm” koşullarını sıraladı. Bir kez daha “özerklik” istedi.

Geçen süreçte, “çocuklar” bırakıldı. KCK tutukluları için Başbakan Erdoğan, “Hükümetin değil, yargının kararı” mesajı verdi. Bugünlerde de iktidar sözcüleri 12 Eylül referandumundan “evet” çıkması halinde, hemen ardından yepyeni bir Anayasa yapılacağını söylemeye başladı. Ve Diyarbakır’da “özerklik” toplantısı düzenlendi, ölen PKK’lılar için “saygı duruşunda” bulunuldu. Osman Baydemir’e, “organları yer değiştirmiş adam” diyenlerden hiç ses çıkmadı!..

Öcalan aynı “açıklamasında” şunları da söyledi:

“İki taraflı çatışmasızlık süreci geliştirilebilir. Böyle bir irade ortaya çıkarsa KCK de buna uyabilir…”

ÖCALAN’DAN BARZANİ’YE MEKTUP

Temmuz ayının ilk haftasında Mesut Barzani, Öcalan’ın kendisine bir mektup gönderdiğini, mektupta, “Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yollarla çözümünü anlatıp, kendisinden arabulucu olmasını istediğini” açıkladı.

Acaba bizimkilerin “KAK”ı Barzani, o mektubu ne yaptı? Hatıra olarak mı sakladı, “arabuluculuğa” mı soyundu?

Burada bir kez daha KCK iddianamesinde yer alan, bugüne kadar yalanlanmayan o tutanağı, Ahmet Türk başkanlığındaki DTP yetkililerinin 15 Aralık 2008’de Talabani ile yaptığı görüşmenin tutanağını hatırlatmamız gerekiyor. Talabani, Türk’e demiş ki;

“Benim Apo ile bir ilişkim var. 2 Kasım’da bana avukatları aracılığıyla bir mektup gönderdi. Ben bu talepleri Türk yetkililerine de iletmiştim. Benim PKK ile de bir diyalogum var. Bu bayramda ben talep etmişim ateşkesi, hem uzatılması konusunda da bir yaklaşım oldu. Silah bırakma ve ateşkes ilan etme arasında fark var. Ben silah bırakma yanlısı değilim. Ateşkes ilan edilsin. Silah bırakmanın karşılığı var. Ateşkes ilan etmek ise Türkiye’de çalışan arkadaşların mücadelesini yükseltmek için olmalıdır. Yine PKK’nın bir talebi vardı; genel af onu dile getirdik. Biz ‘MİT müsteşarları ile PKK’nın bazı ilişkileri var, sizin bilginiz dahilinde mi?’ dedik. Erdoğan, ‘MİT müsteşarının tüm ifadeleri benim ifademdir’ dedi.”

BDP’NİN ERBİL TEMSİLCİLİĞİ

Barzani’nin bu açıklamasından iki gün sonra yine Öcalan’ın “haftalık” görüşmesi vardı. “Savaş”ın şehirlere yayılması tehdidi eşliğinde, bu defa şu “talep ve talimatları” iletti.

“BDP Erbil’de temsilcilik açacak sanırım. Orası çok hareketli bir yer. Brüksel önemlidir, Washington önemlidir, ama Erbil daha önemlidir. Temsilcilik açılması önemlidir. Oradakiler bizim insanlarımız. Orada 500’ü aşkın şirket var. Şimdiye kadar orada bir büronun olmaması hatadır.” (BDP heyeti iki hafta önce Erbil’e gidip, Barzani’yle görüştü ve Erbil temsilciliği açıldı)

“Hükümet’e, KCK’ya, BDP’ye ve tüm ilgililere sorunun demokratik çözümü için bazı pratik önerilerde bulunuyorum. Bu kapsamda üç öneri sunuyorum: Birincisi, önce bir eylemsizlik, karşılıklı bir eylemsizlik durumu sağlanabilir. İkincisi, Meclis bünyesinde Güney Afrika benzeri bir Hakikat ve Adalet Komisyonu kurulabilir… Üçüncüsü de belli bir alanda toplanmış güçlerin yurda dönüşü sağlanır. Öyle Habur’daki gibi değil, toplu bir geliş olur. Bu sürecin güvenlik boyutu KCK ile görüşülür. Demokratik Anayasa çalışmaları ise BDP üzerinden yürür, bu çalışmaya diğer partiler de katılır. Bu temelde anayasal ve yasal çözümler gelişirse silahlar bırakılır… Müzakere süreci olmazsa, devrim süreci gelişir…”

“CEZAEVİ KOŞULLARI AĞIRLAŞTI” DEDİ

İLK AÇIK GÖRÜŞÜ YAPTIRILDI

Abdullah Öcalan, 14 Temmuz “açıklamasında” cezaevi koşullarının ağırlaştırılmasından şikayet etti, radyo dinleyememekten, mektuplarının verilmemesinden yakındı.

Bu şikayetlerin akabinde, Öcalan’ın konuştuklarını anında çeviren bir makine gönderileceği (talimatları dışarıya iki gün gecikmeyle değil, anında ulaşsın diye mi?) açıklandı. Ayrıca 12 yıl aradan sonra ilk kez geçen hafta ailesiyle açık görüş yapmasına (BDP’nin ateşkes çağrısında bu jestin etkili olduğu bildiriliyor)  izin verildi.

REFERANDUMU BOYKOT İÇİN NE DEDİ?

Öcalan o hafta, 12 Eylül referandumu konusundaki “görüşlerini” de net bir dille açıkladı. BDP’nin aldığı boykot kararını “olumlu ve önemli” bulduğunu belirten Öcalan, “Demokratik bir anayasaya kadar kesin boykot dememiz lazım” şeklinde konuştu.

Ancak tam 1 hafta sonra 21 Temmuz’da aynı konuda şunları söyledi:

“Referandum konusunda halkımız her yerde her bölgede her kentte toplanacaklar, durumu tartışacaklar ve bir karara varacaklar. Kimsenin iradesine ipotek koymuyoruz. Ancak serbest bırakıyoruz derken kimse yanlış anlamasın, yine boykot olabilir ancak halkımız referandum öncesi evvela toplanacak, bol bol tartışacak ve gelişecek sürece göre kendisi karar verecek. Yanılmıyorsam referandumda evet ile hayır at başı durumda gidiyor. BDP burada kilit konumundadır. BDP’nin tavrı, referandum sonuçlarını etkiler. BDP önümüzdeki günlerde bu konuda toplantılar da yapmalıdır. BDP bu referandum sürecini yeni bir anayasanın yapılması sürecine dönüştürebilir. Bir seferberlik ruhuyla seçime kadar çalışılmalıdır. Yeni demokratik bir anayasanın hazırlanması için çalışmalarını hızlandırabilir. Halkımızı yeni bir anayasa talebine hazırlayabilir.”

28 Temmuz’da da İmralı’dan şu “açıklama” geldi:

“BDP’nin referandum süresince asıl tartışması gereken konu varlığının kabul edilip-edilmeyeceğidir, yani Kürtlerin varlık-yokluk meselesidir. Asıl tartışılması gereken konu budur. Önemli olan boykot kararı alıp almamak değil, soruna bütünlüklü yaklaşılıp yaklaşılmadığıdır. Ben bu soruna bütünlüklü yaklaşıyorum. Bu konuda kamuoyunda çok teknik-dar tartışmalar yapılıyor, çok basit üsluplarla, evet ve hayırla sınırlı tartışmalar yürütülüyor. Bu çok önemli değil, evet de hayır da olsa çok önemli değil, asıl önemli olan sorun bunun ötesindedir…”

28 Temmuz “açıklamasında”, bazılarına daha önce dikkat çektiğimiz şu bölümler de vardı:

“Sorunu BDP ile çözebiliyorsan çözebilirsin, sorunu PKK ile çözebilirsin, ancak görülüyor ki onlarla çözemiyorsun, onların çözüm gücü yok ama benim rol almamı istiyorsan da Meclis’te bana ilişkin ilke kararı çıkarmalısın. Ben bu koşullarda rol alamam, gerillaya ulaşmam gerekir. Bu konular hakkında konuştuğumda suç sayılıyor, rahat bir şekilde konuşamıyorum, iletişime geçemiyorum, onun için sorunun çözümünde rol almam isteniyorsa Meclis bu konuda benim için bir ilke kararı almalıdır. 12 yıldır televizyon yok, diğer arkadaşlar telefon edebiliyorlar, ben bundan bile faydalanamıyorum. Bu koşullarda nasıl rol oynayabilirim?”

“Bana burada 7-8 sekiz yıldır dört kez ‘bekleyin’ dediler, her seferinde seçim var dediler. Ama sonuç ortada. Bizi oyalıyorlar, durum budur. Ben burada 12 yıldır sabrettim, sorunun çözümü için gece-gündüz uğraştım. Burada sabırla barışı, toplumsal çözümü gerçekleştirmeye çalıştım, bu sabrı gösterdim, ancak benim de bir sınırım var. Bir kere de her şeyi bozabilirim, kim ne yaparsa yapsın diyebilirim. O zaman gelip burada beni bir saat içinde öldürebilirler de hiç umurumda değil, bundan da korkmuyorum. Ben referandumdan sonra oyalamaya izin vermeyeceğim. Ben gerektiğinde 12 yıl daha dayanırım, gerektiğinde bir saniye bile sabretmem ve oyalamayı asla kabul etmem. İşte referandumdan sonra bu sefer önümüzde seçim var, seçime az süre kalmış bahanesiyle oyalanmayı kabul etmeyeceğim.”

ROL ALMASINI İSTEYEN Mİ OLDU?.. BOYKOT FİKRİ NİYE DEĞİŞTİ?

Öcalan’ın özetlediğimiz bu “açıklamalarından” sonra bazı sorular soralım:

– Acaba ondan “rol almasını” isteyen mi oldu ki, o da şartlarını sıraladı?

– Bir kez daha altını çiziyoruz; “Referanduma kadar bekle” diyen mi oldu?

– 7-28 Temmuz arasında ne oldu da Öcalan’ın referandumu “boykot” konusundaki fikri değişti?

-Başbakan Erdoğan’ın günlüklerini tutan, Yeni Şafak Gazetesi’nde Yasin Doğan adıyla yazan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın 5 Ağustos tarihli yazısındaki, Öcalan’ı “ibra” niteliğindeki şu satırların hikmet-i sebebi ne?

“Son dönemde boykot konusundaki fikirlerini yumuşatarak, halkı serbest bırakma yönünde tavırlar sergilediği gözlemlenen Abdullah Öcalan’ın, Kandil’dekiler tarafından ciddiye alınmaması da ilginç bir durum oluşturuyor. Referandum sonrası nasıl partilerin klasik tabanlarında bir kayma yaşanacaksa, terör örgütünün içinde de bir kısım çatışma ve çekişmelere zemin hazırlayacağı varsayılabilir…”

Başbakan Erdoğan’ın, CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan’ın şu sorularını cevaplaması, acaba tüm bu “tesadüfleri” bir açıklığa kavuşturur mu ki?

“20 Temmuz Salı günü MİT Müsteşarı Dr. Hakan Fidan’ın yanına iki şahsı daha alarak, İmralı’ya gittiği ve Abdullah Öcalan ile görüştüğü iddiaları doğru mudur? Bu gidiş esnasında helikopter yerine, deniz araçlarının kullanıldığı ve adadaki kamera sisteminin kapalı durumuna getirildiği iddiaları doğru mudur?”

“Eğer bu ziyaret yapılmış ise niçin yapılmıştır? Ziyaret sırasında Abdullah Öcalan ile görüşülmüş ise bu görüşmenin içeriği nedir? Görüşme kamuoyundan neden gizlenmiştir? Görüşmeden Başbakan veya Hükümet üyelerinden herhangi birisinin bilgisi var mıdır?”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized