İçeriğe geç

Engin Alan artık Ankara’da

Balyoz davasından 18 yıl hapis cezasına çarptırılan efsane komutan emekli korgeneral, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan artık Ankara’da. Yaklaşık 2.5 yıldır Silivri Cezaevi’nde olan Alan, Salı günü Sincan Cezaevi’ne nakledildi.

28 Şubat soruşturması kapsamında da hakkında tutuklama kararı verilen Alan, hem bu davanın duruşmalarına katılabilmek için hem de eşi Nevin Alan’ın rahatsızlığı sebebiyle Ankara’ya naklini istemişti.

Alan’ın Sincan Cezaevi’ndeki koğuşunu bir diğer Balyoz tutuklusu emekli kurmay Albay Erdal Akyazan ile paylaştığı öğrenildi. Ailesi Ankara’da olduğu için Sincan’a gelen Albay Akyazan, Balyoz duruşmasında yaptığı şu ilginç çağrı ile adını duyurmuştu:

“Omuzlarındaki yıldız Samanyolu kadar çok olan dört eski komutanımız var: Hilmi Özkök, Aytaç Yalman, Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ. Şimdi izninizle buradan onlara sesleneceğim: vatansever bir subay, bizi sırtımızdan hançerledi. Yalan söyledi, tuzak kurdu. Hançer sırtımızda. Ey benim eli öpülesi komutanım; canım çok yanıyor, gel buraya! Ya hançerin hepsini sok bitir bu işkenceyi ya da çek çıkar hançeri sırtımdan ve sar yaramı. O zaman seni affeder miyim? Asla.”

Akyazan, mahkeme heyetine de şöyle seslenmişti:

“Sizden tek talebim hukuku egemen kılmanız. Eğer bunu başaramazsak bu cumhuriyet çöker. Çöker de ne olur? Hiçbir şey olmaz. Dün çökmüş bir imparatorluğun yıkıntıları üzerine ulusça yepyeni pırıl pırıl bir cumhuriyet kurduk. Bir kere yaptık, yine yaparız. Ezeli ve edebi liderim Atatürk’ün büyük sevdasını; bu vatanı kendi haremine almak isteyenler, bu günlerde beni ayak altında istemiyorlar. Yaşananların temel nedeni budur.”

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser Yıldız

www.facebook.com/MuyesserYildiz

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized