İçeriğe geç

Hepimiz “Çapulcuyuz”!..

Bu sabah Meclis’teydim. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’la bahçede sohbet ederken, gazilerimize rastladık.

3 Ekim 2008’de Hakkari Aktütün karakoluna yapılan saldırıda 17 arkadaşını şehit veren, 20 arkadaşıyla birlikte gazi olan; 35 ameliyat geçirip, iki bacağını kaybeden Baran Timuçin,

1996’da Batman-Sason kırsalında mayına basma sonucu iki bacağını kaybedip, 16 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm olan İzzet Ertunç,

1998’de Siirt-Karadağlar’da teröristlerle girilen çatışmada yaralanan, yaşamını 15 yıldır engelli olarak sürdüren Koray Gürbüz,

Ve Sadece 10 ay önce 19 Haziran 2012’de Hakkari Dağlıca Yeşilyayla üst bölgesine düzenlenen PKK saldırısında 9 arkadaşını şehit veren, 21 arkadaşıyla birlikte yaralanan, yediği 11 kurşundan biri boğazından girip, ağzından çıkan, çene ve dişleri parçalanan Sezer Kartal isimli gazilerimiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’la birlikte basın toplantısı düzenleyip, sorunlarını anlatmışlar, oradan geliyorlardı.

Meclis bahçesinde karşılaşınca haliyle sohbet konusu “açılım” oldu. Koray Gürbüz, en genç gazi Sezer Kartal’ı işaret ederek, “10 ay önce 9 arkadaşı kollarında şehit oldu. 10 ayda ne değişti de bu seviyeye geldik?” diye sordu ve ekledi:

“Teröristler özgürlük hareketçisi oldu. Dağlarda terörist peşinde koşanlar ise terörist, vatan haini diye hapislerde çürütülüyor!..”

Ne söyleyebilirdik ki?!.

Tam o sırada İzzet Ertunç’a bir telefon geldi. Renginin giderek karardığını gördük. Telefonu kapatınca anlattı. Başbakan Erdoğan biraz önce yaptığı bir konuşmada, Kayseri’de akil adamları protesto edenlere “çapulcu” demiş.

İsyanlar kabardı; “Terörist… İstismarcı… Şimdi de çapulcu olduk öyle mi?!.”

Üzerlerine alınmışlardı, çünkü Kayseri’deki protestocular arasında gazi arkadaşları ve şehit yakınları da vardı.

“Gazilik madalyalarımızı alıp, PKK’lılara taksınlar artık” diyerek, öfke ve üzüntüi çinde boynu bükük vedalaştılar.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, “Birazcık toplantıyı sabote etmişler” şeklinde anlattığı kişiler için “edepsiz, terbiyesiz” ifadelerini kullandığını okumuştum, ama Başbakan’ın “çapulcular” dediğini duymamıştım. Gazilerimizden ayrıldıktan sonra baktım; evet Erdoğan partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında, “Bir avuç çapulcunun çirkin gösterisi” demiş.

Hızını alamayıp, açılım karşıtı yazarlara da “Üç-beş tane çapulcu köşe yazarı” sıfatını uygun görmüş!

Muhtemel ki Başbakan Erdoğan sözlerine bugün yarın, “Gazileri ve şehit yakınlarını değil, MHP’lileri kastettim” şeklinde kısmi açıklık getirir, ama kabul görür mü, zor!..

Kayseri’de “davetli olmadıkları halde” toplantıya gidip, akil adamlara soru soran, slogan atıp, sonunda da İstiklâl Marşı okuyarak, protesto edenlerini kabaca listesini çıkardım:

Bilgi Yurdu Derneği Başkanı, Kamusen İl Başkanı, MHPil başkan yardımcısının yanısıra bir grup gazi ile şehit yakını gitmiş.

Akil İnsanlar, sadece toplantı yaptıkları otelde değil, ziyaret ettikleri Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi’nde de tepki görmüş. Dernek Başkanı Ali Yavuz, Komisyon Başkanı Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren’e şunları söylemiş:

“Barış isteniyor, ama biz bir yerle savaşmıyoruz ki! Birileri hak istiyor, ne hakkı istiyor? Biz bu devleti birlikte kurmadık mı? ‘Kürdistan’ deniyor! TBMM’de bir milletvekilinin o bölgelerimize ‘Kürdistan’ demesi beni rahatsız ediyor. Bizim Kürt vatandaşlarımızla değil, dış güçlerin taşeronluğunu yapan PKK ile sorunumuzvar. Ben ve şehit ailelerimiz Türkiye’de Kürt sorunu olmadığına, yaşanan sorunun PKK sorunu olduğuna inanıyoruz. Biz bu terör sorununu çözmek için yola çıkmalıyız. Biz Kürt sorununu çözeceğiz diye yola çıkarsak, en baştan arabayı devirmiş oluruz. Bizim sorunumuz terör sorunu.”

Dernek odasında bulunan gazilerle, şehit aileleri de şöyle tepki göstermiş:

“Benim kanım üzerinden pazarlık yapmayın. Defolun gidin! Şehidimin hakkını ödeyemeyeceksiniz! Utanmadan buraya gelmiş konuşuyorlar. 30 bin kişinin katiline yol gösteriyorsunuz. Apo’ya selam söyleyin!..”

Şayet bazı gerçekleri söylemek,acıları dillendirmek “çapulculuksa”, o halde hepimiz çapulcuyuz!..

İşte o “çapulculardan” 6’sı birarada görülüyor!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

19 Nisan 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/iste-basbakanin-capulcu-dedigi-kisiler-1904131200.html

Kategori:Uncategorized