İçeriğe geç

Gül, Mısır Ordusuna Ne Tavsiye Etmişti?

Mısır’da yaşananlar, bizim “Orta Doğu rol modellerine” her açıdan ibret dersleriyle dolu. “Stratejik derinliğin” sığlığından tutun da demokrasi ve laiklik anlayışlarının çarpıklığına kadar!..

“Mısır’daki gösterileri televizyondan izlerken 1980’deki darbeyi hatırlıyorum” diyordu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Bugün değil, Mübarek devrildiğinde. Acaba şimdi televizyonlardaki görüntüler neyi hatırlatıyor?

Öncü medyamız da Gül’den aşağı kalmıyor, Mısır’daki darbe yönetiminin 12 Eylül Anayasası’nı referans aldığını, buradaki partilerin AKP modeline benzemek için yarıştığını, övgü ve gururla yazıyordu.

-Türkiye Mısır’ın İhlam Kaynağıdır-

Türkiye’nin dış politikasını 2002’den beri Davutoğlu’yla birlikte adeta tek başına götüren Cumhurbaşkanı Gül, Şubat 2011’de Tahran yolundadır. Mübarek alaşağı edilmiş, buna da “Arap devrimi” denmiştir. Gül, şu değerlendirmeyi yapar:

“Mısır halkının onuru zedelenmişti. Mısır büyük bir ülkedir, derin bir medeniyettir. Uluslararası platformdaki yeri bu değildi… Mısır ordusu kardeş kanı dökülmesini önlemekle büyük bir katkı yaptı…”

AKP’nin öncüleri şimdi ne diyor; “Orduya karşı diren Mursi!..”

Tahran yolundaki Gül’ün açıklamalarına devam edelim, şunları da söyler:

“Şimdi geçiş dönemi. Düzgün bir anayasa, hızlı ama özgür ve adil bir seçim yapılması gerekiyor. Mısır’da halk ve devletin bu geçiş döneminden güçlü çıkması gerekiyor. Halk güçlü de olsa sistem çürük ise, çürük sistemle olmuyor.”

“Arap devrimini” alkışlayan yanındaki gazeteciler, “Türkiye’nin Mısır’ın geçiş döneminde bir rolü olabilir mi?” diye sorduğunda Gül gülümseyerek, “Türkiye’nin bir ilham kaynağı olduğu yazılıyor ve söyleniyor” cevabını verir.

-Fundamantalistler Gelir Diyenlere Kulak Asmayın-

Cumhurbaşkanı Gül 1 ay sonra Kahire’ye gider. Mübarek’in devrilmesinden sonra Mısır’ı ziyaret eden ilk liderdir. Geçiş döneminin yetkilileriyle görüşür. Bu arada “20 Ocak Devrimci Gençlik Grubu” üyeleriyle buluşur. İşte bu buluşmada Gül, “Mısır’daki gösterileri televizyondan izlerken 1980’deki darbeyi hatırlıyorum” der ve ekler: “Darbe yüzünden balayımı askeri hapishanede geçirmek zorunda kaldım”. Bu söz Mısırlı devrimcileri kahkahaya boğar.

Cumhurbaşkanı Gül Kahire dönüşü uçakta, tanıştığı tüm Mısırlıların AKP’nin başarılarından hayranlık duyduklarını anlatır. Ancak Kahire temaslarının detayları, kısa bir süre sonra gittiği Endonezya dönüşünde gazetecilerin şu soruları ve Gül’ün verdiği şu cevaplarla ortaya çıkar.

Soru: Ortadoğu’daki halk hareketlerinin ardından bazı çevrelerde bir kökten dincilik endişesi var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Gül: Benim hiç endişem yok. Bugünkü dünyada mümkün değil. Mısır’da konuştuğum generaller de durumun bilincinde. Bu korku, kaygı istismar edilen bir olay. Türkiye’de de bir dönem olmadı mı? Bunları yaşadık biz.Türkiye ile ilgili olmadı mı?

Soru: Mısır toparlayamaz, süreci gerçek demokrasi yönünde geliştiremezse ne olacak kaygıları da var?

Gül: Hayır, hayır o kanaatte değilim. Mısır’a gittiğimde Tantavi dahil tüm generallerle üç saat çok açık konuştum. Hepsi gayet realist. Tüm siyasi hareketlerin başkanlarıyla, karma olarak hepsiyle oturdum konuştum. Onları da çok gerçekçi buldum.

Soru: Laik perspektifleri varmı?

Gül: Laik perspektiflerini bilemem, ama demokratik perspektifleri var. Hıristiyanlar, Müslümanlar hepsi bir aradaydı. Hepsi kolkola.

Soru: Onların demokrasi anlayışından laiklik de ortaya çıkıyor mu?

Gül: Başka her ülkenin detaylarına karışmam. Ben şuna bakarım: Temel hak ve hürriyetler o ülkelerde var mıdır, hukukun üstünlüğü geçerli midir, yöneticiler tamamen halkın iradesiyle göreve gelip gidiyorlar mı ve sistem buna müsait mi? Çok partili, engellerin olmadığı, ön elemelerin yapılmadığı bir sistem. Onun ötesinde her ülkenin kendi ayrı özelliği vardır. Laiklikle ilgili ise anayasasında dini bir referans varsa o kontekste bakmak gerekir. Biz farklıyız bu açıdan. Bunlar bir gecede olacak işler değil. Türkiye 1923’ten beri Cumhuriyet. 1946’dan beri çok partili hayatın içinde. Arada müdahaleler olduysa da böyle. Onlar ise daha yeni çok partili sisteme geçiyorlar. Ben Mısır’daki generallere, ‘Sizi korkuturlar, bırakırsanız fundamantalistler gelir’ derler. Bunlara kulak asmayın dedim. Sorumluluk ve demokrasi herkesi törpüler. Hak ve hukuk, şeffaflık, adalet söz konusu olduğunda demokrasi daima marjinal şeyleri hizaya getirir. Herkese hitap eder hale getirir.”

Türkiye’yi diğerlerinden ayıran, bugünlere ulaştıran ve bölgeye “rol model” diye sunulmasının ana sebebi “laiklik” iken, bunu “detay” sayıp, “sandığı” esas alıp, “demokrasinin herkesi törpüleyip, hizaya getireceğini” düşünen bir Cumhurbaşkanı!..

Allah’ı var, Mursi’nin bu tavsiyeleri ne kadar iyi benimseyip, uyguladığını gördük!..

Devam edelim; Gül o günlerde şöyle genel bir yorum da yapar:

“Yaşananlar korku eşiğinin bu yıl aşılmaya başlandığını gösteriyor. Her ülkenin durumu farklı. Kiminde aşırı yolsuzluklara kızgınlık, kiminde aşırı baskı yöntemlerine tepki, kiminde onur, haysiyet mücadelesi öne çıktı… Değişim talebine öncülük etme noktasında en önemli örnek Türkiye.”

Bilmem, Cumhurbaşkanı Gül 2 yıl sonra kendi ülkesinde Gezi eylemleriyle “onur, haysiyet mücadelesinin öne çıkıp, korku duvarının aşıldığını” fark etti mi?

-Efsane Devrimin Sonu-

Yine o günlerde Cumhurbaşkanı Gül, Kahire Tahrir Meydanı’ndaki isyanda gençleri örgütleyen “25 Ocak Tahrir Gençlik Liderlerini” Tarabya Köşkü’nün bahçesinde ağırlar. Elinde iki beyaz gül tutan Gül, zafer işareti yapan Mısırlı devrimci gençlerle pozlar verir. Gül, bu gençlere şunları anlatır:

“Mısır’ı, sizin ateşini yaktığınız, gerçekten efsane devrimden sonra ilk ziyaret eden Cumhurbaşkanı olarak kıvanç duyuyorum. Tunus’ta, sonra Mısır’da yakılan meşale gördüğünüz gibi bütün İslam dünyasını aslında aydınlatıyor. Her tarafta halklar, korku duvarlarını aşmış vaziyette, ülkelerinde düzgün, saygın yönetimlerin gerçekleşmesi için büyük mücadele veriyor. Bunda siz gençlerin, gerçekten büyük hakkınız ve katkınız var.”

Tam 2 yıl sonra bugün ise Gül, Tarabya Köşkü’nde Kahire Büyükelçimizi kabul edip, Mısır’daki gelişmeleri dinleyecek!..

Mübarek’in devrilmesi 1980 darbesi idiyse, şimdi olanlar Mısır’ın 28 Şubat’ı mıdır, 60 darbesi midir, 27 Nisan e-muhtırası mıdır; yakında anlarız.

Neticeyi kelâm;Türkiye’de de birşeyler olacak. Yok, öyle gençlik hareketleri, Gezi eylemleri vs. temelli değil. Devlet içinde devlet savaşları tüm cephelerde hızlandı. Emperyalizmin, hadi “deliğe süpürdü” demeyeyim, Mursi’yi bir kalemde nasıl sattığı da ortada.

O yüzden şu anda Mısır’dan çıkarılacak tek ders var gibi görünüyor; Usta, erken genel seçim kararı alır mı, alır!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

4 Temmuz 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/cumhurbaskani-gul-misir-ordusuna-ne-tavsiye-etmisti-0407131200.html

Kategori:Uncategorized