İçeriğe geç

“Milletin Adamı” Milletten Neyi Gizliyor?

“Milletin adamı” sloganıyla Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan dün Beylerbeyi Sarayı’nda 27 gazete ve tv kanalının yöneticisiyle kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenledi.

Basın vardı, ama basından gizliydi. Hem Erdoğan millete hitaben açıklama yapmadı, hem de sadece yandaşlar davetliydi. Haliyle konuşulanlar “Beylerbeyi sırrı” oldu.

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’ın yazdığına göre, bakın o 27 temsilcinin ortak özellikleri nelermiş:

– Yeni Türkiye vizyonunu paylaşmaları…

– Barış sürecine tam destek vermeleri…

– Paralel yapı ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeleri…

Yani “eski Türkiyecilere, çözüm sürecine karşı çıkanlara ve Cemaat medyasına”, “milletin adamı” Cumhurbaşkanının masasında yer yok.

Bu mu demokrasi yolculuğu?!. Bu mu 77 milyonun Cumhurbaşkanı olmak?!.

Erdal Şafak sohbet konularını başlıklarıyla yazmış; Yeni Anayasa… Çözüm süreci… IŞİD… HSYK seçimleri… ABD Dışişleri Bakanı Kerry’den de Fetullah Gülen’i isteme…

Beylerbeyi takımında yer alan Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan’dan da şunu öğrendik:

Türkiye ABD’yi epey rahatsız eden uzun menzilli füze projesinde Çin’den vazgeçip, ibreyi Fransa’ya çeviriyormuş.

İşte “diklenmeden dik duranların” bir tavizi ve emperyalizmin bir “zaferi” daha!..

-2010’daki Kahvaltı-

Acaba Beylerbeyi toplantısının ana konusu neydi, Erdoğan’ın milletten gizleyip, yandaşlarla paylaştığı nelerdi?

Anayasa referandumunun ardından 25 Eylül 2010’da da böyle bir kahvaltı düzenlemişti, ama Dolmabahçe’de. Galiba o zaman medya bu kadar “yekpare” değildi. Ayrıca Erdoğan uzun uzun konuşmuş, özellikle Anayasa referandumuyla AYM ve HSYK’nın yapısının değiştirilmesini öve öve bitirememiş, “darbecileri, cuntacıları deşifre eden, sesini yükselten, haberleri cesaretle yayımlayan medya kuruluşlarını” yere göğe sığdıramamıştı.

4 yıl sonra Beylerbeyi’nde Cumhurbaşkanı olarak, “Yargının paralel yapıdan temizleneceği, HSYK seçimlerine seyirci kalmayacağı” mesajını veriyor, dünün “cesur” medyasını da “parelel” olduğu gerekçesiyle masasına yaklaştırmıyor.

Dolmabahçe’deki kahvaltının ana konusu o zamanki adıyla; “Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci”ydi ve destekleri için teşekkür ettikten sonra medyadan özetle şu “ricalarda” bulunmuştu:

“Kasıtlı olmadığını biliyorum, ama terör olayları sonrasında yapılan yayınlar, özellikle bazı tiplerin ısrarla televizyonlara çıkartılması ve bu tiplerin terörün sona erdirilmesi noktasında değil, adeta terörün yanmakta olan fitilinin ömrünü uzatmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiğini görüyoruz. Toplumu bilgilendirmenin ötesine geçerek, maalesef terör örgütünün reklamının, propagandasının yapılmasına dönüşebiliyor.”

“Ben ‘Ağlayan şehit annelerinin görüntüleri yayımlanmasın’ dediğim için ağır eleştirilere maruz kaldım. Oysa eminim ki burada bulunan hiçbir arkadaşımızın evinde, fotoğraf albümünde, ağlarken, hatta hüzünlüyken çekilmiş belki tek bir fotoğrafı yoktur. O annelerin acılı hallerinin ekranlara, sayfalara yansıması, bırakınız terörle mücadeleyi, insanlık adına, insan hakları adına bir haksızlıktır.”

“Bu süreçte, terör olaylarına ilişkin daha hassas bir yayın çizgisinin izlenmesi gerekliliğini de özellikle vurgulamak istiyorum. Zira bundan sonraki süreçte terörle mücadeledeki etkinliğimizi daha farklı alanlara yaymak suretiyle sürdürmek azmi ve kararlılığı içindeyiz. Bu sorun sadece iktidarın değil, hepimizin ortak sorunudur. Muhalefeti, medyası, akademisyenleriyle hep birlikte bu mücadeleyi vermek zorundayız.”

-Barzani Çuvalından Sonra PKK Çuvalı mı?-

Artık terörle mücadele değil, resmi “müzakere” sürecine girildiğine ve dahi “Yeni Türkiye”de olduğumuza göre, acaba Beylerbeyi’nde ne “ricalar” gündeme gelmiş olabilir?

İmralı’ya gönderilecek basın mensuplarının seçimi mi?.. “Asayiş olayı” diye geçiştirdikleri PKK azgınlıkları için üç maymunun oynanması mı?.. PKK’nın, Türkiye’nin yeni “müttefiki” yapılması, özetle Barzani’den sonra PKK çuvalının başımıza geçirilmesi konusunda “psikolojik harekât” seferberliği mi?

23 Mart 2013’te Eskişehir-Konya yüksek hızlı treninde, “süreçte gelinen aşamayla” ilgili şunları söyleyen Erdoğan’dı:

“Bu konuyla ilgili tabii gelinen nokta çok çok önemli bir nokta. Burada benim özellikle medyadan beklentim, doğrusu çok çok büyük, onu söyleyeyim. Eğer bu işi taçlandıracaksak bunu medya ile birlikte taçlandıracağız… Âkil adamların oluşması toplumsal psikoloji için önemli… Halkı buna hazırlamak önemli… Eskiden o psikolojik harekât denen ifadeler vardı ya, bu toplumsal algıyı âkil adamların hazırlaması lâzım. Bu eğer hazırlanırsa, birisi Meclis’te kürsüye gelip bayrak açmaz, mikrofona bayrak asmaz…”

“Akil medya”, PKK çuvalını milletin başına tac etmek için hangi psikolojik harekâtı yürütecek, izleyip göreceğiz!..

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

14 Eylül 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/milletin-adami-milletten-neyi-gizliyor-1409141200.html

Kategori:Uncategorized