İçeriğe geç

Önde Bir “Masal”… Arkada Gaziler…

Kol, bacak, belki evlât, hepsinden önce minnet borçluyuz. Onlar vatanımız ve bağımsızlığımızın mimarları. Şehidini, gazisini unutan, gazisine değer vermeyen bir ülke ve millet ne kadar ayakta kalabilir ki?!.

Gaziler Haftası’ndayız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanının verilişinin 93’üncü yıldönümü. Resmi programları geçelim. Genelkurmay Karargâhı’nda gaziler için ilk kez düzenlenen törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ev sahipliği yapmadı bile. İkinci Başkan ağırladı gazilerimizi.

Ama 6 yıldır yapılan sivil bir kutlama var; Harley Davidson’ın gazilerle organize ettiği renkli, canlı, onlara lâyık bir kutlama. İlk gün Gaziler Sürüşü… Atıyorlar gazilerimizi motorsikletlerin arkasına, Ankara turu yaptırıyorlar. Vatandaşlarımız onları görsün, hatırlasın, şükranlarını sunsun diye.

Bu yıl acayip bir şey oldu; Çankaya bölgesinde tura izin verilmedi. Artık Çankaya Köşkü çevresinde bu tür etkinlikler yasakmış!.. Eeee, “Yeni Türkiye”ye de bu yakışır!..

-Masal Gibi Bir Gün-

İkinci gün, yani bugün yine atladılar motorsikletlere Büyük Gazi’ye, Anıtkabir’e gittiler. Saygı duruşunda bulunup, elleri kalplerinde İstiklâl Marşı okudular.

Tekerlekli sandalyede olan gazilerimizi Aslanlı Yola, Anıtkabir’e motorsiklet sürücüleri kucakladı, çıkardı.

Sakın, “Koca Anıtkabir’de asansör yok mu?” demeyin, kızarlar sonra. Var. Zaten Anıtkabir görevlilerinin derdi de bu oldu, “Ya medya, asansör yok diye yazarsa”?!. Uyardılar gazileri ve motorsiklet ekibini, “Bakın, medya böyle yazarsa sizi ararız. İki asansör var, ama siz merdivenlerden çıkmayı istediniz, tamam mı?” diye…

Maksat hâsıl oldu, gazilerimiz Ata’nın huzuruna çıktı ya, gerisi önemli mi?

Sızı başka; Keşke sağlam ve sivil vatandaşlar olarak onların yanında daha kalabalık durabilseydik. Sağolsun Balyoz sanıkları Ahmet Hacıoğlu, Çetin Can, Cemalettin Bozdağ, Kürşad Güven Ertaş ile Murat Ataç’ın annesi, Fatih Musa Çınar’ın kızkardeşi. Bir de Ergenekon’dan Gazi emekli Üsteğmen Avukat Serdar Öztürk ve Ankara Vardiya Bizde Grubu’nun en büyük sivil destekçisi Zerrin Büyüközer.

Gaziler Aslanlı Yol’da yürüyüşe başladığında, en önde minik bir bebek, Masal bebek vardı.

Bilir misiniz, Masal bebek kim?

Hani 2012’nin 10 Kasım’ında Siirt’te bir helikopterimiz düşmüş, 17 askerimiz şehit olmuştu. Şehitlerimizden biri de Pilot Üsteğmen Yakup Çınar’dı. Yakup Üsteğmen şehit olduğunda eşi Fethiye Çınar 3 aylık hamileydi. Yani o bebek, babasını hiç görmedi.

İşte Anıtkabir’de elleri, ayakları, gözleri olmayan gazilerin önünde, annesinin elini tutarak yürümeye çalışan bu bebekti. Sadece 1.5 yaşında.

Yakup Üsteğmen, bebeğinin olacağını öğrenince ona “Küçük Meleğim, Tek Hücreli Fasulyem” hitabıyla başlayan bir mektup yazmış, mektubun sonunda şöyle demişti:

“Meleğim biliyorum ki, her türlü zorluğu yenecek, babana sahip çıkacak ve beni her zaman yaşatacak bir güce sahipsin. Unutma kuzum şansın ve ben hep yanındayız. Annen sana, sen annene emanetsin. Sizi hep seveceğim ve bir nefes kadar yakınınızda olacağım… Ömrün boyunca bu vatan benimle, ben de seninle gurur duyacağım.”

Gurur duy Yakup Üsteğmen gurur duy!.. Birileri açılıp, saçılsa da sizleri unutturmaya çalışsa da göremediğin, koklayamadığın küçük meleğin Masal Anıtkabir’de en önde, gazi amcalarının ve bizlerin baştacı… Ve biliyoruz ki, sen de hem ona, hem milletimize bir nefes kadar yakındasın!..

-En Büyük Hediye: Artık Gazi Marşı Var-

Hep birlikte Anıtkabir’den TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ndeki Gazi Uyumevi’ne gidildi. Bir kutlama ancak hem bu kadar sade, hem bu kadar görkemli olabilirdi.

Pilav üstü döner-ayran ziyafetinden sonra Seymenlerin gösterisi… Gazilerimizin, Seymenlerle karşılıklı oynaması… Mutluluk en çok onların hakkı, aileleri, çocuklarıyla birlikte mutluluğun resmini çizdiler. Mutluluk en çok onlara yakıştı.

Ziyafetin büyüğü ise bambaşkaydı. Harley Davidson Grubu’ndan Zeynep Karalar’ın söz ve müziğini, Kaan Oter’in düzenlemesini yaptığı bir Gazi Marş’ları var artık. İlk kez burada söylendi. İşte o muhteşem Gazi Marşı’nın sözleri:

Gazi Mustafa Kemal

Askeriyiz Hepimiz

Yılmadan Yıkılmadan

Bu Vatanı Bekleriz

Ölmekten Korkmadın

Dönmeyi Düşünmedin

Bu Vatan Uğrunda

Ölmeyi Şeref Bildin

Vatan Aşkı Gönlünde

Kahramanca Savaştın

Ana Oğul Eş Kardeş

Hep Arkanda Bıraktın

Ölmekten Korkmadın

Dönmeyi Düşünmedin

Bu Vatan Uğrunda

Ölmeyi Şeref Bildin

Evet, onlar ölmekten korkmadı, dönmeyi düşünmedi, vatan uğrunda ölmeyi şeref bildi. Peki biz onların kıymetini gerçekten biliyor muyuz?

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

21 Eylül 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/gazilerin-onunde-yuruyen-masal-bebek-kim-2209141200.html

Kategori:Uncategorized