İçeriğe geç

Başbakan Hangi Haberleri Duymak İstemiyor?

Bölücü terör örgütünün uzunca bir süredir Doğu ve Güneydoğu’da hüküm sürdüğü, yol kestiği, kimlik kontrolü yaptığı, haraç aldığı malûm.

Lâkin Ankara bunları, “terör ve paralel devlet yapılanması” değil de PKK’nın “yaramaz çocuklarının asayiş vak’aları” olarak görmeyi tercih etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 5 gün önce, 15 Ekim’de İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı brifing sırasında işte bu olaylar hakkında kesin talimatlar verdiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın başkanlığında, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in yanısıra Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan temsilcilerin de katıldığı brifingte Davutoğlu’nun şunları söylediği öğrenildi:

“Devlet biziz. Orada kimlik soran, yol kontrolü yapan sadece Türk polisi ve jandarması olacaktır. Bunu sağlayın. Artık ‘PKK yol kesti, kimlik sordu’ gibi haberleri duymak istemiyorum. Kontrolün bizde olduğunu göstereceksiniz. Paraysa para, araçsa araç her şey temin edilecek.”

Başbakan Davutoğlu’nun 3.5 saat süren brifing sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i de çağırdığı ve güvenlik güçlerinin taleplerinin en kısa sürede karşılanmasını istediği, askerlerin, “Bizim herşeyimiz var, herhangi bir talebimiz yok” demesine karşın polis yetkililerinin, TOMA ve gaz talebinde bulunduğu kaydedildi.

Bakalım Davutoğlu’nun bu talimatından sonra hiçbirimizin duymak-görmek istemediği o haberler nasıl bitecek?

Devletin devletliğini göstermesiyle mi, yoksa birilerinin durumdan vazife çıkarıp, o haberlere de sansür uygulamasıyla mı?

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

20 Ekim 2014

Kategori:Uncategorized