İçeriğe geç

Erdoğan’ın “U Dönüşü” Değil, Barzani’nin Zaferi

Erdoğan’ın, “Peşmergeler’in Kobani’ye geçişiyle ilgili teklifi, Sayın Obama’ya zaten ben yapmıştım” demesinin, “U dönüşü” olup, olmadığını anlatmadan önce dün Letonya’da söylediği, “Ne zaman ki, bir IŞİD çıktı ve petrol kuyularını tehdit eder hale geldi, işte o zaman her ülkedeki trajedi fark edilmeye başlandı. Demek ki, dert ölen insanlar değil, dert petrol. Zaten Batı’nın şirketleri Irak’taki petrollere adeta sahip olmuşlardır” sözlerine dair bir hatırlatmada bulunalım.

ABD ve ortakları, güya Kürtleri Saddam’dan korumak için Çekiç Güç’ü kurduğunda Refah Partisi Milletvekili olan Abdullah Gül, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmalarda şöyle feryat ediyordu:

“Körfez Savaşı’nın üzerinden aylar geçti. Bu süre içinde, savaşın gizli dosyaları ve perde arkası gerçeklerle, sebeplerle ilgili, dış dünyada çok yayın yapıldı, gizli dokümanlar açıklandı. Bu savaşın, Amerika’nın önderliğinde ve egemenliğinde, dünyada yeni bir düzen kurma imkânı sağlamak için nasıl tezgahlandığını tüm dünya gördü… Herhalde, bu savaşın gerçek sebeplerini en iyi açıklayan, Amerikan Kongresindeki Azınlıklar Komitesi lideri Robert Dole oldu. Aynen şöyle söylüyor; ‘We are in the Middle East for three letters; Oil. That is why in the Gulf’. Yani adam, ‘biz üç harf (o, i, l) için Ortadoğu’dayız, yoksa demokrasi için, şunu bunu kurtarmak için değil’ diyor. Aynı şekilde, savaşın başladığı ve Bağdat’a binlerce ton bombanın yağdırıldığı ilk günün, ilk saatlerinde CNN’den yapılan canlı röportajda, yine Amerikan Kongresi’nin önemli adamlarından Les Apsin, büyük bir heyecan içerisinde, savaşın hedefe ulaştığını şu üç şeyle hatırlatıyordu: 1- İsrail’in güvenliğinin sağlandığını, 2- Petrol bölgelerinin hakimiyetinin ele geçirildiğini, 3- Amerika’nın, tek büyük güç olarak dünyaya gücünü ispatladığını söylüyordu.”

Erdoğan’ın “BOP eş başkanlığı” ve 12 yıllık iktidardan sonra, Gül’ün 20-25 yıl öncesi söylemine dönmesi ve “tek derdin petrol” olduğunu keşfetmesine şaşıralım mı?!.

-Erdoğan Değil, Barzani İstedi-

Peşmergelerin “Koban”ye geçişindeki “U dönüşü” meselesine gelince;

Gündemde ve ABD ile pazarlıklarda, Peşmergenin silahlandırılması vardı, ama Peşmergenin Türkiye topraklarından geçişi yoktu. Türkiye’nin, “PKK’nın eline geçebileceği” gerekçesiyle peşmergenin silahlandırılmasına karşı çıktığı yazılıp, çiziliyordu.

Ta ki Ekim ayının ilk günlerine kadar. Barzani şunu söylemeye başladı:

“Biz Kobani’ye peşmerge gücü göndermeyi çok istiyoruz. Ancak Rojava’nın coğrafi koşullarından dolayı bu imkânı yaratamadık. Coğrafi koşullar Kobani’ye peşmerge göndermemizi engelliyor. Kısa bir zaman içinde IŞİD teröristlerine ağır bir darbenin indirilmesini umut ediyoruz.”

Takvimler 6-7 Ekim’i gösterdiğinde medyaya şu haber düştü:

“Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, dün gece IŞİD’in 2 bin militan ile ablukaya aldığı Kobani için Türkiye’den flaş bir talebte bulundu. Barzani, Türkiye’den peşmergenin Kobani’ye geçişi için resmi olarak izin istedi. Barzani’nin bu talebi resmi olarak doğrulanmazken, bu talebe Türkiye’nin olumlu cevap vermesi halinde dengeleri değişebileceği konuşuluyor.”

Aynı günlerde PKK’nın sözde parlamentosu DTK’nın eşbaşkanı Hatip Dicle BBC Türkçe bölümüne verdiği demeçte, teyid edilmese de Barzani hükümetinin Kobani’ye ağır silahların sevkiyatı için Türkiye’ye başvuruda bulunduğunu, Türkiye’nin bu talebe yanıt vermediğini belirtip, “Ağır silahların geçişinin sağlanması durumunda, Kobani protestoları da son bulacak” dedi.

9 Ekim’e gelindiğinde Erdoğan’ın peşmergeden ilk kez şöyle söz ettiği duyuldu:

“Bu iş sadece havadan olmaz. Kara boyutunda şüphesiz ki, birinci derecede gerek kuzeyde Peşmergeler, gerek Irak ordusu görev almalıdır. Suriye de (ÖSO) aynı şekilde görev almalıdır. Ama koalisyon güçleri içinde buna destek verecek ülkelerin olması halinde tabii bu çok daha güçlü bir şekilde yapılmış olur. Biz de olmamız gereken yerde muhakkak olacağız.”

Erdoğan’ın bu açıklamasından 1 gün sonra eski Başdanışmanı, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan CNN Türk’te, PKK-PYD’ye “Kobani koridoru” açılmasına karşı çıkarken, şöyle konuştu:

“Peşmerge ayrı bir şey. Kuzey Irak yönetimi ile ilişkimiz var. Onun pozisyonları ile diğer yapıları aynı kefeye koymak doğru değil. O ayrıca değerlendirebilir…”

Akdoğan 18 Ekim’de de “Barzani’nin silah yardımı” talebi konusunda Hürriyet’e, “yorum yok” dedikten sonra, “Barzani ile her konu konuşulur. Yardım talebi olursa, o da dahil. Görüşmeler sürüyor” açıklamasını yaptı.

20 Ekim gününe gelindiğinde Türkiye, “Peşmergelerin Türkiye’den Kobani’ye geçeceği” haberini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ağzından duydu.

Başbakan Davutoğlu ise 23 Ekim’de hâlâ, “Kobani’deki durumu dengeleyebilmek veya Kobani’deki durumu, en azından zararlarını minimize edebilmek için bazı unsurların Kobani’ye geçişi konusunda da insani ve lojistik amaçlı olarak söylüyorum, görüşmeler sürüyor, bu görüşmeler çerçevesinde gerekli adımlar atılır” diyordu.

Peşmerge işini Barzani’nin kotardığı, Erdoğan’ın da “dostu”nu kıramadığı çok açık. Da, acaba Barzani’ye o fikri kimler verdi? Bu da herkesin mâlumu olsa gerek.

-“Çözüm Süreci” Veya Ankara Mutabakatı-

Yazıya, 90’lardaki Körfez Savaşı ile başladık, oradan devam edelim.

Irak bugünlere nasıl geldi, Barzanistan nasıl kuruldu, yol temizliği nasıl yapıldı? İki önemli olayı hatırlatmakla yetinelim.

Barzani ve Talabani yani Kürt gruplar arasındaki paylaşım savaşı bütün şiddetiyle sürerken, ABD bu iki ismi Eylül 1998’de Washington’da biraraya getirip, Washington Mutabakatı ile barıştırdı. Süreci tamamen kontrolü altına aldı. Barzanistan böyle kuruldu.

Aynı yıl teröristbaşı Suriye’den çıkartıldı, 15 Şubat 1999’da da Türkiye’ye teslim edildi. Böylece de Türkiye’nin “çözüm süreci”nin temelleri atıldı.

Bir anlamda “büyük Kürdistan” projesinin güneyi Barzani’ye, kuzeyi PKK’ya paylaşımı yapıldı.

Suriye’nin aynen Irak gibi istikrarsızlaştırılmasıyla, “batı Kürdistan” da gündeme sokuldu. “Büyük Kürdistan”ın ezeli-ebedi “lideri” Barzani değil miydi? Ama teröristbaşı ve PKK, “bizim” diyordu.

İşte 1 aydır seyrettiğimiz “Kobani ayaklanması, AKP-HDP kavgası, Ankara’nın ‘çözüm sürecinde’ gaza basması” ve nihayet “Peşmergenin Türkiye’den geçişi” meselesi, bu defa da Barzani ile PKK’yı “barıştırma ve Kürdistan’ı paylaştırma” filminden başka bir şey değil.

Henüz istenilen kıvama gelinmese de epey mesafe alındı. ABD, Barzani ile PYD’yi Duhok’ta masaya oturttu. Türkiye’nin bu anlaşmanın mürekkebi kurumadan peşmergelerin geçişine izin vermesi tesaadüf olmadığı gibi, Barzani’nin, “Bu adım Suriye Kürtlerinin nihai zaferi için bir başlangıçtır. Her nerede olursa olsun bir Kürt grubunun başarısı, bütün Kürtlerin zaferidir. Kürt tarafları arasındaki birlik ve bütünlük çok değerlidir. Buna doğru yürümemiz gerekiyor. Düşmanlara en doğru ve güzel cevap hepimizin birlik olmasıdır” demesi de boşuna değil.

“Rojava” Barzani’ye sunulurken, bölücü terör örgütüne ne veriliyor derseniz; “Çözüm süreci” adı altında İmralı ve PKK’nın bir dediğinin iki edilmemesi, teröristbaşının “statü ve konumunun” tartışılıyor olması, “Ankara mutabakatının” işlevini açıklamıyor mu?

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

24 Ekim 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdoganin-u-donusu-degil-barzaninin-zaferi-2410141200.html

Kategori:Uncategorized