İçeriğe geç

Erdoğan’ın MGK’ya Götüreceği Cemaat Dosyasında Ne Var?

12’inci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Ekim’de Rize’de yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Artık bu paralel yapı… Bunun uzantıları bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak. Ve bu da inşallah hemen bu ay sonundaki Milli Güvenlik Kurulumuz’un gündeminde yer almak suretiyle, onlarla ilgili çok daha farklı adımı atacağız. Bu operasyon lokal değil geneldir.”

O gün geldi. MGK bugün toplanıyor. Peki, sırf Cumhurbaşkanı istediği için “paralel yapı” “iç tehdit” sayılıp, devletin “kırmızı kitabı”na konabilir mi? Tabii ki değil. Epey hazırlık yapıldığı ve hacimli bir dosya hazırlandığı söyleniyor.

Öncelikle Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca Fetullah Gülen ve “paralel yapı” iddiaları hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığı ve iddianame hazırlanma aşamasına gelindiği anlaşılıyor. Zira Savcılığın, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, “Paralel yapı bir terör örgütü müdür, değil midir?” diye sorduğu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de “Eldeki deliller kapsamında devlet içinde örgütlenen, haksız ve hukuksuz işlem ve eylemlerle manevi cebir uygulayan paralel yapının, Anayasal düzeni ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs eden bir terör örgütü olduğu değerlendirilmektedir” şeklinde 4 sayfalık bir cevap gönderdiği öne sürülüyor.

İşte bu yazının MGK’ya götürülecek dosyada yer alacağı tahmin ediliyor.

Alınan bilgiye göre, dosyaya konacak ikinci belge ise Stratejik Eylem Planı olacak. Yaklaşık 100 sayfadan oluşan eylem planında, Cemaatin tüm devlet kurumlardaki örgütlenmesinin detaylı şekilde anlatıldığı, peşinden de mücadele yol ve yöntemlerine yer verildiği belirtiliyor.

-Nazi Soruşturması Gibi-

Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmanın detaylarına gelince;

İddialara göre, Cemaat’le ilgili “Paralel devlet örgütü” ismi kullanılacak.

Hazırlanacak iddianamede, polis operasyonlarından elde edilen bilgiler, diğer kurumlardaki soruşturmalardan elde edilen sonuçlar, üniversite sınavları başta olmak üzere çeşitli kurum sınavlarında soruların çalınması iddiaları ile mağdur ifadeleri olacak.

Soruşturma kapsamına “Ergenekon çuvalı” gibi herkes değil, Almanya’daki Nazi örgütlenmesine benzer şekilde az sayıda, ama etkili isimler dahil edilecek.

Örgütün 1 numarasının Fetullah Gülen olarak belirlendiği yapılanmada medya, finans ve üniversiteler ağırlıklı olmak üzere birinci derecede etkili “imamların” ismi yer alacak. Bu kapsamda 80-90 kişi hakkında iddianame hazırlanacak ve yurt dışındakiler hakkında da kırmızı bülten çıkarılacak.

Düğmeye de polisin yetkilerini arttıran yasanın Meclis’ten çıkmasından sonra basılacak.

Ne diyelim; İnşallah MGK toplantısında diğer “paralel devlet” PKK’yla mücadele konusunda ciddi ve önemli kararlar alınır.

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

30 Ekim 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdoganin-mgkya-goturecegi-cemaat-dosyasinda-ne-var-3010141200.html

Kategori:Uncategorized