İçeriğe geç

CHP’ye Kandil’de Fotoğraf Tuzağı Kuruldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Doğan Medya temsilcilerine verdiği röportajda, şu önemli iddiayı gündeme getirdi:

“AKP’nin derin devleti ve MİT içinde bir grup CHP’yi karıştırmak için operasyon yapmaya çalışıyor… CHP, Kürtlerin ve Alevilerin partisi olarak gösterilmeye çalışılacak. Amaç bu algıyı yerleştirmek.”

CHP üzerinde nasıl bir operasyon yapılıyor veya Kılıçdaroğlu’nun bu imalı açıklamasının gerisinde neler var; Anlatalım:

Yaklaşık 3-4 ay önce CHP yönetiminde olmayan, ama partiye yakın isimlerden birisine “derin” bir teklif gitti. Teklif şuydu:

“Sizi Kandil’de Murat Karayılan’la görüştürelim.”

Söz konusu kişi bu teklifi hemen kabul etti, ancak Karayılan reddedince plan yattı.

Plan ne miydi? Bu istihbaratı alan CHP’li milletvekiline göre, o kişiyle Karayılan’ın fotoğrafını çekip, yayınlatmak ve “CHP-PKK kolkola” mesajı vermekti.

Plandan haberdar olan CHP Milletvekili hemen Kılıçdaroğlu’na gitti, “derin operasyonu” haber verdi ve önlem alınmasını istedi. Söz konusu milletvekili, bu planı yapanların CHP’yi HDP ile seçim ittifakına itme veya böyle bir algı yaratma niyetleri olduğu konusunda uyarıp, Kılıçdaroğlu’nun, “Kesinlikle HDP ile ittifak yapılmayacak” şeklinde mesajlar vermesi gerektiğini, HDP ile ittifak yapıldığı takdirde CHP’nin bir sonraki seçimde baraj altında kalacağını söyledi. Kılıçdaroğlu da, “HDP ile kesinlikle ittifak yapılmayacak. Herkes bunu böyle bilsin” dedi.

-Demirtaş’ın İttifak Çağrısı-

Bu olaydan kısa bir süre sonra, CHP’nin olağanüstü kurultayından hemen önce HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP Milletvekili Durdu Özpolat’ın sahibi olduğu Yurt Gazetesi’ne verdiği röportajda, CHP ile diyaloğa hazır olduklarını söyledi. Demirtaş, sadece HDP’nin değil, hükümetle CHP’nin de iyi bir diyalog kurması gerektiğini vurguladı.

Demirtaş’ın bu çağrısını ilk destekleyen isim o dönem CHP’nin Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Koordinatörü olan Yurt Gazetesi Sahibi Özpolat oldu. Almanya’da partisinin Kürt sorununa bakışına ilişkin açıklamalarda bulunan Özpolat, CHP’nin Kürtlerle barışması gerektiğini belirterek, “Kürtlerle CHP’nin düşman olmaması lâzım. Kürt kökenli siyasetçilerin bir kısmı CHP’de politika yapmaktadır. CHP Kürtleri kaybetmek üzereydi. Ancak şimdi bu ilişkilerin değişmesi gerektiği konusunda hâkim kanaat var” dedi.

BDP/HDP ile olası bir koalisyona sıcak baktığını da açıklayan Özbolat, şöyle konuştu:

“Erdal İnönü zamanında 1991’li yıllarda kimse Kürt kelimesini kullanmazken, partimiz Kürtlerle ittifak yapmıştı. O süreç bence her iki taraf açısından da iyi değerlendirilemedi. AKP’nin karşısında olan her güçle madem biraraya geliniyor, BDP/HDP ile de neden bir araya gelinmesin?”

-Tanrıkulu Washington’a, CHP’linin Gazetesi Kandil’e Gitti-

CHP’nin olağanüstü kurultayı yapıldı, yeni yönetim belirlendi. HDP’yle ittifakı açıkça desteklediğinden mi bilinmez, Durdu Özpolat artık CHP’nin Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Koordinatörü değildi.

Lâkin bir başka gelişme yaşandı, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 26 Eylül’de HDP’nin Washington’da düzenlediği “Ortadoğu’da Yeni Kürt Realitesi: Riskler, Beklentiler ve Fırsatlar” konulu konferansa katılıp, Selahattin Demirtaş’la ortak resim verdi. Bu görüntü de “CHP-HDP ittifakı” planlarına dair söylentileri güçlendirdi.

Kasım başına geldiğimizde ilginç bir olay daha yaşandı. CHP’li Özpolat’ın gazetesi Yurt Kandil’e gidip, KCK eşbaşkanı Cemil Bayık’la uzun bir söyleşi yaptı. Teröristbaşının söylediklerinden çok, röportajın “başlarken” bölümünde yer alan ifadeler dikkat çekti ve tartışıldı. O bölüm şöyleydi:

“… PKK noktasında gerillalar bizi karşılıyor. Hemen karşıdaki tepede kocaman bir Öcalan resmi ve bir PKK bayrağı var. Öcalan’ın resmi her yerde, genç hali genellikle. Kontrol noktasından dış ilişkilerden sorumlu gerillalarca alınıyoruz… Cemil Bayık ya da kod adıyla Cuma Heval’le bir köy evinde buluşacağımızı söylüyorlar bize. Köy evine varıyoruz, epey soğuk, elektrikli ısıtıcı ve çaylar geliyor. Irak saatiyle 12.00, Türkiye saatiyle 11.00. Medyadan sorumlu gerillalar Cuma Heval’in iki saate geleceğini söyleyince şaşırıyoruz. Hani 13.00’tü? Sonra anlıyoruz ki gerillanın saati Türkiye’ye ayarlı, Irak’a değil. Evin kadınlarının hazırladığı nefis yemekler yer sofrasına taşınıyor, yok yok. Yemekten sonra kadınlar sofraya hiç dokunmuyor bile, gerilla topluyor. İki gerilla Rojavalı, sohbet Rojava, Kandil, Türkiye üzerinden ilerliyor. Hepsi inanılmaz bilgili, bilinçli ve kibar. Saat 13.00’te kapıda bir hareketlilik ve dört gerillayla KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık geliyor. Son derece güleryüzlü, sakin, özgüvenli ve mütevazı. Hatta o kadar ki, randevumuzu ertelediği için ‘Kusura bakmayın’ diyor. 24 saatin işleri yetiştirmeye yetmediğinden bahsediyor. Karşılıklı kayıt cihazları konuyor ve söyleşimiz başlıyor.”

Üzerinden “derin” operasyon planlanan o CHP’linin Kandil’de Karayılan’la fotoğrafları yayınlanamamıştı belki, ama bir CHP’linin gazetesinde Cemil Bayık’ın boy boy pozları manşetten veriliyordu!..

-Cemaatçi CHP ve MHP’liler-

CHP’lilerin muhtemelen bilmediği bir çalışmayı da biz haber verelim.

Paralel devlet soruşturması kapsamında ifadesi alınan isimlere, CHP ve MHP’deki cemaatçi milletvekili ve yöneticilerin kimler olduğu da soruluyor. Hazırlanacak iddianamede şimdilik bu isimlere yer verilmese de polis ve tabi iktidar, CHP ve MHP’deki “cemaatçileri” tek tek tespit etmiş durumda.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP üzerindeki “derin” operasyonu ifşa ederken, şu uyarıda bulundu:

“Bu tuzağa hiçbir CHP’linin düşmemesi lâzım. Başta da kendisini ‘ulusalcı’ olarak tanımlayan arkadaşların düşmemesi lazım.”

Acaba “ulusalcılardan” çok, Y-CHP’lileri uyarması gerekmiyor mu?

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

21 Kasım 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/chpye-kandilde-fotograf-tuzagi-kuruldu–2111141200.html

Kategori:Uncategorized