İçeriğe geç

Beşir Atalay’ın Elini Kim Tuttu?

AKP Sözcüsü Beşir Atalay, Yargıtay’ın eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkındaki mahkumiyet kararını onamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Hanefi Avcı’ya yapılan tam bir tuzaktır, tam bir kurgudur. Hanefi Avcı bir örnek, başka örnekler de var. Kendisine geçmiş olsun diyorum. Açıklamasını tebrik ediyorum, sağlamca dursun yerinde, bu gerçeklerin söylenmesi lâzım.”

Biz de Beşir Atalay’ı can-ı gönülden “tebrik” ediyoruz!..

Neden mi? Hanefi Avcı Emniyet’teki “paralel faaliyetleri” tespit ettiğinde İçişleri Bakanı bizatihi Atalay’dı.

Avcı, Haliç’te Yaşayan Simonlar kitabını yazmadan önce Aralık 2009’da gitti kendisiyle konuştu, elindeki bilgi ve belgeleri aktardı. Ne söyledi; “Gereğini yaparım, istihbaratı denetletirim” dedi.

Ne oldu? Hanefi Avcı o kitabı yazdı, hemen peşinden Devrimci Karargâh davasından tutuklandı. Tamı tamına 3 yıl 9 ay hapis yattı.

“Paraleller” de “tuzak kurmaya”, binlerce kişiyi dinlemeye devam etti.

Peki Avcı apar topar tutuklandığında Atalay, “Tanırım, iyi çocuktur. Ona tuzak kuruldu. Dik dursun” dedi mi; Hayır!..

Veya cezaevindeyken hiç arayıp, sordu mu; Hayır!..

Ya da “paralel yapıyla” ilgili tek bir ifşaatta bulundu mu; Yine hayır!..

Bunların hiçbirini yapamadı, bari en azından Avcı’nın maruz kaldığı haksızlığa isyan ve itiraz için istifa edemez miydi?

Etmedi, Avcı’nın uyarılarından sonra 1 yıl 3 ay daha İçişleri Bakanlığı görevini sürdürdü, ardından Davutoğlu kabinesi kurulana kadar Başbakan Yardımcılığı yaptı.

-5 Yıl Önce Dik Durulsa-

Beşir Atalay’ın “dik dur” çağrısını, bu gerçekler kapsamında bir de Hanefi Avcı’ya sorduk. Atalay’ın cezaevinden çıktıktan sonra kendisini arayıp, “geçmiş olsun” dediğini açıklayan Avcı, şunları söyledi:

“O zaman içinde bulunduğu durumu bilemiyorum, ama bu işlere karşıydı. O yüzden Cemaat hep Atalay’a çatıyor, onu hedef alıyordu. Geç de olsa, bu sözleri olumlu. Aslında Atalay’ın o zaman da tavrı olumluydu, ama demek ki, siyasi ortam bazı şeyler engelledi veya gücü yetmiyordu. Olayları kendi şartları içinde değerlendirmek lâzım. Herkesten kendimiz gibi davranmasını bekleyemeyiz, buna hakkımız yok. Geçmişte yapılan hataları konuşmak yerine, bugün gelinen çizgiye bakmayı tercih ediyorum; Bence çizgi olumludur. Geçmişte benim hakkımda kim ne söylemişse ortada. Beşir Bey özelinde şunu belirtmek isterim; Samimi olduğuna inanıyorum.”

Avcı geçmişte yapılan hataları konuşmak istemese de, “Zamanında neşter vurulsa, dik durulsa ne olurdu?” dedik.

“Devlet yorulmaz, insanlar bu kadar eziyet ve sıkıntı çekmez, ülke bu kadar zarar görmezdi. Keşke aktif tavır alınsaydı” cevabını verdi.

İşte bütün mesele de bu değil mi?!. Bile bile kumpasları, tuzakları seyredenlerin hiç mi suçu, günahı ve sorumluluğu yok?!..

Her neyse, biz de Avcı gibi geçmişi bırakıp, geleceğe bakalım ve “Dik dur eğilme, Atalay seninle” sloganı atıp, rahatlayalım!..

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

26 Aralık 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/saglamca-dursun-yerinde–2612141200.html

Kategori:Uncategorized