İçeriğe geç

Akın Öztürk Çok İyi Korunmalı!..

Siyasiler ve askerler konuştukça, 15 Temmuz darbe teşebbüsü daha bir içinden çıkılmaz hâl aldı.

Bugün de darbe girişiminin “1 numarası” olduğu belirtilen Akın Öztürk ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili çelişkiler üzerinde duracağız.

Ama önce bir kez daha MİT meselesi:

Darbe girişimini bilen ve bunu Genelkurmay’a bildiren Hakan Fidan’la ilgili yeni bir kulis bilgisini paylaşalım; Saldırılar başladı esnada konutunda olan Fidan’ın, ancak MİT’in bombalanmasından sonra ailesiyle birlikte buradan ayrılıp, güvenli bir yere geçtiği öne sürülüyor.

Erdoğan da Başbakan da MİT Müsteşarına ulaşamadığını açıkladı. Müsteşarın o gece saldırılar başlayana kadar nerede olduğu, Fidan’ın Erdoğan ve Yıldırım’ı niye aramadığı, yine Erdoğan ve Yıldırım’ın ona niye ulaşamadığı hâlâ açıklığa kavuşmuş değil. Devletin başlarının ulaşamadığı Fidan’a sürpriz bir ismin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın ulaştığı ortaya çıktı. Dün NTV’ya konuşan Avcı şunları söyledi:

“Sakarya’dan İstanbul’a hareket ettik. Bir gazeteci arkadaşım köprüde olup bitenlerle ilgili haber almak için sordu. Ben de öyle öğrendim. Daha sonra Hakan Fidan’ı aradım böyle bir hareketlilik var diye. Ne yapmamı tavsiye ettiğini sordum. Bana, ‘Hemen yerini değiştir’ dedi.”

Buyurun, burdan yakın!..

Her neyse, Erdoğan, Hakan Fidan ve Hulusi Akar’ın görevden alınması konusunda, “Dere geçerken, at değiştirilmez” dedi. Derenin ortasında kalmış, ölümden dönmüş, onu kurtarması gerekenler ortada yok ve söylediği bu. Öyleyse bize ne laf düşer ki!..

-Genelkurmay’da İç Savaş mı Vardı?-

Darbe teşebbüsünün ilk anından itibaren iki komutanın, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanının durumu dikkat çekiciydi.

O gece düğündelerdi. Haliyle eleştiri oklarının hedefi oldular.

İkisini de biraz tanıdığım için, “Darbe girişiminden zerre haberleri olsa, asla düğüne gitmezlerdi” diye düşündüm.

Darbe teşebbüsünün “sıklet merkezi” hava ve Komutanın hiçbir şeyden haberi yok. Aynı şekilde Deniz Kuvvetleri Komutanının da… Hadi Genelkurmay Başkanı Akar, MİT’in saat 14.00’teki istihbaratı konusunda Erdoğan’ı, Başbakanı bilgilendirmiyor, acaba iki komutanına niye hiçbir şey söylemiyor, onları niye ekipten ayrı tutuyor?

Bunu nereden mi çıkarıyorum? Genelkurmay Başkanlığı’nın 19 ve 21 Temmuz’da yaptığı açıklamalardan.

İlk açıklamada, MİT’in istihbaratının Genelkurmay Karargahında; Genelkurmay Başkanı Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’in katılımıyla değerlendirildikten sonra yapılanlar şöyle anlatıldı:

“Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl aranıp, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının havalanmaması, havada bulunanaların derhal üslerine dönmesi, Genelkurmay İkinci Başkanı tarafından da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranıp, Hava Kuvvetlerine ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir.”

Daha geniş olan ikinci açıklamada da aynı hususlar vurgulandıktan sonra denildi ki;

– Genelkurmay Başkanlığının, uçuşların durdurulması ve havadaki görevli uçakların indirilmesine ilişkin talimatı Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine iletilmiş, bu direktif Eskişehir’deki Hava Harekât Merkezi tarafından tüm birliklere tebliğ edilmiş, uçuşların durdurulmasına ilişkin işlemler saat 19:26 itibariyle tamamlanmıştır. Direktif, 19:56 ve 20:31 itibariyle tüm birliklere teyyiden tekrar iletilmiştir.

– Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi ve Eskişehir’deki Hava Harekât Merkezinde görevli ekiplerce direktifin gereği yakından takip edilmiştir. Tüm bu ikaz ve uyarılara rağmen 21:45’ten itibaren bir kısım meydanlardan değişik tanıtıcı kodlar ve çağrı isimleri kullanılarak kalkış yapıldığı tespit edilmiştir.

Görüldüğü üzere, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın bilgilendirildiğine dair tek bir satır yok. Peki Ünal ne zaman devreye giriyor? Ta ki, darbeciler harekete geçip, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’ne ele geçirmeye kalktığında.

İşte Genelkurmay’ın ikinci açıklamasındaki o satırlar:

“İllegal çete mensubu hain teröristlerce (FETÖ) öncelikle Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinin kontrol altına alınmasının istenmesi üzerine İstanbul’da bulunan Hv. K. Komutanı Org. Abidin Ünal tarafından Ankara’da Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Vekiline, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nin teröristlerden temizlenmesi ve tüm bağlantıların kesilmesi talimatı verilmiştir. Talimatın gereği yapılarak Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi işlevsiz hale getirilmiştir. Aynı anda tüm yetkilerin Eskişehir’deki Hava Harekât Merkezinde olduğu, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinin hiçbir talimatının yerine getirilmemesi, Hv. K. Komutanı talimatı olmadan hiçbir uçuşa izin verilmemesine ilişkin direktif, mesaj ile tüm birliklere yayımlanmıştır.”

Abidin Ünal’la ilgili kısım şöyle tamamlanıyor:

“Üs Komutanlarına verilen doğrudan direktifler sonucu, kalkışmanın 3 meydan ile sınırlı olduğu belirlenmiştir. Eskişehir Hava Harekât Merkezinde bulunan personeli takviye amacıyla üst rütbeli generaller görevlendirilmiştir. Bu işlemlerden sonra İstanbul’da Karargah dışında bulunan Hv. K. Komutanı Org. Abidin Ünal ve beraberindeki Muh. Hv. Kv. Komutanı Korg. Mehmet Şanver illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) tarafından gözaltına alınmıştır.”

Başbakan Binali Yıldırım’ın bu konuda dün yaptığı açıklamaya da bakalım. Yıldırım’ın anlattıkları şöyle:

“Bir yandan Sayın Cumhurbaşkanımız ayrılma planı yapıyor, bulunduğu yer güvenli değil. Biz de bu hava akımlarını durduralım dedik. Hava Kuvvetlerinden Kuvvet Komutanı’nı aradık. Eskişehir’de hava savunma bölgesinde generallerle konuştum. Onların anlattıkları daha vahim. Diyarbakır, Balıkesir, Akıncılardan izinsiz kalkan uçaklar bombalıyorlar dediler. Neden bunları baskılamıyorsunuz dedim. Araçlarımız yüklü değil diyenler oldu. Bu benim çok canımı sıktı. Size emrediyorum, derhal bu saldırıları püskürtmek üzere uçakları kaldırın dedim. Komutanın biri yazılı emir yollayın dedi. Bunun hesabını soracağım senden dedim.”

Tüm bunlardan sonra bu açıklamaların hiçbir yerinde cevabı bulunmayan can alıcı soruya gelelim; Genelkurmay’dan tek bir yetkilinin ne saat 16.00’daki istihbarattan, ne de saldırılar başladıktan sonra aramaya gerek görmediği Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal darbeden nasıl haberdar oldu?

Onu da dün Yeni Şafak’ta yayınlanan, Ünal’ın Karargâhında yaptığı konuşmadan özetleyelim:

Ünal düğünde… Darbe başlamış ve darbeciler Korgeneral Fikret Erbilgin’i gözaltına alıyor. Erbilgin’in eşi de panikle Ünal’ın eşini arayarak, ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bunun üzerine Ünal saat 21.30’da Genelkurmay Karargâhını arayıp, Hulusi Akar’la görüşmek istiyor, ancak görüşemiyor.

Yeni Şafak’ın dünkü haberinde Ünal’ın personeline olayı anlatırken, “Beni Abidin Paşa aradı” iddiasında bulunan Akın Öztürk için, “Akın Paşa kesinlikle doğru söylemiyor. Ona güvenmiyorum” dediği;

Genelkurmay’ın ikinci açıklamasında yer alan, “Hv. K. Komutanı Ankara’da Akıncı Üssü lojmanları bölgesinde bulunan Orgeneral Akın Öztürk’ü arayarak kendisine 4’üncü Ana Jet Üssü Akıncı’dan kalkan uçakların yasa dışı olduğunu, ivedilikle Akıncı’ya giderek, oradaki kalkışmada bulunanları ikna etmesini istemiştir” şeklindeki ifade için ise “Genelkurmay’ın açıklaması da doğru değil. Hiçbirine kefil değilim. Güvenecek kimse kalmadı” yorumunu yaptığı öne sürülüyordu.

Yine dün Milliyet’ten Serpil Çevikcan Genelkurmay’ın açıklamasındaki Akın Öztürk kısmının hükümette sıkıntı yarattığını, askeri kaynaklardan düzeltme mahiyetinde bilgilendirmeler geldiğini aktarırken, şöyle bir detay yazdı:

“Aldığım bilgiler, açıklamanın altyapısının Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda hazırlandığı ve Ünal’ın uçakları indirmek için yürüttüğü faaliyetleri aktarabilmek için bu bilginin eksik şekilde açıklamaya konulduğu yönünde.”

Genelkurmay’ın açıklamasındaki Abidin Ünal muğlaklığına yukarıda dikkat çektik. Yeni Şafak’ın haberi ve Çevikcan’ın yazısından da anlaşılan şu ki; Darbe teşebbüsünden sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ikinci açıklamanın Ünal’la ilgili kısmının taslağı Hava Kuvvetleri’nde hazırlanmış. Bu taslakta Akın Öztürk detayı olmadığı gibi, Ünal’ın olay gecesine dair aktardıkları açıklamaya tam yansıtılmamış.

Evet Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal bugün bir açıklama yapıp, “Hava Kuvvetleri olarak kendi içimizde yaptığım bir konuşma maksatlı olarak ve çarpıtılarak basına yansıtılmıştır. Biz Genelkurmay Başkanımız ile mutlak itaat ve büyük bir uyum içerisinde, gece gündüz demeden yoğun bir gayretle, içimizde ur haline gelmiş olan illegal çete mensubu terörist hainleri (FETÖ) temizleme çalışmalarımızı büyük bir kararlılık, azim, inanç ve el birliğiyle yürütmekteyiz. Hiç kimsenin bu konuda en ufak bir şüphesi olmamalıdır” dedi.

Dikkat buyurun; Yalanlanan sadece, “Genelkurmay’ın açıklaması da doğru değil. Hiçbirine kefil değilim. Güvenecek kimse kalmadı” dediği kısım.

Peki, Akın Öztürk’le ilgili sözleri ve onu arayıp, Akıncı Üssü’ne gönderip, göndermediği?.. Darbeden nasıl ve ne zaman haberdar olduğu?

Bu nasıl “büyük bir uyum”dur ki, saat 16.00’daki istihbarattan sonra Ünal’ın emrindeki Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’ni, Eskişehir’deki Hava Harekât Merkezini arayıp, talimatlar veren Karargâh, Komutana tek bir bilgi verme gereğini duymamış ve Ünal ancak gözaltına alınan bir komutanın eşinin telefonuyla darbe teşebbüsünden haberdar olabilmiştir?

Hava Kuvvetleri Komutanının durumu bu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu’na gelince, onun tümüyle kendi imkanlarıyla olaydan haberdar olduğu, İstanbul sokaklarında kovalamaca oynadığı, bir polis karakoluna sığınarak, darbecilerden kurtulduğu anlatılıyor.

Bir kez daha soralım; Bu nasıl “uyum”?!.

Karargâh tarafından “dışlandıkları” gün gibi ortada!.. Tüm bunlardan sonra YAŞ’ta bu iki komutanın akıbetini daha bir merak eder oldum. İster misiniz, fatura onlara kesilsin?!.

Toparlarsak; Akın Öztürk’ün Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Abidin Ünal’la ilgili iddiaları… Genelkurmay’ın Öztürk’le ilgili açıklaması… Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’in savcılığa verdiği ifadede Akın Öztürk ve Akıncılar Üssü’nde olanlara dair sözleri… Akıncı Üssü’nde rehinelerin kurtarılması sonrası Güler, Ünal ve Öztürk’ün birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geldiklerinin doğrulanmış olması…

Darbenin “1 numarası” olduğu söylenen Akın Öztürk iyice “kilit” haline geliyor. Ne olup bittiğinin anlaşılabilmesi için mutlaka ve mutlaka çok iyi korunmalı!..

Müyesser YILDIZ

24 Temmuz 2016

Kategori:Uncategorized