İçeriğe geç

Erdoğan Jandarma’ya “Dibimden Git” Dedi

Darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi Beştepe’deki Saray bombalanırken, yoğun çatışmalar yaşandığı için darbecilerin karargâh bazında hedef aldığı yerlerden birisi de Jandarma Genel Komutanlığı oldu.

Bilindiği gibi, Saray ve Jandarma Genel Komutanlığı yanyana. İşte o gecenin ardından Erdoğan’ın Saray’ın güvenliği açısından Jandarma Genel Komutanlığı’nın buradan çıkartılması talimatı verdiği, yetkililerin de Komutanlık için hemen yeni bir yer aramaya başladığı öğrenildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yeni yeri için Eskişehir Yolu üzerindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası ile Türkiye İstatistik Kurumu binası üzerinde durulduğu bildiriliyor.

-Genelkurmay’a Bir Darbe Daha-

Malum, darbe teşebbüsünün ardından TSK’nın yeniden yapılandırılması gündeme geldi. İlk etapta da Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın tümüyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağı açıklandı.

Aslında birkaç yıl önce yapılan düzenleme ile her iki kurum zaten İçişleri Bakanlığı’na bağlanmış, TSK’nın itirazı üzerine, sadece komutanların atanması Genelkurmay’ın yetkisinde bırakılmıştı.

Bakın darbe teşebbüsünden 4 gün sonra 19 Temmuz günü neler yaşandı?

O akşam Genelkurmay’dan yapılan resmi açıklamada, darbecilerin 15 Temmuz’da rehin aldığı, görev süresi de zaten bitmek üzere olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin rahatsızlanarak, GATA’ya kaldırıldığı, yerine vekaleten Korgeneral İbrahim Yaşar’ın, Kurmay Başkanlığı’na ise Tümgeneral Arif Çetin’in atandığı duyuruldu.

Gerçekte yaşananlar şöyleydi:

Genelkurmay Başkanlığı o gün Jandarma Genel Komutanlığı’na bir mesaj göndererek, Korgeneraller İbrahim Yaşar, Kemal Alataş ve Harun Ocaklı’nın “izinli” sayıldığını, Jandarma Genel Komutanlığı’na vekaleten Korgeneral Ata Kalkan’ın, Kurmay Başkanlığı’na da Tümgeneral Arif Çetin’in atandığını bildirdi.

Kısa bir süre sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan yeni bir mesaj geldi ve bu atamaların iptal edildiği bildirildi.

Ardından İçişleri Bakanlığı’ndan bir mesaj geldi. Bakanlığın mesajında, Jandarma Genel Komutanlığı için herhangi bir görevlendirme yapılmazken, sadece Kurmay Başkanlığı’na Arif Çetin’in atandığı belirtildi.

Ama Bakanlık da kısa bir süre sonra bunu iptal edip, yeni bir mesaj gönderdi. Bu nihai mesaja göre, Jandarma Genel Komutanlığı’na vekaleten İbrahim Yaşar, Kurmay Başkanlığı’na Arif Çetin atanmıştı.

Bunların anlamı; Siyaset kurumunun atamalara müdahale edip, “Hele sen bir kenarda dur” dercesine, Genelkurmay Başkanlığı’nı devre dışı bıraktığı ve yasa değişmeden fiilen uygulamaya geçtiğidir.

Öte yandan 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar yeni Jandarma Genel Komutanı’nın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Bilindiği gibi, Güler de darbeciler tarafından rehin alınan bir isim. Şimdi Perşembe günü başlayacak YAŞ toplantısında, Güler’in daha önce planladığı gibi Jandarma Genel Komutanı mı yapılacağı, yoksa İbrahim Yaşar’la “devam” kararı mı verileceği merak ediliyor.

Müyesser YILDIZ

26 Temmuz 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/odatv-kimsenin-yazmadigini-yazmaya-devam-ediyor-2607161200.html

Kategori:Uncategorized