İçeriğe geç

Almanya da mı Kandırdı?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin toplantılarına izin verilmediği için Almanya ile aramızda büyük bir kriz çıktı.

Dün akşam Dışişleri Bakanlığı’na çağırılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’a hem sözlü, hem yazılı nota verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Bu Alman derin devletinin sistematik uygulaması haline geldi” diyerek, tepkisini şu ilginç sözlerle dile getirdi.

“Bizi eşit bir ortak gibi görmek durumundasınız. Türkiye sizin emrinizde bir ülke değil. Siz Türkiye’nin patronu değilsiniz. Siz birinci sınıf, Türkiye ikinci sınıf değil. Biz size böyle davranmıyoruz. Siz de Türkiye’ye eşit bir ortak gibi davranmak zorundasınız… Bizimle çalışmak istiyorsanız bize nasıl davranacağınızı öğrenmek zorundasınız. Bu yöntemle bu işler olmaz, böyle devam etmez. Biz de karşılığını veririz. Hiç çekinmeden her türlü karşılığını veririz. O zaman gerisini siz düşünürsünüz.”

Demek Almanya bizi;

Eşit ortak görmüyor… Kendisini patron ve birinci sınıf, Türkiye’yi ise emrinde ve ikinci sınıf bir ülke sayıyor…

Acaba neden?

Mesela Alman Parlamentosu Haziran 2016’da Ermeni, Süryani ve Keldani “soykırım iftirasını” kabul ettiğinde ne yaptık?

Erdoğan, “Ey Almanya sen ne yapmak istiyorsun, senin derdin ne?” diye kükredi… Almanya-Türkiye ilişkilerinin “ciddi manada etkileneceğini” söyledi… Merkel’e, “Merak ediyorum, benim yüzüme nasıl bakacak?” siteminde bulundu…

Yetkililerimizle birlikte bağırdık, çağırdık… Protesto gösterileri düzenledik..

O günlerde Almanya Büyükelçisi ülkesinde olduğu için Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı… Bakanlığımız, “utanç verici” şeklinde bir açıklama yaptı…

Büyükelçimizi geri çektik…

Sonra? Erdoğan ve Merkel defalarca biraraya geldi. Yani Merkel yüzü hiç kızarmadan Erdoğan’ın yüzüne gayet “sakin” baktı .. Büyükelçimiz de elini kolunu sallayarak Almanya’ya döndü…

-Alman İstihbaratı Kaç Yıldır Türkiye’yi Dinliyor?-

Sadece “soykırım” iftirası mı?

Alman İstihbarat Teşkilatı BND’nin 2009’dan beri Türkiye’yi dinlediği ortaya çıktı.

Kelimenin tam anlamıyla skandal olan bu konuda ne yaptık? Nota mı verdik, diplomatik ilişkileri mi kestik?

Yoo. Erdoğan, “Dünyada istihbaratı güçlü olan ülkelerin farklı ülkeleri dinlememe gibi bir durumu olamaz” dedi ve bu rezalet kapandı gitti.

-İncirlik Krizi-

“Soykırım” iftirasının kabulünden hemen sonraydı, Almanya’yla aramızda İncirlik krizi çıktı. Alman Savunma Bakanı ve bir grup parlamenter buradaki Alman askerlerini ziyaret etmek için Türkiye’ye gelmek istiyordu. Türkiye hem “soykırım” iftirasına tepki, hem de “siyasetçilerin ziyaretinin uygun olmadığı” gerekçesiyle buna izin vermedi.

Berlin Maslahatgüzârımızı çağıran Alman Dışişleri Bakanlığı, “Ziyarette kararlı olduklarını” bildirdi.

Türkiye, Alman Hükümeti’nin “soykırım” iftirasını desteklemediği yönünde açıklama yapmasını istedi. Merkel, karara saygı duyulması gerektiğini belirttikten sonra, “Kararın herhangi bir bağlayıcılığı olmadığını Türkiye hükümetine ilettiklerini” söyledi.

Karar orta yerde dururken, Merkel’in bu cümlesiyle sevindirik olan Ankara sanki siyasi bir kimlik değilmiş gibi Alman Savunma Bakanı’nın İncirlik ziyaretine onay verdi. Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık, Alman mevkidaşını bakanlık binasının önünde gülücüklerle karşıladı.

İncirlik’ten devam edelim:

IŞİD’le mücadele çerçevesinde İncirlik’te konuşlu Alman keşif uçaklarının elde ettiği görüntülere erişim istedik. Almanya, “PKK’ya karşı kullanılabilir” diyerek, bu talebimizi reddetti.

Sonra? Merkel bilmem kaçıncı kez Türkiye’ye geldi ve yine yüzü hiç kızarmadan Erdoğan’ın yüzüne baktı!..

-FETÖ’yle Mücadele-

Erdoğan, “Almanya bize Zekeriya Öz’ü vermezse, hiçbir suçluyu Almanya’ya vermem. Bu konuda süratle kırmızı bülten çıkacaktır. Almanya’yı da göreceğiz. Olmadığı takdirde Almanya bizden hiçbir suçluyu Erdoğan imzası ile isteyemez, vermem” dediğinde Ağustos 2015’ti.

Zekriya Öz ve diğer birçok “FETÖ”cü hâlâ Almanya’da… Hem besleniyor, hem korunuyorlar!..

15 Temmuz darbesine karışan 40 subay da Almanya’dan iltica talebinde bulundu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, “Almanya’dan beklentimiz, bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi, FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesinin sağlanması” demesinin üzerinden 33 gün geçti.

Bu arada Alman Başbakanı Merkel Ankara’ya geldi, konuyla ilgili bir soruyu şöyle cevapladı:

“Biz terörle mücadele konusunda ve bu suçlara karşı mücadele konusunda kararlıyız, Türkiye’nin beklediği şekilde. Fakat bizim adım atmamız, önlem almamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Mahkemeler bu kanıtları değerlendiriyor. Almanya’da bazı mahkeme kararları var. Bazı koşullarda iadelerin yapılamayacağı yönünde. Adalet bakanlarımız bu konuda görüşmeler yapacak bundan sonra da; fakat mahkemelerin ve bağımsız incelemelerin sonucuna tabii ki, saygı duymalıyız.”

Ya diğer terör örgütleri PKK/PYD konusu?

15 Kasım’da Almanya Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gelmişti. Ertesi gün Erdoğan şunları söyledi:

“Almanya Dışişleri Bakanının dün gerek Sayın Dışişleri Bakanımızla yapmış oldukları görüşmede, ardından bizimle uzun uzadıya yaptıkları görüşmelerde tabii ki terörle mücadeleyi hep ifade ediyorlar. Ama artık biz bu ifadelere pek sıcak bakmıyoruz, biz uygulama istiyoruz. Daha önce defaatle söyledim; 4 bin dosyanın numarasını, Millî İstihbarat Teşkilatımızda olan kayıtlarını daha önce Sayın Şansölyeye verdim. Yaklaşık 5-6 ay kadar önce İstanbul’da yaptığımız görüşmede bu dosyaların sayısının 4500 olduğunu ifade etti. Şimdi bizim elimizdeki kayıtlarda Alman Parlamentosunda 6 dosyanın neticelendirdiğine dair kendi açıklamaları var. Fakat dün gelen heyetin içerisinden bir arkadaş orada Dışişleri Bakanına 90 dosyanın neticelendirildiğini söyledi. Biz de kendilerine orada ifade ettik. Dedik ki, ‘Bakın siz 90 diyorsunuz, ama işte bu 6 dosya meselesi Alman Parlamentosunda konuşulan ve sonuçlandırıldığı ifade edilen dosya sayısı.’ Tabii kendi kendilerine orada biraz konuyu kendileri de yadırgadılar. Çünkü olayın ne kadar uçtan tutulduğu ortaya çıkıyor, işi sağlam tutmuyorlar. Kolay değil, bunca zamandır siz bu işi bu kadar gevşek tutarsanız, yarın bu bumerang gibi dönecektir ve Almanya’yı da vuracaktır, bundan hiç şüphem yok. Ve Almanya hâlâ yanlış oynuyor… Bir taraftan kalkacaksınız PKK’yı terör örgütü ilan edeceksiniz, bunu kabul edeceksiniz, terör örgütü ilân ettiğiniz bu örgüt mensuplarına müsamahayla bakacak, hatta hatta onlara örtülü veya örtüsüz, dolaylı veya dolaysız destek vereceksiniz. Bu nasıl dostluk, bu nasıl samimiyet, bu nasıl dürüstlük, böyle bir şey olabilir mi? Aynı şeyi, benzer şeyleri acaba Türkiye olarak biz yapsak onlar bize nasıl bakacaklar?”

Ne oldu? Almanya’daki PYD/YPG bürosu duruyor… PKK’lılar her yerde istediği eylemi, toplantıyı yapmaya devam ediyor…

-NATO Niye Ege’de-

Almanya’nın Türkiye’yi “İstiskal listesi” uzun… Suriyeli mülteciler için yapılacak yardım konusunda verilen sözlerin tutulmaması gibi.

Ama önemli bir konu daha var; Yasadışı göçmen geçişlerine engelleme gerekçesiyle NATO’nun Ege’de üstlendiği misyon.

Bu anlaşmanın, TSK’dan bile habersiz dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Merkel arasında kotarıldığını, gerçek amacın da yasadışı göçmen geçişleriyle mücadele değil, “Ege’nin Yunan gölü” haline gelmesine katkı olduğunu aktarmıştık.

Sonuç? Geçen hafta Brüksel’de NATO toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO’nun Ege’den çekilmesini istedi. İstedi de ne oldu? Almanya ve İngiltere’nin itirazı sonucu, talebimiz kağıt üzerinde kaldı.

Almanya’nın neden kendisini “patron”, Türkiye’yi “emir eri” saydığını ve uluslararası ilişkilerde sadece “Eyyy”lerle sonuç alınmadığını, bilmem anlatabildik mi?

Bulmuşlar böyle herşeyi sineye çeken bir ülke, öyle bırakırlar mı?

Bakanlara toplantı yasağına gelince; Kızmakta haklıyız da şaşıracak halimiz var mı?

Haa, referandum üzeri yeni bir “mağduriyet ihracına” ve yeni bir “düşmana” ihtiyaç duyulduysa, o başka!..

Müyesser YILDIZ

3 Mart 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/yoksa-almanya-da-mi-kandirdi-0303171200.html

Kategori:Uncategorized