İçeriğe geç

Hedefte O Komutan mı Var?

Anayasa referandumu sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bandırma Ana Jet Üs Komutanlığında törenle karşılanması olayını biliyorsunuz.

İktidar medyası tepki gösterdi. Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı da hemen soruşturma başlattı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal soruşturmanın sonucunu 23 Nisan resepsiyonunda açıklayıp, şunları söyledi:

“İnceleme, Sayın Genelkurmay Başkanı’nın direktifiyle başladı. Ben incelemeyi tamamladım, raporumu sundum. İki kelimeyle söyleyeyim, kasıt yok, kusur var.”

Ancak hemen ertesi günü Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’dan farklı bir açıklama geldi. Bu dosyanın kapanmadığını belirten Işık, şöyle konuştu:

“Hava Kuvvetleri Komutanı, bu olayla ilgili kendi içinde bir inceleme yapmış, ama bana bağlı olduğu için benim de Teftiş Kurulum var, ben de Teftiş Kurulu Başkanımızı bizzat görevlendirdim. ‘Git, bu konuyu incele, gerektiğinde soruşturmayı yap ve bununla ilgili raporu bana getir. Hava Kuvvetleri Komutanımızın ifadesi kendi iç incelemesidir. Bağlayıcı değil. Bizzat Teftiş Kurulu Başkanını görevlendirdim, ‘Bizzat kendin bu incelemeyi yap ve bunun sonucunda raporunu hazırla ve bana getir.’ diye. O gelecek rapora göre biz de işlem yapacağız. Dolayısıyla şu anda Hava Kuvvetlerinin kendi iç incelemesi açısından o değerlendirme belki makul olabilir, ama asıl bağlayıcı incelemeyi Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı yapacak. Teftiş Kurulu Başkanımızın getireceği rapora göre biz de değerlendirmemizi yapacağız.”

Bakan Işık’ın söz ettiği teftiş devam ediyor ve kulislerde bununla ilgili ilginç söylentiler var.

İddialara göre, teftiş heyeti sadece Bandırma’daki komutan ve askerlerin değil, olay tarihinde Bandırma değil, geçici görevle başka illerde bulunan askerlerin de ifadesini alıyor.

Dahası, sadece bu olay değil, 15 Temmuz darbesi, hatta Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın darbeyle bağlantısının olup, olmadığı soruluyor.

Ve bu kapsamda, Bandırma’daki karşılama töreniyle ilgisi bulunmayan askerlerden hakkında gözaltı ve tutuklama kararıyla Savcılığa sevkedilenler olduğu söyleniyor.

Bir başka önemli detay; Kılıçdaroğlu’nu karşılayan Bandırma 6’ıncı Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Ahmet Biçer’in 15 Temmuz’un ardından gözaltına alınmasından sonra bizzat Orgeneral Abidin Ünal’ın çabasıyla serbest kaldığı dillendiriliyor.

Nitekim karşılama töreninden sonra yandaş medyada da, “Kılıçdaroğlu ile özel olarak ilgilenen Tuğgeneral Ahmet Biçer’in gözaltı sürecinde Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Biçer’in darbeciler tarafından derdest edildiğini gördüğünü iddia etmişti” vurgusu yapılmıştı.

İddialar doğruysa, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın emriyle yürütülen Bandırma soruşturması çok farklı ve “sürpriz” yerlere uzanacak gibi görünüyor.

-Erdoğan’ın Sözleri İçin “Asparagas” Demişti-

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal’ın iktidarla ters düştüğü ilk olay Bandırma değil.

Erdoğan Ekim ayında yaptığı bir konuşmada İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra uçaklarımızın gömüldüğünü öne sürerek, “Yeniden şekillenen Batı Paktında yer alabilmek için Cumhuriyet sonrası elde ettiklerimizden dahi vazgeçirildik. Tüm zorluklara ve yokluklara rağmen kurduğumuz uçak fabrikalarımızın, sanayi kuruluşlarımızın kapılarına kendi elimizle kilit vurdurdular. Kayseri’de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var. O zaman yapıldı bunlar. Şu anda bizi uçağımızı yaptırtmamak için ellerinden geleni yapanlar var” demişti.

Orgeneral Ünal ise bunların “asparagas” olduğunu söylemişti.

Müyesser YILDIZ

30 Nisan 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bu-karenin-sorusturmasi-surpriz-yerlere-uzanacak-3004171200.html

Kategori:Uncategorized