İçeriğe geç

ABD Alay Ederken, Hulusi Akar Niye Hurşit Tolon’un Yaptığını Yapamıyor?

Malûm Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la görüşmek için gün sayıyor.

Bu görüşmenin sağlanabilmesi için bizim tarafın gösterdiği hummalı gayret ortada.

Erdoğan’ın, “Beni aldattı” dediği Obama birinci seçim döneminde ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı. Tabii ki, ülkemizi çok sevdiğinden değil, “Türkiye’yi kafesleme” projesi bunu gerektiriyor da ondandı.

Erdoğan birkaç gün önce Bahariye Mevlevihanesi’ndeki Mukaddes Emanetler Konferansı’nda şöyle konuştu:

“Asırlar boyunca İslam’ın ve Müslümanların en nadide eserlerine ev sahipliği yapmış Suriye ve Irak topraklarında yaşanan vahşet yüreğimizi parçalıyor, yakıyor. Bazen şunu söylüyorum, ah Suriye keşke seni tanımasaydım. Tanıdıktan sonra tabii bu çok daha ağırımıza gidiyor. Bütün o eserlerin yer ile yeksan olması bizi gerçekten yakıyor, yıkıyor.”

Irak’ın işgâlini öngören 1 Mart tezkeresi… Irak’ta ABD askerlerinin başarılı olması için edilen dualar… “Dostum Esad”ın bir gecede “Esed”leşmesi olmasa, Suriye ve Irak bu hallere düşer miydi?

Maksat büyük ölçüde hasıl oldu ki, bırakın Trump’ın ilk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapmasını, randevu için bile bin dereden su getiriyor.

Nereden nereye?

-Bu Üçlünün Sırrı Ne?-

Erdoğan-Trump görüşmesinin alt yapısını oluşturmak için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD’ye gitti.

Devletlerarası ilişkilerde mütekabiliyet esası kaldıysa, bu üçlemede bir sorun var.

Tamam, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford Türkiye’yi yol geçen hanına çevirdi. 15 Temmuz’dan sonra tam 4 kez geldi. Bir defasında da Akar ABD’deyken, Washington Büyükelçiliğimizde kendisini ziyaret etti.

Trump Ankara’ya ilk resmi temsilci olarak CIA Başkanını gönderdi. O yüzden MİT Müsteşarı Fidan’ın gidişi de normal diyelim.

Ya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın niye gitti? Trump, Türkiye’ye sözcüsünü göndermedi ki!.. Dışişleri Bakanı geldi.

21 Mayıs’ta Erdoğan’ın AKP Başkanı olmasından sonra İbrahim Kalın’ın Dışişleri Bakanlığı sözkonusu ve bir “takdim” çabasıysa o başka.

Ancak gerek Erdoğan’ın özellikle 15 Temmuz’dan sonra yurtdışı gezilerinde Akar ve Fidan’ı yanından hiç ayırmaması, ayrıca Akar’ın özellikle ABD’lilerle görüşmesine Kalın’ın refakat etmesi insanda merak uyandırmıyor değil. Hepsi “atanmış” bu üçlünün sırrı ne ola ki?

-Akar Dunford’a Rakka Planımızı 4 Kez Anlatmadı mı?-

Erdoğan, ABD’nin PYD/YPG’ye desteğinin “Obama dönemi askeri kalıntıların” işi olduğunu söylemişti.

Gönderdiği “öncü kuvvet” kiminle görüştü; Obama döneminden kalan Akar’ın da yakın “arkadaşı” Genelkurmay Başkanı Dunford’la.

Bu “öncü kuvvet”in ABD temaslarıyla ilgili pek çok şey yazıldı, yazılıyor.

“Rakka planımızı” sunmuşuz.

Dunford 15 Temmuz’dan sonra “travma geçiren arkadaşı Akar’ın sesini duymak” için geldiğinde “çok önemli” konuları görüşemediler, ama sonrasında sırasıyla Washington, Ankara, İncirlik ve Antalya’da saatlerce konuşmadılar mı? Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi, son Antalya zirvesinde ABD’ye sunduğumuz Rakka planını en ince detayına kadar yazmadı mı?

ABD’nin tavrı ortada; “PYD/YPG’yi kabullenecek ve operasyonları birlikte yapacaksınız” diyor. Hâl bu iken, hâlâ ABD ile neyin pazarlığı yapılıyor veya ABD, PYD/YPG’den vazgeçmek için askerimizin daha nerelerde “ihraç ürünü” olmasını istiyor?

-Trump da Kandırılıyormuş-

Peki Erdoğan, Trump’la ne görüşecek? ABD askerlerinin PYD/YPG ile fotoğraflarını gösterip, bu destekten vazgeçirmeye çalışacağını açıkladı.

Bugün medyaya bir haber düştü; Akar, Fidan ve Kalın üçlüsü, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford başkanlığındaki heyetle yaptıkları görüşmede, o fotoğrafları sunmuş işte!..

Bu durumda Erdoğan ne yapacak?

Başdanışmanı İlnur Çevik bugünkü “ABD’den kötü sinyaller geliyor” başlıklı yazısında, Amerikalı generallerin, “Bu işi ancak YPG/PYD/PKK ile çözeriz” diyerek, Trump’ın yakın çevresini ikna ettiğini ve bu generallerin bizin “Suriye’deki başarımızı gölgelemeye çalıştığını” savunup, açıkça, “Generaller, Trump ve adamlarına yalan söylüyorlar” diyor.

Demek, Trump da kandırılıyor!..

Ve demek ki, Erdoğan Trump’ı “kandırıldığına” ikna etmeye gidiyor!..

İlnur Çevik emin; “Erdoğan bazı gerçekleri Trump’a aktardığı zaman, ABD’li askerlerle aranan PKK üyesi bir kişinin yan yana resimlerini gösterdiği zaman ‘ama bu da ne? Ben bir inceleteyim’ demesine gerek kalmayacak”mış!..

-Hurşit Tolon Ne Yapmıştı?-

Hem Erdoğan hem Başdanışmanı, generallerin Trump’ı kandırdığını söylüyor. Heyetimizin görüştüğü, “kandırıkçıbaşı” general kim; Hulusi Akar’ın yakın arkadaşı Dunford!..

Bunları geçtik; Heyetimiz oradayken, medyaya bir fotoğraf daha servis edildi. ABD askerlerinin, bu defa da Haseke’de 250 Arap ve Kürt tadınının gördükleri eğitimden sonra PYD/YPG’nin öncüsü olduğu “Suriye Demokratik Güçleri”ne katılım töreninde hazır bulunduklarına dair.

Adamlar, adeta masaya koyduğumuz fotoğraflara misilleme yapıp, alay ediyorlar!..

Gel de ABD 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de askerimizin başımıza çuval geçirdiğinde, dönemin Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon’un gösterdiği tepkiyi hatırlama. Ne yaptı Tolon?

5 Temmuz’daki bir devir-teslim törenine katılmak üzere ABD’ye gittiğinde “çuval” olayını öğrendi ve “Ben kafasına çuval geçirilen bir ordunun generali olarak böyle bir törene katılmıyorum” diyerek, geri döndü.

ABD’liler, “Bunu not ettik” mesajı gönderdi… Tolon, Ergenekon’dan 3 yıl hapis yattı, o ayrı!..

Barış Terkoğlu geçen hafta Hulusi Akar’la ilgili önemli bir “sırrı” ortaya çıkardı. Hepimiz Kayseri Lisesi mezunu sanıyorduk, meğer öğretmeniyle tartıştığı için bu liseden atılınca, Sümer Lisesi’nden mezun olmuş.

İşte bu Sümer Lisesi’nin Mezunları Derneği geçtiğimiz 31 Mart’ta Karargâh’ta Akar’ı ziyaret etti. Yerel medyaya yansıyan haberlere göre, Akar Lise’den gelen 14 öğrenciye, “Öncelikle kendi kişiliğinizi geliştirin. Meslek bir elbisedir. Çok kitap okuyun, bilgisayarı iyi kullanın. Mutlaka yabancı dil öğrenin. Çok çalışın. Bu donanımları elde ederek, dünyanın neresine giderseniz gidin, kendi kişiliğinizle ayakta durun’’ tavsiyesinde bulunmuş.

Gel de ülkemizi ve milletimizi böylesine istiskâl eden ABD askerlerine karşı neden bir Türk Genelkurmay Başkanı’na yaraşır “duruş” gösterilmediğini merak etme!..

Sebep;

Bu çok önemli görevin de bir “elbise”den ibaret sayılması mıdır,

Çuvalcı generalden, madalya alınması mıdır?

Müyesser YILDIZ

8 Mayıs 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hulusi-akar-hursit-tolonun-yaptigini-neden-yapamiyor-0805171200.html

Kategori:Uncategorized