İçeriğe geç

Darbecisini Bekleyen Komutan!..

Ankara’da devam eden Genelkurmay çatı davasında, itiraf yok, ama bol bol iddia ve suçlama var.

Dünkü duruşmada da çarpıcı bir iddia gündeme getirildi.

15 Temmuz gecesi Kara Havacılık Komutanlığı’ndan kalkan helikopterleri yönlendirmekle suçlanan dönemin Kara Havacılık Komutanlığı Kurmay Başkanı Yarbay Mehmet Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, “derdest” edildikten sonra kendisini buradan alıp, Akıncı Üssü’ne getiren pilota, “Niye vaktinde gelmediniz?” dediğini öne sürdü.

Uzun ve tartışmalı savunmasında, o akşam Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ve beraberindekilerin Kara Havacılık’taki denetlemelerini anlatan Şahin, darbeyi MİT’e ihbar eden Binbaşı O.K. hakkında, şunları söyledi:

“Onun FETÖ’cü olduğunu bilmeyen yoktu. Hakkında işlem yapılıp, atılması gerekirdi, ama idari soruşturma dahi açılmadı.”

-Alan da Götüren de Aynı Pilotmuş-

Şahin’in Akar’la ilgili iddiasına geçmeden önce, Akar’ın 15 Temmuz’da “derdest” edilip, Akıncı Üssü’ne götürülmesi, ertesi gün kurtulduktan sonra da Çankaya Köşkü’ne geçmesiyle ilgili bazı detayları hatırlatalım.

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay çatı davasında savunma yapan Genelkurmay’da görevli eski Albay Doğan Öztürk, o gece Akar’ın emir astsubayının, “Komutan, Akıncı’ya gidecek veya gitmek istiyor” gibi bir ifade kullandığını, bunun üzerine kara yoluyla gidişin güvenliği olmayacağını düşünerek Kara Havacılık’tan helikopter istediğini anlatıp, “Bir süre sonra helikopter indi. Ancak ilk inişte Genelkurmay Başkanı hazır değil denince, 10 dakika bekleyip, diğer personeli bindirip, götürmüş. Derdest denilen Genelkurmay Başkanını alıp, götürürler, rızasını sormazlar ki!..” dedi.

Mehmet Şahin’in dünkü ifadesiyle, Akar’ı Genelkurmay’dan Akıncı Üssü’ne götüren pilotlardan birisinin Uğur Kapan olduğu ortaya çıktı.

Uğur Kapan kim? Darbe teşebbüsünün ertesi günü Akar ve Mehmet Dişli’yi Çankaya Köşkü’ne götüren pilot.

Öyleyse, Akar sadece kendisini darbeye ikna etmeye çalışan Mehmet Dişli değil, bir gece önce kendisini Genelkurmay’dan kaçıran pilotla da ertesi gün aynı helikoptere binmekten çekinmemiş demektir.

Uğur Kapan’ın 14 Ekim 2016’da Savcılığa verdiği ek ifadede, ilk ifadesindeki bir bölümü düzeltip, “Genelkurmay Başkanımızı Çankaya Köşkü’ne bıraktıktan sonra Akıncı’ya geri dönme talimatını bana veren kişi Mehmet Dişli değil, Genelkurmay Başkanımızdır. Ben helikopterle havalandıktan sonra F-16 uçakları benim Akıncı’ya gitmeme mani oldu, beni zorunlu olarak Etimesguta indirdiler. Beni Akıncı’ya gitmeme mani olan kişiyi bilmiyorum. Ancak bana radardan Akıncı yerine Etimesguta inmemi söylediler. Ben de Etimesgut’a indim” dediğini de kaydedip, Mehmet Şahin’in o önemli iddiasına geçelim.

Şahin, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Akar’ı almaya gittiklerinde Akar’ın Uğur Kapan’ın kulağına eğilip, “Niye vaktinde gelmediniz?” dediğini, bunu da kendisine Kapan’ın anlattığını söyledi.

Şahin’in bu iddiasıyla, “derdest”i yalanlamakla kalmayıp, Akar’a, “darbecisini bekleyen komutan” suçlamasında bulunduğu aşikâr!..

Müyesser YILDIZ

10 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/pilotun-kulagina-neden-vaktinde-gelmediniz-dedi-1006171200.html

Kategori:Uncategorized