İçeriğe geç

“O Komutan Ben İsem”!..

Geçen hafta, “Darbenin 1 Numarası ile 15 Temmuz Gecesi Kolkola Görüntüsü Olan Komutan”ın kim olduğunu sormuştuk.

Aylardır Ankara kulislerinde konuşulan bir konuydu; Görüntülerde, halen görevdeki bir komutanın derdest edildikten sonra Akıncı Üssü’ne getirildiğinde etrafında 5-6 silahlı asker olduğu, ama silahlarını ona doğrultmadığı, ilerleyen saatlerde bir yerlere gidip, gelirken etrafındaki asker sayısının giderek azaldığı, en nihayetinde darbenin “1 numarası” denilen Akın Öztürk’le kolkola, samimi görüntülerinin bulunduğu öne sürülüyordu.

Öğrendik ki, iddianameye konup konmadığı meçhul bu görüntüler elden ele dolaştırılmış, pekçok gazeteciye, siyasilere, hatta Erdoğan’ın yakın çevresine kadar ulaştırılmış.

Söylenti çok; “Hedef, siyasi sebeplerle iddianamelere konamayan bazı hususların kamuoyu bilgisine sunularak, darbe gerçeğinin ortaya çıkarılması” diyenler de var. Yaklaşan Yüksek Askeri Şura’ya yönelik mühendislik çalışması olduğu veya TSK içi hesaplaşma yaşandığı yorumunu yapanlar da.

-Zorla Koluma Girmek İstedi-

Görüntü iddialarına ilişkin ilk ses Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’dan geldi.

Ünal’ın yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, “O komutan ben isem” diyerek, şunları söylediği bildiriliyor:

“Her şeyi Savcılık ifademde anlattım. Akın Öztürk ertesi gün saat 12.00 sıralarında tutulduğum odaya uğradı. Sayın Genelkurmay Başkanı ve Genelkurmay 2. Başkanı’nın da Akıncı’da bulunduğunu ve kendileriyle görüştüğünü ifade etti. Artık olayın sonuçlanmak üzere olduğunu, darbecilerin teslim olmayı planladıklarını anlattı. Bana bir daha uğrayacağını söyleyerek ayrıldı. Saat 15.30 sıralarında tekrar geldi. 2. Başkanı almaya gideceğini, birlikte gidebileceğimizi ve çıkabileceğimizi söyledi. Dışarı çıktık. İşte o çıkış anında, kolumdan tutmaya, koluma girmeye çalıştı, ama izin vermedim. Bir yerlere sığınmaya, kendisini kurtarmaya çalışıyor gibiydi. Görüntülerden kast edilen buysa, olay böyle cereyan etti. Sonrasında diğer komutanları da alıp, Akıncı’dan ayrıldık. Akın Öztürk de peşimizden galiba 2. Başkanın aracına binerek, karargâha gelmiş.”

-Erdoğan ve Işık’la Görüşme Yalan-

Ünal’ın olayla ilgili değerlendirmesinde, Akın Öztürk’ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargâhına geldiğinde kendisinin de onayı varmış gibi bir basın açıklaması hazırlatıp, medyaya göndermeye kalkıştığı, haberi olunca bunu engellediği iddialarını doğrularken, Öztürk’ün ifadesinde geçen, makam odasında otururlarken Erdoğan ve Milli Savunma Bakanıyla yapıldığını öne sürdüğü telefon görüşmelerini yalanladığı ve “Kesinlikle bu görüşmeler olmadı. Ben Sayın Cumhurbaşkanı ile olaydan 3 gün sonra telefonla görüştüm” dediği öğrenildi.

İlk yazımızda, görüntü söylentilerine konu edilen komutanın kimliğinden önce şu hususların önemli olduğuna dikkat çekmiştik:

– İddianameye konmayan ve kamuoyuna açıklanmayan başka görüntüler de var mı?

– Varsa, bunun sebebi nedir?

– Ve de halen Akın Öztürk’ün darbenin “1 Numarası” olduğuna inanmayan ve ona “kefil” olduğunu söyleyen komutan kimdir?

Son gelişmelerin ardından bunlara bir soru daha ekleyelim:

– Ankara piyasasında dolaşıma sokulan bu görüntülerin kaynağı neresidir ve amaç nedir?

Müyesser YILDIZ

18 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ilk-ses-hava-kuvvetleri-komutanindan-geldi-1806171200.html

Kategori:Uncategorized