İçeriğe geç

Bu “Dostluğa” Eşek Adasında Mangallı İftar Yakışmaz mıydı?!.

Yunanistan Ege’de onlarca ada ve kayalığımızı işgâl etti… Silahlandırdı, üsler kurdu… Milis kuvvetleri eğitmeye başladı… Kıbrıs’taki askerimizi “işgâlci” sayıyor ve çekilmemizi istiyor… 19 Mayıs’ı sözde “Pontus soykırım günü” olarak anıyor, Yunan Savunma Bakanı Mustafa Kemal Atatürk’ü “soykırımcı” ilân ediyor… Yunanistan’ın listesinde, teröristbaşı Öcalan’ın kaçırılmasının hesabını vermemesi, terörist kampı Lavrion’un hâlâ faaliyette olması da var…

Hâl böyleyken ve de 12 Ocak’ta Cenevre’deki Kıbrıs zirvesine, başkanlık referandumunu kast ederek, “Buradaki işimiz hepsinden önemli” deyip, gitmeyen Başbakan Binali Yıldırım birden Atina’ya gidip, Yunanistan Başbakanı Çipras’la iki “mühendis” olarak, “pragmatik ve analitik” gayet samimi, keyifli, esprili görüşmeler yaptı.

-Çipras Erdoğan’ı Aldatırken-

Erdoğan ve AKP iktidarı için son dönemde Yunanistan’la ilişkilerimizdeki en önemli mesele, bu ülkeye sığınan darbeci askerler olduğu için bundan başlayalım.

Başbakan Yıldırım Çipras’tan o askerleri isterken, şöyle konuştu:

“Biz, ülkemize karşı açık darbe yapan kişilerin iadesini arzu ederiz, isteriz. Yargı ile idarenin işleri hukuk devleti olan her ülkede ayrıdır. Biz de bunu söylüyoruz. Yargı kendine ait kararları verecek, idare de kendi inisiyatifindeki işleri yapacak. Fakat Türkiye hakikaten zor günler geçirdi. Hukukun verdiği karara saygılıyız, ama istiyoruz ki, darbeciler, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın.”

Yıldırım’ın kuvvetler ayrımına ilişkin bu hassas yaklaşımını;

Geçen Kasım’da, “Yunanistan’a kaçanların iadelerini istedik. Çipras, ’15-20 gün içinde neticelendiririm’ demişti. Maalesef kaç 15-20 gün geçti. Benzer bir durumda biz geciksek, kıyameti koparırlardı. Kararlılığımızı devam ettireceğiz. Üzerine gideceğiz” diyen,

Daha geçenlerde de “Türkiye, teröristlerle ilgili talepte bulunduğunda, ‘bizde yargı bağımsızdır’ diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışanlar” bulunduğuna dikkat çekip, “Terörle ilgili hususların yargıdan önce siyasetin konusu ve bir devlet politikası” olduğunu söyleyen Erdoğan’a havale edip, Çipras’ın Yıldırım’a verdiği cevaba geçelim.

Çipras’ın cevabı tabii ki, “Yunanistan’da adalet ve yönetim arasında büyük bir ayrım söz konusu. Biz mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek zorundayız” oldu.

-Biz de Ege’de İhlâl Yapıyormuşuz-

Yıldırım ve Çipras’ın ele aldığı diğer konulara geçelim.

Başbakan Yıldırım, “komşunun komşunun külüne muhtaç olduğunu, aynı coğrafyayı paylaştığımızı” hatırlattı. Sorunların aklıselimle konuşarak, karşılıklı diyalogla halledilebileceğini belirtip, “iyi komşuluk” mesajları verdi.

Sonra, “AB-Türkiye ilişkilerinin, Ege’deki konularımızın ve Kıbrıs”ın görüşüldüğünü açıkladı.

Yunanistan’ın Ege’deki “işgâlleri” için, “Ege’deki ihlaller tek taraflı değil. İhlaller karşılıklı oluyor. Amacımız bu ihlalleri asgariye indirmek ve buradaki olayı tırmandırmamak” dedi.

Bu sözden sonra kim tutar Yunanistan’ı?!.

-Kıbrıs Dünyanın Meselesi Haline Getirilmişken-

Başbakan Yıldırım, Rum-Yunan dayatmaları ve ABD, AB ile İngiltere’nin bu dayatmalara desteği ortadayken Kıbrıs’la ilgili olarak da şu mesajları verdi:

“Kıbrıs konusunun Türkiye için de Yunanistan için de çözülmesi gereken bir mesele olduğunu biliyoruz. Olumlu düşüncedeler içince olduğumuzu ifade etmek isterim. Çözümün adil olması lazım, adil yönetişimi sağlaması lazım. Adada yaşayan Türk toplumunun, Rum toplumunun güvenliğini, gelecekteki güvenliğini de teminat altına alacak bir çözümü getirmesi lazım. AB, Türkiye ilişkileri bakımından birleşmiş Kıbrıs ilişkileri bakımından da çözümün gereken garantileri temin etmesi gerekiyor. Ömür biter yol bitmez. Her zaman gitmek isterseniz gidecek yol mutlaka bulunur. Biz de bu meselenin çözümünü istiyoruz, ama unutulmasın ki bu mesele BM’nin meselesi değil. Bu mesele Kıbrıs Rum ve Türk toplumunun meselesidir. BM bunun çözümü için katkı sağlamaktadır. Geçmişteki, anlaşmalardan kaynaklanan garantör konumumuzla Yunanistan ve Türkiye her iki ülkenin Başbakanları olarak çözüme ulaşma konusunda gereken her türlü olumlu katkıyı yapmaya karar verdik. Bu yönde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

-Ziyaretin Sebebi Kıbrıs Zirvesi-

Yunan Başbakanı Çipras’ın sözlerinden de anlaşılan şu ki, ziyaretin ana sebebi Kıbrıs’tı.

Çipras, ziyaretin “ilginç ve güzel” bir dönemde yapıldığını vurguladı. Neden “ilginç ve güzel” bir dönem? Çünkü 28 Haziran’da İsviçre’nin Crans-Montana kentinde “garantörlük ve güvenlik” konularının masaya yatırılacağı Kıbrıs konferansı var.

Rum medyasının geçen hafta, “Türkiye’nin yüzde 80 asker çekmeye hazır olduğu” iddiasında bulunduğunu, Ankara’dan ise buna herhangi bir tepki gelmediğini hatırlatıp, Çipras’ın açıklamalarına dönelim.

Başbakan Yıldırım’la 28 Haziran’la ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Çipras, “Kıbrıs’ta adil bir kalıcı çözümün bulunması her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Kendisi ile sürekli irtibat halinde olmamız konusunda anlaştım. Her ikimiz de olumlu adımlar atmak konusunda kararlıyız. Bu diyaloğun ileriye gitmesi için her türlü adımı atmaya hazırız. Son derece samimi bir şekilde bütün konulara yaklaşım gerçekleştirdik” dedi.

Görünen, 12 Ocak zirvesinde Çipras’ın çekinceleri dolayısıyla gerçekleşmeyen Başbakan düzeyindeki katılımın, 28 Haziran’da olmasının alt yapısı hazırlanıyor.

Ne âlâkaysa görüşmeden sonra Çipras’ın, “Bizi ilgilendiren meselelerin yanı sıra Kürtler konusunda mevcut Türk hükümetinin başlattığı çözüm sürecinin yeniden işlerlik kazanmasına katkı sunacağı görüşündeyiz” gibi bir ifade kullandığını da kaydedelim.

-Yunanistan Dost İse Düşman Kim?-

Bir ayrıntı daha; Başbakan Binali Yıldırım’a bu “çalışma ziyaretinde”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Güvenlikle ilgili sorunlar ortada… Kıbrıs gibi hayati bir konu görüşülüyor… Lâkin heyetimizde ne Dışişleri Bakanı, ne Milli Savunma Bakanı var.

Ekonomi, ticaret ve enerji meseleleri, Ege ve Akdeniz’de kuşatılıyor olmamızdan daha önemli demek ki!..

Başbakan Yıldırım Atina’dan sonra Batı Trakya’ya gidip, iftarını buradaki soydaşlarımızla açtı.

Hatırlarsınız, Türkiye referandumla uğraşırken, Yunan Savunma Bakanı Kammenos Aydın ilimize bağlı Eşek Adası’na gidip, mangal yapmıştı. Yıldırım ve Çipras da bu “verimli çalışma ziyaretini” Eşek Adası’nda bir mangal ziyafetiyle taçlandırsa, daha “pragmatik ve analitik” olmaz mıydı?!.

Müyesser YILDIZ

20 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bu-dostluga-esek-adasinda-mangalli-iftar-yakismaz-miydi-2006171200.html

Kategori:Uncategorized