İçeriğe geç

Her Yerde O AKP Milletvekili!.. Tesadüf mü?..

Dün Sözcü’de Asuman Aranca’nın önemli bir haberi vardı.

Haber, “FETÖ”nün eski imamlarından olduğu bildirilen Astsubay Hüseyin G.’nin Akıncı İddianamesinde tanık sıfatıyla yer alan ifadesiyle ilgiliydi.

Bu ifadeye göre, Astsubay Hüseyin G. 15 Temmuz’dan önce Haziran’da “Cemaatin darbe yapacağını öğrenince”, AKP Milletvekili Şirin Ünal ile görüşüp, bilgileri kendisine iletmişti.

Bundan çıkan sonuç da AKP iktidarının darbeden 1 ay önce haberdar olduğu idi.

Sözcü’deki haberde, isimler baş harfleriyle verildiği gibi, Astsubayın Erdoğan’la ilgili iddiası yoktu.

Öncelikle şunu belirtelim; Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin sözkonusu ifadeyi 1 ay önce bir televizyon programında tüm isimleri de açık açık söyleyerek, anlattı.

Merak edenler için aktaralım; Astsubay Hüseyin Gürler 2 Eylül 2016’da Terörle Mücadele Şubesi’nde verdiği ifadede şu iddialarda bulundu:

“Edindiğim tüm bilgi ve belgeleri 2 yıl önce kendisi ile tanıştığım, Ankara GATA’da görev yapmakta olan Tabip Binbaşı Eray Serdar Yurdakul isimli şahıs ile de paylaştım. Bu şahıs beni AK Parti İstanbul Milletvekili Emekli Tümgeneral Şirin Ünal ile görüştürdü. Bu bilgi ve belgelei kendisine de ilettik. Darbe yapılacağına dair bilgiyi aldıktan sonra da özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşmanın yollarını aradık. Eray Bey’in girişimimleri vasıtasıyla Ahmet Albayrak ile İstanbul’da yaptığımız görüşme neticesinde gerek Eray Bey’in gerekse benim hazırladığım tüm bilgi ve belgeler Sayın Cumhurbaşkanımıza 11 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Topkapı Sarayı’nda Eray Bey tarafından arz edilmiştir.”

Ahmet Albayrak, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı olabilir mi? Ancak GATA’da Tabip Binbaşı Eray Serdar Yurdakul isimli bir doktor var. Tıp Tarihi ve Deontoloji Hocası.

Astsubayın anlattıkları doğru mu değil mi, polisler bu kişilerin bilgisine başvurdu mu bilmiyoruz da Ahmet Nesin’in bunu gündeme getirmesinin üzerinden 1 ay geçtiği halde bahse konu isimlerin herhangi bir açıklama yapmaması ilginç.

-15 Temmuz Günü Genelkurmay’daydı-

Biz bir kez daha bu isimlerden AKP İstanbul Milletvekili emekli Tümgeneral Şirin Ünal üzerinde durmak istiyoruz.

Balyoz döneminde devredeydi. O kadar ki, hep Balyoz’un “kara kutusu” olarak anıldı… Bavulcu Mehmet Baransu’yla bağlantısı çokça konuşuldu… “TSK’nın yeniden yapılanmasını” savunan isimlerin başında geldi…

15 Temmuz günü MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Milletvekili Şirin’in o günkü ziyaretinin hikmet-i sebebi, daha sonra Akar ve bazı darbe sanıklarının verdiği ifadelerle açıklığa kavuştu.

Akar TBMM’ye gönderdiği cevapta, TSK’daki “FETÖ yapılanması” konusunda bazı “hassas kaynaklardan” bilgi aldıklarını bildirdi.

O “hassas kaynakların” kimliğini de darbeden tutuklu Genelkurmay eski Personel Başkanı İlhan Talu ile “Erdoğan’a suikast timinin başındaki isim” olarak bilinen Gökhan Sönmezateş’in mahkemedeki ifadeleriyle öğrendik.

İlhan Talu, Akar’ın talimatı, Erdoğan’ın da onayıyla devlet kurumları dışında, “Elinde FETÖ ile ilgili bilgi ve belge bulunanlarla temasa geçildiğini” belirterek, bu kişilerin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Hakimi Kenan Kenan, Kozmik Oda operasyonunda adı geçen emekli Albay Baki Kaya ile Balyoz sanıklarından Ahmet Zeki Üçok olduğunu açıkladı. Talu’nun verdiği bir isim daha vardı; Tabii ki, AKP Milletveki Şirin Ünal.

Gökhan Sönmezateş ise hazırladıkları “FETÖ’cü” listelerinin şu anda kuvvet komutanlarının ve AKP Milletvekili eski General Şirin Ünal’in elinde olduğuna inandığını anlatırken, “Ya gereğini yapıyorlardır ya da bu tarikatlar arası ilişkiler, pazarlıklar konusu mudur bilemem” dedi.

Şirin Ünal ismine başka nerede rastladık?

Darbenin askeri ayağının “1 numarası” Akın Öztürk’ün gayrı menkul zengini olduğu, Çankaya’da dubleks evi bulunduğu öne sürüldü ya, görüldü ki, “dubleks” denilen o kooperatif evin ortaklarından birisi de Şirin Ünal’mış.

-15 Temmuz Gecesi de Erdoğan’ın Yanındaydı-

Başka?

15 Temmuz öğleden sonra Genelkurmay’da olan Şirin Ünal o gece neredeydi ve neler yaptı?

Bunu da biri halen görevde, diğeri tutuklu iki generalin ifadesinden aktaralım:

15 Temmuz’da Eskişehir Hava Savunma Komutanıyken, sonrasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına atanan Korgeneral Nihat Kökmen dedi ki;

“02.43’te AK Parti Milletvekili Şirin Ünal tarafından 2 kez arandım. Kendisiyle görüştüm. O da yerimizi sordu. Ben de İstanbul’daki düğünden ayrılarak, Eskişehir’e döndüğümüzü, yolda olduğumuzu ifade ettim. Kendisi bana, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım, ona bilgilendirme yapıyorum ve bu konuda alabildiğiniz bilgileri benimle paylaşın’ gibi şeyler söyledi.”

15 Temmuz’da Eskişehir Birleşik Hava Harekat Merkezi’nde nöbetçi komutanken, ertesi sabah tutuklanan eski Tuğgeneral Recep Ünal da şunları anlattı:

“İstanbul üzerinde bekleyen Balıkesir uçaklarını, Yeşilköy Havaalanında bulunan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte olduğunu söyleyen emekli Tümgeneral Şirin Ünal ile Korgeneral Nihat Kökmen’in bilgi alışverişine dayanarak yönettik. Öncelikle İstanbul Yeşilköy Havaalanı üzerindeki kontrolsüz helikopterler sabah saat 07.00 civarında inmeye zorlandı. Bu helikopterlerin Yeşilköy Havalimanı askeri bölgesine indiği görülünce, Şirin Ünal Beye Korgeneral Nihat Kökmen tarafından bilgi iletildi ve polislerin gidip gerekli işlemleri yapmasının uygun olacağı söylendi. Telefon görüşmeleri Başbakan, Savunma Bakanı, Valiler ve Şirin Ünal Bey ile BHHM’nin sivil hattından, askeri birimlerle ise askeri sabit hattan yapıldı, bunun kayıtları BHHM’de mevcuttur.”

Balyoz kumpasında tanıklık yapan, Baransu’yla bağlantıları olduğu öne sürülen o… TSK’daki “FETÖ’cülerin” listesini hazırlayan o… 15 Temmuz’dan 1 ay önce darbeden haberdar edilen o… 15 Temmuz günü Genelkurmay’da Akar’la YAŞ listeleri üzerinde çalışan o… 15 Temmuz gecesi Erdoğan’ın yanında operasyonu yöneten yine o… Bu ne kadar kadar tesadüf?

-O Listelerde “Husumet” de Var mı?-

Şirin Ünal’la devam edeceğiz, ama önce TSK’daki “FETÖ’cüler listesini” hazırlayan isimlerden Ahmet Zeki Üçok’la ilgili bir gelişmeyi hatırlatalım.

Bilindiği gibi, ünlü müteahhit Nihat Özdemir’in kayınbiraderi, Genelkurmay eski Personel Başkanlarından Metin İyidil de darbe görevlendirme listesinde “kızağa çekilmiş” gözüktüğü halde tutuklandı.

Bu ismin Zeki Üçok’un MİT, Savcılık ve polise verdiği “FETÖ’cü” listesinde yer aldığı biliniyordu. Ancak ilginç bir gelişme oldu ve duruşma öncesi tanık sıfatıyla ifade veren Üçok, İyidil lehinde şunları söyledi:

“29.04.2014 tarihinde MİT’e gönderdiğim listelerin yapmış olduğum çalışmanın ayrıntılı ve titiz bir çalışmanın sonucu ortaya çıktığı dikkate alınarak, kurum tarafından yapılan çalışmalara gerekçe yapıldığını geçtiğimiz günlerde öğrendim. Hazırlamış olduğum listelerde bulunan iki ismin eksik bilgiye dayanarak bu listelerde yer aldığını darbe sonrası yaptığım çalışmalar neticesinde tespit ettim… Ben Metin İyidil’in 15 Temmuz darbe karşıtı tutumunu ve edindiğim yeni bilgileri bir araya getirdiğimde Metin İyidil’in FETÖ ile ilgisinin olmadığı, darbeye katılmadığı kanaatini edindim. Bu süreçte Metin İyidil’in tutuklu olduğunu öğrendiğimde başvurarak, kendisi hakkında sonradan öğrendiğim ve yukarıda ayrıntısını anlattığım şeylerle ilgili bilgi vermek istedim.”

Olayın Şirin Ünal’la bağlantısına gelince;

Aslen Sinop’lu olan Ünal’ın buradaki “tasarrufları” da sık sık gündeme geliyor. Nitekim bir süre önce bu ilimizde yaşanan “torpil kavgasında” adı geçmiş, 1 kişilik kadro için yapılan ve 34 kişinin katıldığı sınavı yeğeninin kazandığı görülmüştü.

Diyeceğimiz; Acaba Zeki Üçok gibi Şirin Ünal da hazırladığı “FETÖ’cü” listesinde “yanılgıya” düşmüş ya da işin içine geçmişteki bazı “husumet veya hesaplarını” katmış olabilir mi?

Daha önemlisi; Tamam, savcılar hiçbir AKP milletvekilinin bilgisine başvurmuyor başvuramıyor, ama Erdoğan’a darbeyi haber veren “enişteyi” dahi dinlemeyi düşünen TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu, böylesi önemli bir ismi neden atladı?..

Tamam, o iş bitti. Ancak ortaya çıkan tablo itibarıyla Şirin Ünal’ın en azından darbe davalarına müdahil olması ve tanıklık yapması gerekmiyor mu?

Müyesser YILDIZ

13 Ağustos 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/her-yerde-o-akp-milletvekili–1308171200.html

Kategori:Uncategorized