İçeriğe geç

Batı’da Okuyanlar “Ajan” mı Oluyor?

Başbakan Binali Yıldırım; İsveç’teki Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde master yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı. ABD Büyükelçiliği’nde, Deutsche Menkul Kıymetlerde, UBS Bankası ile uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te görev yaptı. İngiliz vatandaşı olduğu da biliniyor.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ; 1 yıl Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı.

Erdoğan Ailesinin kızı olarak bilinen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya; Bilkent’ten mezun olduktan sonra New York Üniversitesi Politeknik Mühendislik Okulu’nda lisans üstü çalışmalar yaptı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yöneticilik eğitimi aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; New York Long Island Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisanslı.

Damat Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; New York Pace Üniversitesi, Lubin School of Business’ta yüksek lisans yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak; İngiltere Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansı var.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba; Amerika Texas’taki Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu.

Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan; İngiltere Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem, ABD Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslar yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; ABD’deki Temple Üniversitesi School of Business & Management’da 1 yıl lisansüstü çalışması yaptı. 3 yıl da yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal; İngiltere Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; Başbakan Binalı Yıldırım gibi İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde lisans yaptı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli; Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; Hollanda Delf’te araştırmalarda bulundu.

Bugün ülkemizi yöneten Kabinenin, yurt dışı eğitimli isimleri bunlar.

Bir de Abdullah Gül var. Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Gül’ün İngiltere Exeter’li olduğu, ABD Dışişleri Bakanlığı bursu ile yetiştirilmiş dünya liderleri arasında gösterildiği, ayrıca İngiliz Yüksek Şövalye Nişanı aldığı biliniyor.

Yıllardır AKP’nin dünya ekonomisindeki yüzü olarak sunulan ve partinin kurucularından da olan Ali Babacan ise 1990’da meşhur Fulbright bursunu kazanarak, ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da İşletme dalında yüksek lisans yapan bir isim.

-Erdoğan’ın Yardımcılarının Eğitimi-

Erdoğan’ın partideki genel başkan yardımcılarına da bakalım:

Mehmet Mehdi Eker; İngiltere Aberdeen Üniversitesi’nden “Tarım Ekonomisi” alanında master derecesi aldı.

Cevdet Yılmaz; ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı.

Ravza Kavakçı Kan; Dallas Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdi. Doktorasını da Washington’daki Howard Üniversitesi’nden aldı.

Lütfiye Selva Çam; Yurt dışında “İnsan kaynakları, yönetim, organizasyon ve eğitim” çalışmalarında bulundu. Boston ve Troy State Üniversiteleri ile birlikte “Doğu Almanya’nın Yeni Ekonomik Süreci” üzerine Dresden’de araştırma çalışmalarına katıldı.

Melih Ecertaş; 2008’de Fulbright bursunu kazanarak, ABD’de yüksek lisans yaptı.

-Ve Hakan Fidan-

Erdoğan’ın en güvendiği, yanından hiç ayırmadığı iki isme gelince;

Sözcüsü İbrahim Kalın; Yüksek lisans çalışmasını Malezya’da yaptı, ama ABD George Washington Üniversitesi’nden doktoralı.

Ve “sır küpü” MİT Müsteşarı Hakan Fidan; TSK’dayken Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargâhı’nda 3 yıl çalıştı. Bu görevi sırasında da buradaki ABD kökenli Maryland Üniversitesi’ni bitirdi. Ayrıca ABD’deki University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevi sırasında ise Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Cenevre’deki BM Silahsızlanma Enstitüsü ile Londra’daki Verification Technologies Research Center’da akademik çalışmalarını sürdürdü.

Bu tablonun hikmet-i sebebi mi?

Erdoğan dün ABD’de TÜRKEN Vakfı yemeğinde, ilim ve fen tahsili için Batı’ya gönderilenlerin çoğu zaman Batı’nın sadece kültürünü alarak, benliklerini de kaybederek ülkelerine döndüklerini belirtip, “Kendilerinden ülkeleri için kurtuluş reçetesi hazırlaması beklenenlerin Batı’nın gönüllü ajanları haline geldiklerini” söylemiş ya, bugün savunmadan dış politikaya, ekonomiden eğitime, tarımdan istihbarata ülkemizin “kurtuluş reçetesini” hazırlayan isimlerin nerelerde okuduğunu hatırlatalım istedik!..

Müyesser YILDIZ

21 Eylül 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hakan-fidandan-numan-kurtulmusa-isim-isim-akpnin-yurtdisi-egitimli-kadrolari-2109171200.html

Kategori:Uncategorized