İçeriğe geç

Jandarma’daki Bu Emeklilikler Hiç Normal Değil… Balyoz ve Darbecilerden Kurtuldular Ama…

Bugün Jandarma Genel Komutanlığı ile ilgili yeni bir kararname yayınlandı.

Kararname ile 2 korgeneral, 1 tuğgeneral ve 19 albay emekliliğe sevk edildi.

1 Ekim tarihi itibarıyla emekliliğe sevki kararlaştırılan isimler şunlar:

“Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ata Kalkan, Korgeneral Ali Lapanta, Tuğgeneral Veli Turan, Jandarma Kurmay Albaylar Güven Şağban, Kahraman Dikmen ve Taner Büyükgöz, Jandarma Albaylar Osman Topbaş, Mustafa Çelik, Özcan Kaplan, Hüseyin Kanat, Zafer Durukan, Hüseyin Şimşek, Mustafa Kemal Timuroğlu, Fatih Üstündağ, Uğur Pamukçu, Levent Çinko, Eyüp Aktaş, Hakan Demirörs, Tümay Özgür, Erol Egesoy, Jandarma Pilot Albay Tuncay Köse, Jandarma Maliye Albay Yıldıray Dinç.”

“Emekliliğe sevk” deniyor, ama sevkten çok re’sen görevden alma ve yeni bir tasfiye dalgası sözkonusu gibi.

Ne demek istiyoruz? Daha önce çıkan kararnameleri de hatırlatarak, anlatalım.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından darbecilere direnen veya darbeciler tarafından derdest edilen isimler ile Balyoz kumpasında yargılanmış birçok isim önemli görevlere getirildi.

Bu arada Jandarma Genel Komutanlığı tümüyle İçişleri Bakanlığı’na bağlandı.

Darbenin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra geçtiğimiz 22 Temmuz’da yayınlanan kararname ile 19 ile yeni komutan atanırken, Korgeneral İbrahim Yaşar, Tümgeneral Ali Özkara ve 5’i kurmay 65 albay emekliliğe sevk edildi. Beraberinde 3 general bir üst rütbeye, 14 albay ise tuğgeneralliğe yükseltildi.

Bu kararnamede, 15 Temmuz gecesi darbecilerle çatışan Tuğgeneral Nurettin Alkan ve darbeciler tarafından rehin alınan Kıdemli Albay Güven Şağban’ın terfi ettirilmemesi, dahası Alkan’ın pasif bir göreve kaydırılması, Şağban’ın ise Tayin Daire Başkanlığı’ndan Giresun Jandarma Komutanlığı emrine atanması dikkat çekti. Şağban’ın, Karargâh’taki “çok etkili ve yetkili” bir komutanla ters düştüğü için kararname çıkmadan çok önce Nisan’da Giresun’a gönderildiği de anlaşıldı. Sözkonusu iki isimle ilgili bir başka detay; Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in, İçişleri Bakanlığı’na bunlara 15 Temmuz’dan dolayı “Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası” verilmesini teklif etmiş olmasıydı.

Aynı kararnameyle Komutanlık emrine kaydırılan isimler arasında, darbe gecesi derdest ve darp edilen Personel Başkanı Tuğgeneral Veli Turan ile 15 Temmuz’dan sonra Jandarma Genel Komutan Yardımcısı yapılan Korgeneral Ali Lapanta da yer alıyordu.

O günlerde, Veli Turan ve Ali Lapanta’dan kararname öncesinde istifalarının istendiği, ama kabul etmedikleri yönünde iddialar olduğunu yazmıştık.

Ali Lapanta’nın generallekte daha 1 yılı, Veli Turan’ın ise 2 senesi vardı, ama işte bugünkü kararname ile re’sen emekliye sevk edildiler, bir diğer ifadeyle re’sen görevden alındılar.

-İstifa Etmemiş miydi?-

Bu ilk kararnamenin çıktığı günlerde, Jandarma Genel Komutan Vekili Korgeneral Ata Kalkan’ın yapılan düzenlemelerde etkili olduğu ve Jandarma Genel Komutanlığı’na gelmeyi beklediğinden, kendi kadrosunu oluşturduğu konuşuldu.

Darbe gecesi “derdest” edildiği söylenen isimlerden birisiydi. Ancak hem kendisi, hem aile fertlerinde “ByLock” çıktığı iddiaları gündeme geldi. MİT kaynaklı bu bilgiye, “FETÖ soruşturmaları sulandırılmak isteniyor” şeklinde itiraz edenler olduğu gibi, yüksek tepelerden isimlerin devreye girmesiyle MİT’in tespitinin “düzeltildiği”, bu arada hem iktidar, hem askeri çevrelerin, “Şu geçiş döneminde görevden alınması sıkıntı yaratır” demesi sonucu görevde kaldığı öne sürüldü.

Ata Kalkan Paşa’nın “ByLock” meselesiyle ilgili son gelişmeyi aktaralım; Mesele kapandı sanılıyordu, ama Savcılık soruşturma açmış ve sonuçta da “Kovuşturmaya yer yok” kararı verilmiş.

Bu bilgilerden sonra geçen 20 Ağustos’ta çıkan ikinci kararnameye geçelim.

15 Temmuz gecesi Jandarma’daki kalkışmayı bastıran ve operasyonu yöneten Arif Çetin, darbenin ardından Korgeneral rütbesine terfi ettirilip, Van Jandarma Asayiş Komutanlığı’na atanmıştı.

Ağustos’ta Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in Kara Kuvvetleri Komutanı olması üzerine de Çetin önce Orgeneralliğe terfi ettirildi, ardından Jandarma Genel Komutanı yapıldı.

İşte bu atama üzerine Çetin’den daha kıdemli olan Jandarma Genel Komutan vekili Korgeneral Ata Kalkan’ın görevinden ayrılıp, emekliliğini istediği, hatta aynı gün Komutanlık bahçesinde veda töreni düzenlendiği açıklandı.

Jandarma kulislerinde ise Ata Kalkan’ın makamına gidip, geldiği konuşuluyordu. Bugün yayınlananan kararname ile de ortaya çıktı ki, ne emeklililiğini istemiş, ne de veda etmiş. Generallekte daha 2 yılı olan Kalkan’ın da re’sen görevden alındığını söyleyebiliriz.

-Emeklilik Dilekçesi Yok-

Bugünkü kararnameyle emekli edilen isimlerin büyük bölümünün emeklilik dilekçesi vermediğini de kaydedelim.

Dilekçe vermediği belirtilen isimlerden birisi Kurmay Albay Kahraman Dikmen… Balyoz kumpasında 3 yıldan fazla hapis yatan Dikmen, 15 Temmuz’dan sonra Iğdır İl Jandarma Komutanlığı görevine atanmış, bu atama medyada epey ses getirmişti.

Ancak Dikmen 1 yıl sonra ikinci kararname ile sessiz sedasız buradan alınıp, Komutanlık emrine verildi, bugünkü kararnameyle de emekli edildi.

Gel de, “1 yılda ne değişti?” diye sorma!..

İkinci isim Kurmay Albay Güven Şağban… Yukarıda bahsettik, ama darbe gecesi yaşadıklarını birkez daha hatırlatalım:

Darbe teşebbüsü haber alınınca Jandarma Karargâhına ilk giden isimler, Balyoz’dan hapis yatan ve Jandarma’daki FETÖ’cülerin kumpaslarına maruz kalan subayların yanısıra Albaylar Nurettin Alkan ve Güven Şağban’dı. Darbecilerle çatışırlar, Alkan omuzundan yaralanır. Şağban ise rehin alınır. Şağban, yaptıklarının suç olduğunu anlatıp, onları ikna etmeye çalışırken, odaya dönemin Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin Özel Kalem Müdürü Erkan Öktem girer ve Şağban’a şunu söyler:

“Oooo Güven Bey, sen bize çok çektirdin. Şimdi sıra bizde, hesap soracağız.”

Şağban da ona, “Bana bey filan diye hitap edemezsin. Komutanım diyeceksin. Emirlerime uyacaksın” diye tepki gösterir. Bunun üzerine Öktem silahını çekip, Şağban’ı vurmak ister, ancak silah tutukluk yapar. Öktem, diğer rehinelerden de tepki gelince ikinci kez teşebbüs etmez, silahını indirir.

Sonra, diğer rehineler de bu odaya getirilir. Aralarında Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan ile koruması ve şoförü de vardır. Sabah olunca, darbeci Erkan Öktem yeniden bu odaya gelir ve rehinelerin aşağıya indirilmesi talimatını verir. Yolda giderken rehineler arasında kopma olur. Bahçeye ilk Polis Müdürü Turgut Aslan ile koruması ve şoförü çıkarken, diğerleri arkada kalır. Ve Erkan Öktem, onları infaz ederken, diğer rehineler geç indirildikleri için kurtulur.

O kopma sayesinde, infazdan tesadüfen kurtulanlardan birisi de işte Güven Şağban’dı.

Darbecilerden, infazdan kurtuldu, ama emekli edilmekten kurtulamadı!..

Son kararnameyle; Darbecilere direnen, 15 Temmuz’dan sonra önemli görevlere getirilen, ancak Temmuz’daki ikinci kararnameyle pasifize edilen başka bazı Balyoz sanıklarının da emekliye sevkinin planlandığı, son dakikada vazgeçildiği yönünde söylentiler olduğunu belirtip, soralım:

“Jandarma’da neler oluyor?.. Anlayan var mı?..”

Müyesser YILDIZ

23 Eylül 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/jandarmadaki-emeklilikler-hic-de-normal-degil-2309171200.html

Kategori:Uncategorized