İçeriğe geç

Genelkurmay Başkanı Devre Dışı mı?

Bugüne kadar devlet yöneticilerinin “dikkat çeken” görüşmelerini yazdık, okuduk.

Bu defa devlette teamül haline gelen bir görüşmenin artık yapılmıyor olmasına dikkat çekmek istiyoruz.

Şöyle ki;

Tüm Cumhurbaşkanları, haftada bir gün devletin iki ana güvenlik birimi olan Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarını kabul etti.

Sözkonusu kabuller, genelde Perşembe oldu. O yüzden de Perşembe’ye “Devlet günü” denildi.

Bu teamül Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde de sürdü.

Yurtdışı gezisi, seçim çalışmaları, MGK, YAŞ veya güvenlik toplantısı yoksa, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı, her hafta olmasa bile ayda 2-3 kez Saray’da kabul edildi.

Bunun tek istisnası geçtiğimiz Haziran ayı oldu. Malûm, 24 Haziran seçimleri vardı. Erdoğan o ay Akar’la da Fidan’la da haftalık olağan görüşmesini yapmadı.

Başkanlıktan Sonra

Şimdi 24 Haziran sonrasındaki sürece bakalım.

Bu seçimlerle birlikte Başkanlık veya diğer adıyla Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi.

Erdoğan, kendi kabinesini açıklamadan önce son kez 5 Temmuz Perşembe günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı kabul etti. Aynı gün MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kabul de vardı.

Yeni kabine 9 Temmuz’da açıklandı. Hulusi Akar artık Milli Savunma Bakanıydı. Aynı gün Genelkurmay Başkanlığı’na da Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Özetle Güler’in Genelkurmay Başkanı olmasının üzerinden 2 aydan fazla zaman geçti.

Peki bu 2 ayda ne oldu?

30 Temmuz’da MGK toplandı…

2 Ağustos’ta Yüksek Askeri Şura toplantısı yapıldı…

9 Ağustos Perşembe günü Erdoğan, artık unvanı “MİT Başkanı” olan Hakan Fidan’ı kabul etti…

Üç gün önce yine Fidan’ın kabulü vardı…

Bu arada Erdoğan, yurtdışı seyahatleri hariç AKP’nin toplantılarına katıldı… Kızılay ve TÜSİAD heyetlerini, YÖK Başkanını kabul etti… Balık av sezonunu açtı… Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nin ödül töreni ile TESK’in genel kurul toplantısı gibi onlarca faaliyetele katıldı…

Ancak bugüne kadar tek bir kez bile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i kabul edip, haftalık olağan görüşmesini yapmadı.

Özel bir sebep yoksa veya program yoğunluğundan kaynaklanmıyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önemli bir teamülünün daha sessiz sedasız ortadan kaldırıldığı anlaşılıyor.

“Bu kadar sorun arasında ne önemi var? Nasılsa Milli Savunma Bakanı asker kökenli birisi” denebilir.

İyi de Akar artık resmen siyasi bir kimlik. Bu durumda da özellikle bu çok kritik süreçte TSK’dan, Saray’a objektif bilgi akışında sıkıntı yaşanmaz mı?

Ve dahi Genelkurmay Başkanı sadece hukuken değil fiilen de sıradan bir “devlet memuru” konumuna düşmüş olmaz mı?

Genelkurmay da Sisteme Uyum Sağlayamadı

Bu vesile ile Genelkurmay Başkanlığı’nın yeni sisteme henüz uyum sağlayamadığını gösteren bir başka ayrıntıyı daha aktaralım.

Bilindiği gibi, 16 Nisan 2017’deki Anayasa referandumu ile 117’nci maddede yer alan “Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı”nın görev ve sorumluluk tanımı değiştirildi. Başkomutanlığın Cumhurbaşkanı tarafından temsil edilmesi, millî güvenliğin sağlanması ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasında TBMM’ye karşı Cumhurbaşkanının sorumlu olması ve Genelkurmay Başkanının savaşta Başkomutanlık görevlerini, Cumhurbaşkanlığı namına yerine getirmesi kararlaştırıldı.

Bir başka düzenleme; 24 Haziran seçimlerinden sonra Başbakanlık kurumu ortadan kaldırıldı. Bildiğimiz Bakanlar Kurulu’nun yerine ise Cumhurbaşkanlığı kabinesi geldi.

15 Temmuz’da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle de Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

Bunlar son 1.5 yılda oldu.

Şimdi halen TSK’nın internet sitesinde yer alan “Görevi” başlıklı bölümde yazanlara bakalım.

Anayasa’nın 5’inci maddesinde, “Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumanın, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamanın” devletin temel amaç ve görevleri arasında sayıldığı hatırlatıldıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Söz konusu hüküm ile devlete yüklenen görevlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak, Anayasa’nın 117’nci Maddesi’nde millî güvenliğin sağlanması düzenlenmiştir. Bu düzenlemede, ‘Milli güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından, Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı, Bakanlar Kurulu’nun sorumlu’ olduğu…”

Aynı bölümde, Genelkurmay Başkanı’nın Görev ve Yetkilerine Ait Kanun’a atıf yapılırken de 7’nci madde uyarınca, “Genelkurmay Başkanının görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumlu olduğu” belirtiliyor.

Her anlamda Devlet ve TSK adına ne hazin bir tablo!..

Müyesser YILDIZ
15 Eylül 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogan-genelkurmay-baskani-ile-neden-gorusmuyor-15091854.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/erdogan-genelkurmay-baskani-ile-neden-gorusmuyor-15091854-146485

Kategori:Uncategorized