İçeriğe geç

Tam 109 Albay Emekli Edildi!..

1 Ağustos günü 1.5 saatte tamamlanan Yüksek Askeri Şurası’ndan sonra sadece bir üst rütbeye terfi ettirilen general, amiral ve albaylar ile emekli olması kararlaştırılan general ve amiraller kamuoyuna açıklandı.

Bunlar dışında özellikle albay rütbesinde kaç subayın emekli edildiği ise bildirilmedi.

O listenin detaylarını aktarmadan önce kamuoyuna açıklanan terfi ve emekliliklerde dikkat çeken hususları bir kez daha hatırlatalım.

– Bu YAŞ’ta orgeneralliğe terfi ettirilen olmadı.

– 2. Ordu ve Ege Ordu gibi iki önemli ordunun komutanları kadrosuzluktan emekli edildi. Yerlerine de henüz atama yapılmadı.

– “FETÖ’yle mücadelesinden” dolayı terfi alması beklenenler terfi ettirilmediği gibi, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında açılan davaların seyrinde kritik rol oynayan çok sayıda isim gönderildi.

– Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda emekliliğine karar verilen isimlerin önemli bölümü kumpas davalarda mağdur edilenler oldu.

-KKK’ndan 3 Başkan Gitti-

Son YAŞ kararlarıyla, büyük değişim ve dönüşüme uğrayan kuvvetlerin başında Kara Kuvvetleri Komutanlığı geliyor.

Sadece 1 isim, İrfan Özsert Korgeneral olurken, 5 isim tümgeneralliğe, 23 albay da tuğgeneralliğe yükseltildi.

Beraberinde 29 generalin emekliliği kararlaştırıldı. Bunlar arasında üç önemli Başkan da vardı.

Tuğgeneral olan Personel Başkanı Orhan Aksoy, İstihbarat Başkanı Erdoğan Baykal ile Lojistik Başkanı Ali Uçarı normal bekleme süresini tamamlamadan, kadrosuzluk gerekçesiyle aynı anda emekli edildi.

-109 Albayın 86’sı O Kuvvetten-

Kamuoyuna açıklanmayan emeklilik kararlarına gelirsek;

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1 istihkam kurmay albay, 1 deniz albay, 1 ikmal albay ve 3 mühendis albay olmak üzere 6 albay emekliye sevk edildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda da 17 albay emekli edildi. Bunlardan 12’si kurmay albay, 1’i hava pilot albay, 1’i hava muhabere albay, 1’i hava savunma albay, 1’i hava mühendis albay.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise tam 86 albayın emekliliği kararlaştırıldı. 30 Ağustos itibarıyla emekli olacak bu albayların dağılımı da şöyle:

21 kurmay… 24 piyade… 3 tank… 6 topçu… 1 hava savunma… 4 kara pilot… 2 istihkam… 3 muhabere… 2 istihbarat… 1 ulaştırma… 3 ikmal… 4 bakım… 5 personel… 4 tabip… 1 veteriner… 1 öğretmen… 1 sağlık…

Emekli edilen kurmay albaylardan 6’sının 85-88 devresi, piyade albaylardan birisinin 87, diğerinin 89, 2 istihkam albayın 85 ve 88, 1 bakım albayın da 86’lı olduğunu belirtelim.

“Bunun ne önemi var?” denirse;

Bilindiği gibi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden önce Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan bir yasa teklifinde, 85-88 Harp Okulu mezunu subayların emekli edilmesi öngörülmüştü. Bu 4 devrenin özelliği, “FETÖ”cülerin en az sızdığı dönem ve de terörle mücadelede yetişmiş kadrolar olarak bilinmesiydi.

Sözkonusu yasa 15 Temmuz’dan kısa bir süre önce Meclis’te kabul edilirken, bu madde son anda değiştirilmişti.

Ancak geçen süreçte o kadrolar peyderpey emekli edildi. Mesela iki yıl önceki Jandarma Atama Kararnamesi’yle emekliye sevkedilen 65 albayın büyük bölümü 85-88 arası devrelerdi.

Bu devrelerin tasfiyesi sessiz sedasız sürüyor mu bilmiyoruz, ama Suriye konusunda ABD ile anlaşma sağlandığı açıklandığı halde en yetkili ağızların hâlâ operasyon sinyali verdiği bir dönemde özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan tam 86 albayın emekli edilmesi çok dikkat çekici değil mi?

Bir de;

İktidar medyası 1 Ağustos’taki toplantı öncesinde YAŞ’a girecek subaylar listesi üzerinde özellikle “FETÖ bağlantılarına” ilişkin titiz ve yoğun çalışmalar yapıldığını, bu kapsamda da ankesör ve kripto yapılanma soruşturmalarını yürüten Ankara, İstanbul, İzmir’deki savcılarla görüşüldüğünü duyurmuştu.

Üç kuvvetten emekli edilen 109 albayla ilgili böyle bilgilere mi ulaşıldı yoksa?!.

O zaman da eyvah ki, eyvah!..

Not: Şehitlerimize rahmet, gazilerimize minnetle; Herkese iyi, güzel ve huzurlu bir bayram diliyorum.

Müyesser YILDIZ

11 Ağustos 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kamuoyundan-gizlenen-kararlar-11081908.html

Kategori:Uncategorized