İçeriğe geç

AKP’de Hulusi Akar Rahatsızlığı mı?

“İyi polis-kötü polis veya şahin-güvercin” yöntemi genelde ABD’de gördüğümüz bir politikaydı. Türkiye’ye karşı mesela Dışişleri Bakanlığı “iyi polisi” oynarken, Pentagon “kötü polis” rolünü üstleniyor veya tam tersi oluyordu. Trump’tan beri ise bakanlıkları, Meclisi, Senatosuyla tüm kurumlar “kötü polis” olurken, sadece Trump, o da yalnızca Erdoğan’a karşı “iyi polis” rolünde.

Türkiye’yi anlatmaya gerek yok; Erdoğan ne derse, bakanlar da parti yöneticileri de bürokratlar aynısını söyledi, savundu.

Ancak Suriye’de güvenli bölge kurulması konusunda ABD ile yapılan son görüşmelerde garip bir tablo ortaya çıktı.

Bir Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuştu, bir Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve aralarındaki ton farkı giderek arttı.

22 Temmuz’da Ankara’ya gelen Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığındaki heyetle yapılan görüşmelerden başlayalım. ABD heyeti, hem Dışişleri, hem Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Aynı gün Çavuşoğlu, bir tv programındaki uzun açıklamalarının satır aralarında şu mesajları verdi:

“Diplomatik kanallarımızı her düzeyde işletiyoruz. Amerika’dan heyetler gelecek, çalışma gruplarımız var, görev gücümüz var, tüm bu mekanizmaları sağlıklı bir şekilde işletmeye çalışıyoruz.”

“Amerika ile NATO müttefikiyiz diyoruz, bir taraftan YPG’ye silah veriyor, diğer taraftan Halkbank ve diğer konularda siyasi davalar var, FETÖ motifli davalar var. Milletimiz de diyor ki, ‘Bu nasıl müttefik?’. Dolayısıyla bizim de elimizde İncirlik var, diğer konular var, o konularda da bizden adım atmamızı istiyor. Biz nihai noktada atılması gereken adım olursa atarız o ayrı bir şey. Şu anda İncirlik olsun, Kürecik olsun, diğer konularda olsun biz süreci işletiyoruz. Bize yönelik Amerika’nın çok olumsuz adımları olursa, eğer yaptırım veya daha ileri adımlar olursa bizim de Amerika’ya vereceğimiz cevaplar var, olacaktır.”

Milli Savunma Bakanlığı cephesine geçelim. Jeffrey ile yapılan görüşmeden sonra, “İki ülkenin askeri heyetlerince güvenli bölge tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara MSB’de devam edilmesinde mutabık kalındığı” bildirildi.

Bu, Dışişleri Bakanlığı’nın devre dışı bırakılması anlamına geliyor olmalıydı ki, 2 gün sonra Çavuşoğlu, şu “Şahin” çıkışı yaptı:

“ABD ile çekilmeyi koordine etmek için bir görev gücü oluşturduk. Burada ABD’nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Burada Münbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimi edindik. Bu güvenli bölgenin derinliği ve buraları kimin kontrol edeceği konusu ve buralardaki YPG’lilerin nasıl çıkarılacağı konusu bizim için hassas olan 3 konu. Ortak devriyeler nasıl olur ve buralardaki üs konularını askerler görüşüyorlar. Bize yönelik tehdit artıyor. Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lâzım, çünkü bizim artık sabrımız kalmadı. Süreç uzayınca harekat konusunda hazırlığımız oldu. ABD, ‘Ekiplerimizi gönderiyoruz o zamana kadar harekât başlatmayın’dedi. Görüşme günü CENTCOM komutanının YPG/PKK ile görüşmesi samimi olmadığının göstergesi oldu.”

Sonrası malûm; Ağustos başında ABD’den bir askeri heyet geldi. Milli Savunma Bakanlığı’nda yapılan görüşmelerin ardından “Müşterek Harekât Merkezi”nin kurulması kararlaştırıldı.

MSB, çalışmalar konusunda gün gün olumlu açıklamalar yapmayı sürdürürken, Çavuşoğlu, anlaşmadan 4 gün sonra bir kez daha “ABD’nin, Türkiye’yi Münbiç gibi oyalamasına izin verilmeyeceğini, Fırat’ın doğusunun ne pahasına olursa olsun temizleneceğini” vurgulayıp, “Şu anda İncirlik olsun, Kürecik olsun, diğer konularda olsun, biz süreci işletiyoruz” dedi.

Günlerdir yapılan tartışma ve açıklamalardan, sadece “ortak devriyeler ve üs” değil, “Güvenli bölgenin derinliği, buraları kimlerin kontrol edeceği, YPG’lilerin nasıl çıkarılacağı” konularındaki müzakereleri de Milli Savunma Bakanlığı’nın üstlendiği, Dışişleri Bakanlığı’nın herhangi bir dahli veya katkısı olmadığı anlaşılıyor.

İki bakanlık arasındaki son demeç düellosuna gelirsek; MSB, Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulması için ABD’li askerlerin geldiğini ve İHA’larımızın bölgede uçuşlara başladığını müjdelerken(!), Çavuşoğlu dün özetle şunları söyledi:

“ABD’den bu merkezin kurulması için bazı askerlerin gelmekte olduğunu sizler de takip ediyorsunuzdur. İnsansız hava araçlarımız bölgede uçuşlarına başladı. Buralarda tabii ki, gözlem noktaları olacak, birlikte devriyeler de gezilecek, ama bunlar işin bir detayı. Buradaki amaç bir güvenli bölgenin oluşturulması ve Trump’ın da ‘20 mil sözü’ (32 kilometre) vardır ve bu güvenli bölgeden de YPG ve PKK’lıların çıkartılmasıdır. Ancak o zaman güvenli bölge olabilir. Münbiç’te bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar. ABD silah yardımını devam ettiriyor. Samimi olmaları ve oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.”

Çavuşoğlu ve Akar arasında gizli bir rekabet mi var veya ABD’ye karşı biri “Güvercin”, diğeri “Şahin” rolünü mü oynuyor meçhûl, ama bazı AKP’lilerin, Suriye politikasını tümüyle Akar’ın yürütmesinden, görüşmelere Çavuşoğlu’nun dahil edilmemesinden çok rahatsız olduğunu belirtelim.

-Kıbrıs ve YAŞ Rahatsızlığı-

AKP’lilerin Akar rahatsızlığı, Suriye politikasından ibaret değil.

İlginçtir, Akar’ın, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile birlikte KKTC’ye yaptığı “Çıkarmayı” Erdoğan’a karşı bir tavır olarak olarak yorumlayanlar bile var. Böyle bir yorumun sebebi nedir bilmiyoruz, ama şu ayrıntıya da dikkat çekelim:

Akar ve Komutanların KKTC’deki mesajları iki gün boyunca hemen hemen tüm gazetelerin birinci sayfasında manşetten veya geniş şekilde aktarılırken, Erdoğan’ın gazetesi Sabah, bu ziyarete ilk sayfasında hiç yer vermedi.

Keza YAŞ kararlarında, “FETÖ”yle mücadele edenlerin tasfiyesinden de Akar’ı sorumlu tutuyorlar, ama Erdoğan’ın neden böyle bir şeyi kabul ettiği sorusunu, “Biz de anlayamıyoruz” diye cevaplandırıyorlar.

-TSK Erdoğan’a Bağlansın-

Parti içindeki rahatsızlık nasıl bir noktaya vardıysa, görüştüğümüz AKP’li bir isim oldukça dikkat çekici bir öneriyi gündeme getirdi.

Sözkonusu öneriden önce TSK yönetiminin mevcut durumunu hatırlatalım.

Bilindiği gibi, ABD ve AB “Askeri vesayetin” ortadan kaldırılması gerekçesiyle on yıllar boyunca Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasını istedi.

Bu proje ancak 15 Temmuz’dan sonra bir Cumhurbaşkanlığı KHK’sı ile hayata geçirilebildi ve Genelkurmay Başkanı adeta sadece Karargâh’tan sorumlu konumda kaldı. Gerek Genelkurmay Başkanlığı, gerekse de Kuvvet Komutanlıklarında tüm yetki Milli Savunma Bakanı’na geçti.

Öte yandan Anayasa’ya göre, Başkomutanlık makamını barışta Cumhurbaşkanı, savaşta Genelkurmay Başkanı temsil ediyor.

Ortada ise şöyle bir garabet durum var:

Yeni düzenlemeden sonra Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile haftalık görüşme yapmıyor… Neredeyse savaşa gireceğiz, ama Genelkurmay Başkanı’nın esamesi bile okunmuyor… Öyle ki, iktidar yazarlarından birisi daha geçenlerde, “Pardon, Yaşar Paşa ne komutanıydı yahu? Genelkurmay Başkanı. Biliyor muydunuz? Halk komutanları tanımıyor, isimleriyle ilgilenmiyor” diye övündü.

Bu özet bilgiden sonra AKP’li ismin önerisine gelelim.

“Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanmalı. Türk Ordusu Başkomutana bağlı olmalı” dedi.

Önerinin sebebi; Başlıbaşına Akar rahatsızlığının bir yansıması mıdır, “Reform” diye sunulan sistemde arıza ve risklerin görülmesi midir bilmiyoruz, ama yakın zamanda TSK’nın da tümüyle Erdoğan’a bağlanması gündeme gelirse hiç şaşırmayalım!..

Müyesser YILDIZ

16 Ağustos 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akpde-hulusi-akar-rahatsizligi-mi-16081944.html

Kategori:Uncategorized