İçeriğe geç

O MİT’çiyi Tam Olarak Kim İfşa Etti?

MİT’in suç duyurusu üzerine Barış’lar, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser, Libya’da şehit edilen MİT personelini ifşa ettikleri iddiasıyla tutuklandı.

Oysa Odatv’deki cenaze töreni haberinden günlerce önce adıyla, soyadıyla, fotoğraflarıyla sosyal medyada ifşa edilmiş, keza İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ tarafından Meclis’te gündeme getirilmişti.

2012’de yaşanan 7 Şubat MİT krizi sırasında gerçekleşen bir ifşayı ve bununla ilgili davayı anlatacağım.

Ancak öncesinde hani, “MİT Kanunu 2014’te değişti, MİT personelini ve ailelerini ifşa yasaklandı” deniyor ya, bir kez daha 2012’deki hukuki durumu hatırlatayım.

O vakitler 1983’te çıkarılan MİT Kanunu yürürlükteydi. Cezai hükümler başlıklı 27. Maddesi de şöyleydi:

“Milli İstihbarat Teşkilatının görev ve faaliyetlerine taahhuk eden evrak veya malumatı istihsal eden kişi, fiil daha ağır bir cezayı gerektirmiyorsa 2 seneden 8 seneye kadar ağır hapis cezazı ile cezalandırılır… İfşa suçunun yayın vasıtaları ile işlenmesi halinde verilecek ceza 1/2 nispetinde arttırılır…”

Şimdi 7 Şubat MİT krizindeki ifşaya gelelim.

Geçtiğimiz günlerde M.Ö.’yü yazdım. Kimdi M.Ö.? Foto muhabiri ve MİT irtibat görevlisiydi. Aralık 2011’de gözaltına alındı, gizlilik kararı olmasına rağmen polisteki ifadesi medyaya sızdırıldı. Böylece 7 Şubat’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve yardımcılarına düzenlenecek operasyonun alt yapısı oluşturuldu.

Odatv davasında tüm hukukçular, “İfşanın ifşası olmaz” derken, iktidar ve medyası, “İfşanın ifşası da suçtur” iddiasında bulunduğu için o MİT irtibat görevlisinin “ifşa sürecini” de özetleyeyim.

M.Ö.’nün ifadesini ilk Türkiye ve Sabah gazeteleri adını kullanmadan yayımladı. Taraf ise adıyla, sanıyla, resmiyle deşifre etti.

Başka?

M.Ö. ayrıca 2 Mart 2015 tarihinde A Haber’de Sevilay Yükselir ve Abdurrahman Şimşek’in hazırlayıp, sunduğu “Yüzdeyüz Siyaset” programına adıyla, sanıyla, sesiyle ve görüntüsüyle çıkarıldı. Tam 1 saat 38 dakika konuşturuldu.

7 Şubat MİT operasyonunu yapmak isteyen dönemin savcıları Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya hakkında geçen yıl hazırlanan iddianamede, M.Ö.’nün adı müşteki olarak açıkça yazıldı.

Keza 2.5 ay önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan “7 Şubat MİT kumpası” iddianamesinde yine M.Ö.’nün ifadesi adıyla, sanıyla yer aldı.

Dahası iktidar gazetelerinden birisi, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç’ın tutuklanma haberini, M.Ö.’nün demeciyle destekledi. Tabii yine ismi açıkça verildi.

-MİT’in Mahkemeye Gönderdiği Yazıyla Ne Oldu?-

M.Ö.’yü anlattığım yazıda, “Peki, onun ifadesini yayınlayan ve deşifre eden o gazeteler hakkında bir işlem yapıldı mı? Hayır” demiştim.

O sırada Silivri Cezaevi’nde olduğum için atlamışım. Meğer gazetelerden birisi hakkında işlem yapılmış.

Şöyle ki;

MİT, M.Ö. dahil 4 mensuplarının kimliklerini açığa çıkardığı için Taraf’la ilgili suç duyurusunda bulunmuş. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burhan Ekinci hakkında “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla dava açmış.

Davanın ilk duruşması 29 Ağustos 2012’de 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmış.

Bu arada ne olmuş?

MİT, Mahkemeye bir yazı gönderip, açık ismiyle M.Ö.’in, “bizzat terör örgütüne yönelik operasyonel faaliyetin içerisinde yer aldığını” belirtip, şu bilgiyi vermiş:

“M.Ö. Müsteşarlığımız görev ve faaliyetleri çerçevesinde Devlet Koruma Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ile buna istinaden yürürlüğe konulan ilgili mevzuata uygun olarak kendisinden istifade edilen haber kaynağımızdır.”

İşte o tarihe kadar M.Ö.’nün MİT irtibat görevlisi olduğu sadece iddia boyutunda kalmışken, bu yazıyla resmen doğrulanmış!..

MİT-Taraf davasının akıbeti mi?

8 Kasım 2012’de yapılan ikinci celsede, “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçlaması sabit bulunmadığından Burhan Ekinci’nin beraatine karar verildi.

Sonrasında MİT, bu kararı temyiz etti mi, ettiyse nasıl sonuçlandı; buna ilişkin bir bilgi bulamadım.

-M.Ö.’den İlginç Mesajlar-

M.Ö. ile ilgili son duruma gelirsek; 23 Haziran’da Silivri’de görülecek olan “7 Şubat MİT kumpası” davasında mağdur/müşteki olarak ifadesine başvurulacak.

Odatv’deki arkadaşlar “ironi olsun” dediği için M.Ö. şeklinde yazmama bakmayın, adı halen her yerde açıkça telaffuz ediliyor.

Dahası, bizzat kendi adıyla Habervakti isimli internet sitesinde yazıyor.

6 Mayıs’taki yazısı çok dikkat çekici.

“Kriptoları anlama rehberi” başlıklı bu yazısında, önce 1990’lı yıllarda yaşanan terör olayları, faili meçhuller ve suikastları hatırlatıp, dönemin “İtirafçıları” hakkında özetle şunları anlattı:

“Terörle mücadelede en ‘güvenilmez’ kişiler, örgütlerinden aniden ayrılıp saf değiştirenlerdir. Saf değiştirdiklerini söyleyenlerdir! Devlet açısından ve ayrıldığı terör örgütü açısından o itirafçı ‘güvenilmez’ kişidir artık! Eğer devlet o şahsı örgüte sokmamışsa ve örgüt o itirafçıyı devlete sızdırmak istemiyorsa!.. Bu itirafçıların bazıları Güneydoğu’da sırf para sızdırmak için bir çok Kürt işadamını PKK’lı olmakla itham etti. Bir çoğundan büyük miktarlarda para aldı. Bir çoğunu da katlettiler. Sevmedikleri ya da onların kurallarına uymayanları yeri geldi PKK’lı ilan edip öldürdüler!.. İlk etapta sığındıkları devlete, örgütü deşifre ederek, anlatanlar sonra birden bire tekrar itirafçı oldular! Bu defa JİTEM’i anlatıyorlardı. Yani onlara göre ‘devleti ve işlediği suçları’!.. PKK, bu itirafçılara ne yaptı dersiniz? Hiç dokunmadı! Hatta kimisinin yurt dışına çıkışlarını dahi organize etti.”

Devamında, 7 Şubat MİT krizi sırasındaki yayınlardan söz edip, şu mesajları verdi:

“Kimlerin imzası vardı bu yayınlarda? Arşive bir bakıyorsunuz ki, o gün, ‘Muhterem Hocaefendi’yi öve öve bitiremeyenler bugün en çok Sn. Erdoğan sevgisiyle yeri geldiğinde birilerini tehdit edecek cesarette ve FETÖ aleyhine en çok bağıran isimler! Bunlara her gün sosyal medyalarından, ekranlardaki hallerinden ve köşelerinden baktıkça, dünün PKK itirafçılarını hatırlıyorum! Peki neden bunlar bana PKK’nın itirafçılarını hatırlattı?.. PKK itirafçıları da o günlerde ‘devlet için’ birilerini tehdit ediyor ve PKK’yı en çok onlar lanetliyorlardı! APO’ya küfürler ediyorlardı! PKK’nın yayın organlarında da bu isimler aleyhinde hiç bir yayın çıkmıyordu. Bugün FETÖ’nün bu kişiler aleyhine hiç ses çıkartmaması gibi. FETÖ bu kişilerin ciğerini bilir. Çünkü yıllarca FETÖ’den gelen maddi-manevi kaynaklarla beslendiler. FETÖ gibi intikamcı bir örgüt neden bunları deşifre etmez? Temiz oldukları için mi? Kesinlikle hayır. Ne kadar kirli bir ilişki içinde olduklarını 17/25 Aralık darbe girişimine kadar olan süreçte yaptıkları yayınlardan görebilirsiniz. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Basın Odasında bunlara hazır haberleri teslim etmediler mi? Zeytinburnu’nda açtıkları ofisten medya atamalarını ve maaşlarını belirlemediler mi? 7 Şubat MİT darbe girişimi öncesi ve sonrasında, bugün tv’lerde ve gazete köşelerinde FETÖ karşıtı açıklamalar yapan bu adamlar ve kadınlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde FETÖ’cü polis şefleri ile toplantı yapmadılar mı?.. Bir çoğunun 17/25’ten beri yaptığı haberlere bakıyorum, tamamen hedef saptırma, soruşturmaları sulandırma üzerine kurulu. Devlete kumpas kurulurken en çok bağıran bunlardı. Bugün yine aynı isimler. Hemen hepsi 17/25 Aralık darbe girişiminde kazananın kim olduğunu görene kadar sessiz kaldılar! Madem bu kadar akıllı ve zekiler, 16 Aralık 2013’e kadar ölümüne savundukları Fetullah’a birkaç saat veya birkaç gün içinde tam 180 derece nasıl düşman oldular? Dünyanın hiçbir ideolojisinden bu kadar keskin dönüş yoktur. Yarın aynı dönüşü ve düşmanlığı Erdoğan’a sergilemeyeceklerini kim garanti edebilir? Bunların bir gün ‘Erdoğan aleyhine hayal edilen yargılamalarda’ itirafçı tanık olmayacağının garantisi var mıdır? Bu adamların ve kadınların FETÖ aleyhine hiçbir mahkemede hiçbir tanıklığı veya şikayeti olmadığını biliyor musunuz? Müdahil bile değiller! FETÖ ile mücadelenin önündeki en büyük engelin bu kişiler olduğunu biliyor musunuz? Bunu son 9 yıldır ve son yıllarda da mahkeme salonlarında FETÖ ile mücadele eden biri olarak söylüyorum… Tarih tekerrür etmez. Tarihi ders almayanlar tekerrür ettirir. Böyle zamanlarda FETÖ’ye çok küfredenlere daha da dikkatli bakın! Erdoğan’ı haddinden fazla övenlere de! Hainlerle aynı şarjörde buluşmayın. Hele de silahı yine aynı el tutuyor ve hedefinde yine bu vatan varsa!”

Acaba M.Ö. kimi veya kimleri kast ediyor?

Daha önemlisi; 23 Haziran’daki davada bu isimleri açıklayıp, onların da sanık yapılmasını ister mi ki?

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

14 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/o-mitciyi-tam-olarak-kim-ifsa-etti-14052047.html

Kategori:Uncategorized