İçeriğe geç

Davutoğlu’nun “2015’te Emekli Edecektik” Dediği Dişli’ye 2016’da 100 Tam Sicil Notunu Kim Verdi?

Hafta içinde dikkat çekici bir tartışma yaşandı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kurduğu partilerin “FETÖ projesi” olduğunu iddia etti.

Davutoğlu, bu suçlamaya 2015 Yüksek Askeri Şura’da yaşanan bir olayı örnek göstererek cevap verirken şunları söyledi:

“2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı, titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki, ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlılığı gösterdim.”

Listede Kimler Yok Ki

Davutoğlu’nun bu açıklamasından sonra Sözcü’den Saygı Öztürk dün, 23 Haziran 2015’te MİT tarafından Genelkurmay’a gönderilen 582 kişilik bir liste olduğunu, sözkonusu listede Dişli için, “Paralel Devlet Yapılanması (PDY-PÖ) mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur” denildiğini yazdı.

Genelkurmay Çatı Davası ek klasörlerinde yer alan bunun gibi başka listelerin yanı sıra YAŞ’a girecek isimlerin dosyasına konmuş, MİT ve Emniyet dışında “hassas kaynaklardan” edinilmiş pek çok istihbari nitelikte not var.

Ayrıca sadece Dişli değil, halen çok üst düzey görevlerde bulunan hangi komutanlar hakkında benzer istihbaratlar verilmiş; duysanız inanamazsınız.

Davutoğlu’nun kastettiği, MİT’in bu şekildeki istihbari bilgileri değil de Mehmet Dişli hakkında özel bir raporsa bilemeyiz. Eğer öyleyse gerek bunu gerekse YAŞ’ta yaşananları anlatmak, “Devlet sırrının ifşaasına” girer mi, o da ayrı bir mesele.

Tasfiye Değil Terfi

3 Ağustos 2015’te yapılan YAŞ toplantısını hatırlayalım önce. Dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu başkanlığında Genelkurmay’da yapılan toplantıya şu isimler katıldı:

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile YAŞ üyesi diğer üst düzey komutanlar.”

Ancak Davutoğlu’nun sözlerinden, Dişli’nin emekliliği ve “FETÖ”cülerin “iki kademede” tasfiyesinin YAŞ’ta değil Erdoğan, Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la yaptıkları toplantıda görüşüldüğü anlaşılıyor.

Ne diyor Davutoğlu? “Son geceye kadar Dişli’nin emekliye sevki söz konusu” imiş.

Peki ne oldu? Bırakın emekliliği, o YAŞ’ta tümgeneralliğe terfi ettirildi ve demek ki Davutoğlu da, “Böyle şey mi olur?” bile diyememiş!..

Sicil Amirlerine Göre Özel Nitelikliydi

Daha önce de aktardığımız önemli bir başka ayrıntıya geçelim.

Dişli, 2011’de Tuğgeneralliğe, 2015’te Tümgeneralliğe terfi ettirildi. Peki bu süreçte sicil dosyası nasıldı?

Örneğin 2 Mayıs 2013’te 100 tam puan verildi. “Özel nitelik açıklama” bölümüne de şunlar yazıldı:

“Bilgili, dürüst ve güvenilir, geniş ve ileri görüşlü, kararlarında isabetli, proaktif düşünce sistemini benimsemiş, çalışkan ve başarılı bir generaldir.”

Bu not ve ifadelerin sahibi mi? O zamanki sicil amiri olan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar.

1 Nisan 2014 tarihli sicil safahatında, yine 100 tam puan verildi. “Özel nitelik açıklama” bölümünde, “Öngörüsü ve yaratıcılığı, sevk ve idare yeteneği yüksek, çalışkan bir generaldir” denildi.

Sicil amiri kim? Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler.

2015 YAŞ’ından önceki 1 Nisan tarihli sicil dosyasında aynı not ve ifadeler var. Sahibi, yine Orgeneral Yaşar Güler.

Varsayalım ki sözkonusu yıllarda Dişli hakkında herhangi bir bilgiye sahip değillerdi;

Herhalde o YAŞ öncesinde MİT’in hazırladığı rapor ile Erdoğan, Davutoğlu, Hulusi Akar ve Hakan Fidan arasında yapılan toplantıda konuşulanlardan Genelkurmay Karargâhı’nın da haberi olmuştur.

Öyleyse Dişli’nin 2016 sicil dosyasının nasıl olması beklenir?

Nasıl olmuş, bakalım.

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sadece 2 ay önce, 2 Mayıs 2016’da; Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler tarafından yine 100 tam puan verildi… “Problemlerin çözümünde proaktif yaklaşım yöntemlerin uygulayarak olumlu tedbirler alır. Bir üst rütbedeki görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazırdır” notu düşüldü…

İki ihtimal var; ya Yaşar Güler’e hiçbir bilgi verilmedi ya da Dişli hakkındaki bu iddialara inanmadı.

İkisi de birbirinden vahim, değil mi?!

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ
30 Mayıs 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/davutoglunun-2015te-emekli-edecektik-dedigi-disliye-2016da-100-tam-sicil-notunu-guler-verdi–30052000.html

Odatv yeni link: https://odatv4.com/makale/davutoglunun-2015te-emekli-edecektik-dedigi-disliye-2016da-100-tam-sicil-notunu-guler-verdi–30052000-184897

Kategori:Uncategorized