İçeriğe geç

İkinci Soylu-Koca Krizi mi?

Dün geceden bu sabaha yine ilginç bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığı gece yarısı 15 ilde bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı ve bununla ilgili genelge yayınladı.

Ancak sabahında Erdoğan, bu kararı iptal ettiğini duyurdu.

Öncesinde ne oldu, Erdoğan’ın müdahalesi ne anlama geliyor? Bunları anlamak için 10 Nisan’da ve sonrasında yaşananları hatırlamamız gerekiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Nisan Cuma günü Erdoğan’ın talimatıyla, gece yarısına 2 saat kala 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilân etti.

Büyük panik oldu; millet bakkallara, fırınlara hücum etti. Bu olayın koronavirüsü patlatacağı endişesi yaşandı.

2 gün sonra da Soylu, şöyle bir mesajla istifasını açıkladı:

“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın… Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum.”

Soylu’nun istifası 2 saat 23 dakika süren bir krize yol açtı. Soylu yanlıları, Twitter’da paylaşım bombardımanına başladı. Sokağa dökülüp Bakanlık önünde gösteri yapanlar oldu.

AKP içinden ise Soylu’nun istifasına tepki geldi. Örneğin, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Soylu’ya şu “kardeşane” uyarıda bulundu:

“Sn. Süleyman Soylu’yu tabanımız sevmişti. Ancak, başarının nereden geldiğini, imkân & yetkileri kimin verdiğini, liderimiz Sn. @RTErdogan’ın gücünü nasıl paylaştığını asla unutmamalı. Şayet liderinden destursuz ayrılır ise bu muhabbeti yitirir; Kardeşane hatırlatmak istedim!”

Neticede Erdoğan, Soylu’nun istifasını kabul etmedi. Bu karardan duyduğu memnuniyeti açıklayan isimlerin başında MHP Lideri Bahçeli vardı.

-Koca’yla Tartıştılar İddiası-

O süreçte bir iddia gündeme geldi. Bizzat Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Hande Fırat, sokağa çıkma yasağı açıklamasının ertesinde, 11 Nisan Cumartesi günü Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın telefonda ciddi bir tartışma yaşadığını yazdı. Fırat, bu tartışmadan sonra “Eleştiri ve hakaretlere kabine içinden destek alamamasının Soylu’yu kırdığını”, bunun sonucunda istifa kararını açıkladığını öne sürdü.

Tartışma iddialarını dillendiren başkaları da; ilave olarak Erdoğan’ın araya girip, Sağlık Bakanı Koca’nın, Soylu’yu arayarak özür dilemesini sağladığı ve istifa sürecinin noktalandığını aktardı.

-Koca 1 Gün Önce Ne Söyledi?-

Dün yaşananlara gelelim.

Hürriyet Gazetesi’nin manşetinde, “Sokak yasağı yok” başlığıyla, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları yayınlandı. Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından şöyle konuşmuştu:

“Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok en son 15 ilimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı bir durumdu. Önümüzdeki dönemde hafta sonu ile ilgili genel bir düşünce yok. İl bazında, vakaların yayılımında değişiklik olursa her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu’nun da böyle bir önerisi oldu. Gerektiğinde iller bazında gündeme her zaman gelebilir.”

İşte Sağlık Bakanı Koca, bunları söylemişken, gece yarısı İçişleri Bakanlığı 15 ilde bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Çoğumuzun bu sabah haberdar olduğu, hatta devletin Anadolu Ajansı’nın da sabah saat 10.02 itibariyle yayınladığı genelgenin başlangıcında, “Yeni tip koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği” hatırlatıldı.

Ardından da, “Salgının halk sağlığı açısından oluşturabileceği risklerin yönetilebilmesi ve bugüne kadar alınan tedbirlerin salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde 5 Haziran saat 24.00 ile 7 Haziran saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı” bildirildi.

Özetle; “Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ve Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda” bu karar alınmış.

Sağlık Bakanı Koca’nın bir gün önceki sözleri ortadayken, acaba gün boyu, salgınla ilgili olağanüstü bir gelişme mi yaşandı da İçişleri Bakanlığı’na böyle bir öneri gitti; meçhûl!..

Erdoğan’ın, İçişleri Bakanlığı’nın sözkonusu kararını iptal açıklamasına bakalım; “Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2.5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” dedi.

-65 Yaşın Feryadı Niye Duyulmuyor?-

Neymiş? Vaka sayısı neredeyse bini bulmuş, bunun üzerine yeniden sokağa çıkma yasağı gündeme alınmış…

Ancak vatandaşların değerlendirmeleri üzerine, bu yeniden gözden geçirilmiş…

Sokağa çıkma yasağının, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşılınca da “vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönülleri razı olmadığı” için karar iptal edilmiş…

İlginç bir tablo!.. Bir “sıkıntı”, belki de yeni bir “kriz” yaşandığı ortada, ama ne?!

12 Nisan’daki istifa krizinin üstüne; bir hafta önceki açıklamalarında, gerek İzmir’deki camide Çav Bella çalınması olayında, gerekse Adana Yüreğir’de CHP’li bir gencin Kaymakamla yaşadığı tartışmada Erdoğan’dan çok farklı değerlendirmeler yapıp, “Bu sefer gitme diyenler teşekkür edecekler belki. Bizim işimiz böyle bir iş, riskli bir iştir. Ben bunu kabul etmiş birisiyim, ne kadar yaparsam. Bir ay yaparım, 5 ay yaparım, 10 ay yaparım, onu bilmem” diyen ve kabine değişikliğinde adı geçen Soylu, son dakika golü mü attı?

Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca’nın bir kez daha boşa düşmesini/düşürülmesini engellemek için mi iptal kararı verdi, bilmiyoruz; ama şunları sormak gerekmiyor mu?

-Öncelik sağlık mı, vatandaşın sıkıntısı ve bunun yol açacağı sosyal/ekonomik sonuçlar mıdır?

-Vatandaşların isteği dikkate alınıyorsa, günlerdir adeta feryat eden 65 yaş ve üstü büyüklerimizin sesi neden duyulmuyor?

Silivri’deki Barış’lara, Hülya Kılınç’a ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

Müyesser YILDIZ

5 Haziran 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ikinci-soylu–koca-krizi-mi-05062043.html

Kategori:Uncategorized