İçeriğe geç

Biden Erdoğan’ın Evine Gittiğinde Neler İstemişti?

Erdoğan 15 gün önce “Zafer Günü” kutlamaları için Azerbaycan’a giderken, “ABD’de gerçekleşen seçimler sonrası yeni yönetim ile Türkiye arasındaki ilişkilerde nasıl bir süreç bekliyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

“Biden’a yabancı bir isim değilim. Obama döneminde gayet iyi tanışan birisiyim. Evime kadar gelmiş olan birisidir. Rahatsızlığımda beni evimde ziyaret etmiştir… Türkiye ile ABD arasında nasıl bir süreç var? Biz NATO’da beraber değil miyiz? NATO’da iki önemli ülke değil miyiz? ABD’den sonra ilk beşte yer alan ülkelerden birisi Türkiye’dir. Bunu kendileri de itiraf etmişlerdir. Silah alımlarıyla alakalı maalesef attıkları adımları, ifadeleri şık bulmuyoruz. Özellikle de şu anda Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Yaptığımız yapacağımız açıklamaları da erken buluyoruz. Görevi üstlensin, sonra Sayın Biden ile oturup bazı şeyleri konuşacağız. Siyasette çatışma olmaz. Diplomaside özellikle bu konular görüşülerek, anlaşılarak yol bulmuştur. Ülkenizden birileri negatif şeyler sufle edebilir. O önemli değil, onlar siyasetin acemileridir. Biz ABD ile bu süreci çok farklı şekilde ilerleteceğimize inanıyorum.”

Erdoğan’ın sözünü ettiği ev ziyareti ne zaman gerçekleşti, daha önemlisi neler konuşuldu, hatırlatalım.

O vakitler ABD Başkan Yardımcısı olan Biden Aralık 2011’de önce Ankara’ya geldi ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştü. 1 saat olarak planlanan görüşme 2 saat sürdü. Biden ile seyahat eden gazetecilere uçakta brifing veren ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, görüşmenin uzamasını “derinlik ve kapsamlılığın bir yansıması” olarak değerlendirirken, “Biden, Gül’ü yıllardır tanıyor. Daha önce birçok kez görüşmüşlerdi. Biden, Gül’ün bilgeliği ve sorunlara yaklaşımına büyük bir takdir duyuyor” dedi.

Biden, Erdoğan’la ise İstanbul’da görüştü, çünkü Erdoğan ameliyat geçirmişti. Bu yüzden Erdoğan’ın vurguladığı gibi, evine gitti. 45 dakika olması öngörülen görüşme 2 saat sürdü.

Amerikalı üst düzey bir yetkili, bu görüşme hakkında da gazetecileri bilgilendirdi.

Verilen bilgiye göre; görüşmenin yarıya yakın bölümünde Irak konuşuldu.

Biden, PKK ile mücadelede Türkiye’ye yardım etme bağlılığını dile getirirken, Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarla ilgili olarak, “PKK sorununun Türklere karşı daha fazla şiddete ve diğer sorunlara yol açmayacak biçimde etkili bir şekilde ele alınması, Irak’taki ulusal hükümetin, bölgesel Kürt yönetiminin ve Türklerin, herkesin çıkarına” dedi.

İran’a yaptırımların sürdürülmesini savunan Biden, Suriye’de ise Esad’ın yönetimi terk etmesi gerektiği yönündeki uluslararası konsensüsün giderek büyüdüğüne ve Türklerin bu konsensüsün oluşturulmasında öncülük yaptığına dikkat çekti.

Biden, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda da ABD’nin iki yakın dostu ve ortağının iyi geçinemiyor olmasının kendilerini üzdüğünü, iki tarafı ilişkilerini güçlendirecek fırsatları arama yolunda teşvik etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

İlk İsteği Kıbrıs ve Ruhban Okulu Oldu

Bunlar dışında Mısır’daki seçimler, Libya, Balkanlar, Kosova ve Bosna konularının ele alındığı görüşmede Biden, Kıbrıs’ta çözüm sürecini ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasını da masaya getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın azınlık mallarının iadesi konusunda attığı adımları ve Türkiye’deki anayasal reform sürecini öven Biden, bunların Türkiye’deki dini özgürlükleri daha da geliştireceğini söyledi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede Biden, Ermenistan’la imzalanan protokollerin TBMM gündemine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade edip, yeni adımlar atılabileceği umudunda olduğunu bildirdi.

Vites Yükseltti

Biden’ın, Erdoğan’la o görüşmesinden sonra Fener Rum Patrikhanesi’ni de ziyaret ettiğini belirtip, sonraki yıllarda Türkiye’den hangi taleplerde bulunduğunu özetleyelim.

Örneğin 2014’te şunları söyledi:

“Bölgede olgular değişiyor. Türkiye daha çok yapıcı rol oynamalıdır, bu çıkarınadır. Güvenliği tehdit altındadır. Ruslardan dolayı Karadeniz’de, Suriye’nin çöküşünden dolayı güneyde ve IŞİD’ten dolayı doğuda… Sağır vaatlerde bulunmak istemem, ilerlemenin herkesin çıkarına olduğu anlaşılmıştır. Bu, daha önce görmediğim bir şeydi. Sürekli bir çözüm dışarıdan, Biden veya Başkan Obama veya ABD veya başka biri tarafından dayatılmayacak. Çözüm içeriden olacak.”

Kıbrıs konusunda ise şu açıklamaları yaptı:

İki yanlış arasında müzakere edebileceğiniz bir şey yoktur. Birincisi; Türk askerinin, hükümet çağırmadan Ada’ya ayak basmaması gerekirdi. İkincisi de Ada’da tek bir hükümet vardır. Bu benim, ABD’nin ve biri hariç dünyadaki bütün devletlerin hükümetlerinin tutumudur…

Kıbrıs yeni başkanının liderliğinde “ABD’nin özgün stratejik ortağı” haline geldi…

Saptanan doğal gaz yataklarıyla küçük Kıbrıs, büyüklüğüyle orantılı olmayan bir rol üstlendi…

Türk hükümetinde oluşmakta olan artmış farkındalık var. Türkiye, komşularının tehdidi altında olduğu için çözüm istiyor. Fiili durum Türkiye, Kıbrıslı Türkler, bölge için verimli değildir. Türk hükümetinin, Ada’daki fiili durumun ekonomik, askeri veya siyasi açıdan çıkarına olmadığını soylu amaçlarla değil, ama pratik nedenlerle anlamaya başladığı kesindir…

Obama-Biden döneminde Suriye’deki PKK/YPG’ye yapılan yardımları ve Suriye Özel Temsilcisi Brett McGurk’un terör örgütünden ödül almaya varan ilişkilerini ise hatırlatmaya hiç gerek yok.

Şuraya geleceğiz:

Erdoğan, “Birileri negatif şeyler sufle edebilir” diyor, ama Biden’ın, Türkiye’ye karşı en baştan “negatif” olduğu ve giderek vites yükselttiği ortadayken, acaba nasıl bir yol bulunacak da “ABD ile bu süreç çok farklı şekilde ilerletilecek”?!.

Müyesser YILDIZ
23 Aralık 2020

Odatv link: https://odatv4.com/biden-erdoganin-evine-gittiginde-neler-istemisti-23122047.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/biden-erdoganin-evine-gittiginde-neler-istemisti-198639

Kategori:Uncategorized