İçeriğe geç

O Not Nasıl “Tehdit” Sayıldı?

Dün gece Ordu’nun Ünye İlçesi’nde yaşanan çok ilginç bir olayı duyurduk.

Olay şuydu:

Tekniker Süleyman Uysal, yanlış park edilen bir arabanın camına, “Arabayı bıraktığınız alan yol girişidir bilgilerinize” şeklinde bir not bıraktığı için gözaltına alınmıştı.

Öncelikle son gelişmeyi aktaralım.

Bu sabah Savcılık’a çıkarılan Uysal, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ancak “imzasız mektup yoluyla tehdit ve mala zarar verme suçlamasından” gözaltına alınan Uysal hakkındaki soruşturma devam edecek.

Avukatı Neler Anlattı?

Peki tam olarak ne yaşandı? Süleyman Uysal’ın Avukatı Yiğit Küçükoğlu’ndan dinleyelim:

“Dün müvekkilim Süleyman Uysal oturduğu sitenin otoparkında yanlış park etmiş bir aracı görüp, kasıtlı bir hata olmadığını düşünerek, tamamen iyi niyetli bir şekilde o notu bırakmış. Plakası da yabancı bir araç, Ordu plakası değil. Evine çıktıktan 1 saat sonra kolluk kuvvetleri sitenin otoparkına gelip, bu notu kimin yazdığını araştırmış. Site görevlileri de WhatsApp grubundan, site sakinlerine bunu kimin yazdığını sorunca, Süleyman Uysal aşağıya inip, kendisinin yazdığını söylemiş. Araç her ikisi de yargı mensubu bir çifte aitmiş. Şikayetçi olmuşlar. Uysal, ‘İmzasız mektup yoluyla tehdit ve mala zarar vermekten’ gözaltına alınmış. Mala zarar verme şu; aracın sileceği kırıkmış. Süleyman Uysal, sileceğin kırık olmasıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, sadece notu yazdığını belirtmiş. Alanda bir görgü şahidi ve otoparkta güvenlik kamerası da bulunmadığından gözaltı süreci normal seyrinde devam etti. Bu sabah da Savcılığa sevk edildi ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.”

Olayın tamamen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını, Süleyman Uysal’ın notunda kesinlikle bir tehdit ifadesinin bulunmadığını belirten Av. Yiğit Küçükoğlu, adaletin tecelli edip, soruşturma sonucunda takipsizlik kararı verileceğine inandığını da söyledi.

Olayın kamuoyuna yansımasından sonra Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı ise şu açıklamayı yaptı:

“30/01/2021 günü Ünye Adliyesinde görev yapan bir Cumhuriyet Savcısının ikamet ettiği sitenin kapalı otoparkında bulunan aracın cam sileceklerine zarar verildiği ve ayrıca bir not bırakıldığı yönündeki şikayeti üzerine günün nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından olayın araştırılması ve şüphelinin tespitine yönelik kolluğa talimat verildiği, yapılan araştırmada şüpheli S.U.’nun tespit edilmesi üzerine gerekli tahkikat işlemlerinin yapılabilmesi, ifadesinin alınması için emniyete götürüldüğü, ifade ve tahkikat işlemlerinin tamamlanmasının ardından nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı ile serbest bırakıldığı, şahsın sadece not kağıdı yazdığından bahisle tutuklanmasının veya cezaevine gönderilmesinin söz konusu olmadığı, mala zarar verme suçuna yönelik soruşturma dosyasının bu şekilde derdest olduğu ve soruşturma işlemlerinin usul ve yasa kuralları çerçevesinde hassasiyetle yürütüleceği hususu, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Müyesser Yıldız
31 Ocak 2021

Odatv link: https://odatv4.com/o-not-nasil-tehdit-sayildi-31012114.html

Kategori:Uncategorized