İçeriğe geç

Gara Çelişkileri!..

Şehitlerimizin sayısı başta olmak üzere Irak’ın kuzeyindeki Gara’ya düzenlenen harekat hakkında yapılan açıklamalarda ciddi çelişkiler ortaya çıktı.

Tek tek anlatalım.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Şubat’ta başlayan harekâtın ikinci gününde şu bilgiyi verdi:

İnşallah terör belasından hem ülkemizi hem de Iraklı kardeşlerimizi kurtaracağız. Bu konudaki çalışmalarımız artan bir şiddet ve tempoda devam etmektedir. Son aldığımız istihbari bilgiler çerçevesinde, oradaki teröristlerin varlığının devam ettiğini, belirli yerlerde toplandıklarını ve bir saldırı hazırlığı içinde oldukları yönünde istihbarat edinilmesinin ardından dün saat 02.55’ten itibaren Hava Kuvvetlerimizin harekatıyla birlikte Kara Kuvvetlerimizin müştereken yaptığı yeni bir operasyon, ‘Pençe Kartal-2 Harekatı’ başladı. Şu anda devam ediyor. Bunun amacı, teröristlerin barınaklarını, sığınaklarını başlarına yıktık, yeni baştan birtakım yerlerde toparlanmaya çalışan teröristleri de orada etkisiz hale getirmek suretiyle bölgenin güvenliğini sağlamak.”

Görüldüğü üzere, Akar’ın bu ilk açıklamasında, PKK’nın 5-6 yıl önce kaçırdığı güvenlik görevlilerimizin kurtarılması gibi bir hedef yok.

Ne var? Bölücü terör örgütünün toplandıkları yerde yeni bir saldırı hazırlığı içinde oldukları yönünde istihbarat alınması üzerine planlanmış bir operasyon var.

Akar’ın aynı konuşmasında, “Pençe Kartal-2 Harekâtı’nın dost ve müttefiklerimizle koordine edildiğini” belittiğinin de altını çizip acı haberin duyurulduğu Pazar günkü açıklamasına geçelim.

Önce harekâtın kapsamı hakkında şunları anlattı:

PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021’de ‘Pençe Kartal-2 Harekâtı’ başlatılmıştır. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargâh yerlerinden oluşan 50’den fazla hedef başlangıçta hava harekâtı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir.”

Ardından, “Pençe Kartal-2 Harekât bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekâtın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir.” dedi.

Akar, sözlerini şöyle tamamladı:

Son derece özel ve kritik bir harekât icra edildi. Gerçekten önemli, özel bir harekât yapıldı. Çok geniş bir alanı kapsayan zor arazi ve iklim koşullarında zor bir harekât gerçekleştirildi. Harekâtla bölgeye yerleşen, yeniden yapılanmaya çalışan ve bir şekilde hudutlarımıza, güvenlik güçlerimize ve halkımıza saldırı hazırlığında bulunan tüm unsurlar da büyük ölçüde etkisiz hâle getirildi… Keşke 13 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkarabilseydik. Ancak alçaklar, caniler, bu silahsız masumları yaptıkları katliamla şehit ettiler.”

Aynı gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de önce şunları söyledi:

PKK terör örgütü unsurlarını etkisiz hâle getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla yaptığımız bu harekâtla teröristlere ait barınak, sığınak, mühimmat depoları, karargâhları ve de mağaraların imhası planlanmıştır.”

Devamında ise şu bilgileri verdi:

“Harekât alanımız 75 kilometre genişliğinde ve 25 kilometre derinliğinde, bugüne kadar icra ettiğimiz harekâtların hemen hemen en büyük bölgesidir. Bu geniş bölgede önemli tüm hedeflerin vurulması da planlanmıştır.”

“Haftanin’de, Hakurk ve diğer bölgelerde yaptığımız faaliyetlerden sonra terör örgütü çok sıkıştı ve bütün ağırlıklarıyla Gara bölgesine yerleştiler. Kendilerini burada çok emniyette ve rahat içinde olduklarını düşünürken işte bu 75 kilometreye 25 kilometrelik alanda bu faaliyeti icra ettik. Bunların yanında bir de 2015 yılından önceki ortamda kaçırılan personelimiz var. Bu vatandaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar. En sonunda istihbarat kurumlarımızdan aldığımız bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif unsurlarının çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık.”

“Sonuç olarak Gara bölgesindeki terör yapılanmasını bertaraf etmek için ayrıntılı bir planlama ve hazırlık yapılmıştır. Yapılan bu hazırlığa uygun şekilde de harekât icra edilmiştir. Özetle TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği 75 kilometreye 25 kilometrelik Gara alanını örgüte dar etmiştir.”

Bu açıklamalara göre, PKK’nın elindeki güvenlik görevlilerimizin durumu ne? Akar’ın ifadesiyle, “teyidi yapılacak istihbari bilgi”, Güler’in ifadesiyle de “teröristlerin, bu vatandaşlarımızı çok çeşitli mağaralarda saklayarak, kaçırmaya çalıştığı yönünde çok iyi kanıtlar” var.

Sonuç? Mağara girişinde sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği bilgilerden, vatandaşlarımızın harekât başladığında şehit edildikleri öğreniliyor. Yoğun çatışmaları müteakip mağaranın kontrol altına alınmasından sonra yapılan aramada da 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılıyor.

Erdoğan Ne Dedi?

Peki dün Erdoğan neler söyledi? Şunları:

“Bu kardeşlerimizin bir kısmı beş yıl, bir kısmı altı yıl bu teröristlerin ellerinde esirdi. O günden bugüne bu kardeşlerimizi nasıl bu terörist alçakların elinden kurtaracağız, hep bunun hesabını yaptık, çok uğraştık. En son bu operasyonların yapıldığı gece artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik. Ve gerek Savunma Bakanım, gerek Genelkurmay Başkanım, gerek Millî İstihbarat, gerek polis, hep birlikte yapılan çalışmalar neticesinde adım atıldı ve ilk etapta bütün inlerine gireceğiz demiştik ya, mağaralara gireceğiz demiştik ya, 42 tane terörist bu esnada gebertildi. Tabii bu süre esnasında esirleri, bunlar mağarada iyice köşe noktaya sıkıştırarak en sonunda, bunlardan bir tanesi ki şimdi Mecliste bununla ilgili biz bir bilgilendirme yaparak gerek İçişleri Bakanım gerek Savunma Bakanım, bunun bütün detaylarını Meclis’te de gündeme getirecekler. İşin içinde olan bizzat Savunma Bakanım, Genelkurmay Başkanım, İçişleri Bakanım anlatacaklar ki hakikat ortaya çıksın.”

Erdoğan, bugün Meclis görüşmelerinden önce AKP Trabzon Kongresi’nde yaptığı konuşmada ise Mehmetçiğin, jandarmanın, güvenlik korucularının teröristlerin inlerine girdiğini, girmeye devam edeceğini belirterek, “Ve Gara düştü, Allah’ın izniyle iş bitti.” dedi.

Akar’ın Üçüncü Açıklamasında Neler Var?

Hemen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Meclis’te verdiği bilgilere geçelim. Satır başlarıyla şunları anlattı:

– Mayıs 2019’da Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe-Kaplan serisi operasyonlar ile hareket serbestisi kısıtlanan örgütün, sözde güvenli bölge olarak Gara’yı seçtiği ve oraya odaklandığı; sözde okul, eğitim merkezi ve toplantı alanı olarak bu bölgeyi kullanmaya başladığı bize gelen bilgiler arasında bulunmaktadır… Son beş ayda özellikle bu bölgeye yoğunlaştık.

– Operasyon için gerekli gizlilik önlemleri içinde geniş bir hazırlık süreci yaşanmış; bu çerçevede, operasyon yapılacak arazi ile ilgili ayrıntılı harita çalışması yapılmıştır. Kuvvet ihtiyaçları belirlenmiş, hedeflere yönelik ayrıntılı çalışmalar icra edilmiştir. Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek yapılan harekât öncesinde; hedefler özenle seçilmiş, harekâtın planlanması ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

– Planlanan 50’den fazla hedeften 48’i vurulmuştur. Diğer hedefler güvenlik nedeniyle, hem kendi unsurlarımız hem çevre nedeniyle iptal edilmiştir. Hedeflerin vurulmasını müteakip 05.45’te hava hücum harekâtıyla; helikopterler ile özel kuvvet unsurları hedef bölgelerine indirilmeye başlanmış ve böylece bölgeye giriş ve çıkışı önlemek, uygun arazi kesimlerini kontrol altına almak için gerekli uygulama gerçekleştirilmiştir.

– Gerekli keşif ve araştırmayı müteakip, güvenlik tedbirleri alınarak mağaranın kapıları tahrip edilmeye çalışıldı. Bu esnada içeriden ateş ediliyor, el bombası atılıyordu; bunlara özel kuvvetler unsurlarımız gerekli karşılığı veriyorlardı.

– Bu uygulamalar sırasında; teröristlere teslim olmaları yönünde sürekli çağrıda bulunuldu. Daha sonra mağara içerisinde ilerleme sırasında çok dar geçitlerin ve ilave demir parmaklıkların olduğu görüldü. Bunlar başlangıçta bilinmediği için bunlarla karşılaşıldı. Dolayısıyla ilerleme çok zor oldu. Uzun süren bu çalışmalar sonunda akşam saatlerine doğru, birinci terörist teslim oldu.

– Teslim alınan bu terörist tarafından, içeride 7 terörist ve alıkonulan 12’si Türk vatandaşı, 1’i yabancı 13 kişinin olduğu; alıkonulan 13 kişinin sözde mağara sorumlusu tarafından hava hücum harekâtının başlangıcında; başlarına birer kurşun sıkılarak şehit edildiği ifade edildi. Yakalanan ikinci terörist de alıkonulan 13 kişinin Sorej kod adlı terörist tarafından başlarından vurularak, şehit edildiğini tekraren ve teyiden söyledi.

– Nihayet 13 vatandaşımızın şehit edildiği bölmeye girildi. Ve hakikaten oraya girildiğinde vatandaşlarımızın naaşları yerde görüldü. Gerekli güvenlik tedbirleri alınarak şehitlerin naaşları mağaradan dışarı tahliye edildi.

– Operasyon, kahraman personelimiz tarafından, güvenlik kuvvetlerimiz tarafından oldukça zor şartlarda ve her ülkenin yapamayacağı bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu. Bu harekâtla, bölgeye yerleşen, yeniden yapılanmaya çalışan ve bir şekilde hudutlarımıza, güvenlik güçlerimize ve halkımıza saldırı hazırlığında bulunan tüm unsurlar da büyük ölçüde temizlenmiştir.

Evet, bugün itibariyle öğrendiklerimiz şunlar:

Gara’daki mağarada infaz edilen 13 kişiden 12’si vatandaşımız, biri yabancıymış…

Hava harekâtı başladığında katledilmişler…

Her türlü istihbari çalışmayı, dost ve müttefiklerle koordineyi” yaptığını açıklayan yetkililerimiz, güvenlik görevlilerimizin o mağarada olduğunu ve infaz edildiklerini teröristlerden öğrenmiş…

Özetle harekâtın hedefi; güvenlik görevlilerimizin kurtarılması değil, “Gara’nın düşürülmesi” imiş…

Ve de görünen o ki, “artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik” diyen Erdoğan yine yanıltılmış!..

Müyesser YILDIZ
16 Şubat 2021

Odatv link: https://odatv4.com/erdogan-garada-yaniltildi-mi-17022103.html

Kategori:Uncategorized