İçeriğe geç

Hablemitoğlu Davasında Zekeriya Öz – Zihni Çakır İlişkisi Hatırlatıldı

Akademisyen ve Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili dava devam edildi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü 6’ncı celsesine savcı olarak yine iddianameyi hazırlayan Savcı Zafer Ergün katıldı. Tutuklu sanıklar Levent Göktaş, Enver Altaylı ve Fikret Emek’in SEGBİS’le katıldığı, Gökhan Nuri Bozkır, Tarkan Mumcuoğlu ve Aydın Köstem’in ise duruşma salonunda hazır edildiği bugünkü celse, tutuksuz sanık Mehmet Narin’in savunmasıyla başladı.

Emekli astsubay Mehmet Narin, kısa savunmasında özgeçmişini anlattıktan sonra Şubat 2022’de bu soruşturma kapsamında adam öldürme ve suç örgütü üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklandığını, 9 ay hapiste kaldıktan sonra adam öldürme fiilinden kovuşturmaya yer yok kararı verilerek tahliye edildiğini söyledi. Narin, devamında şöyle konuştu:

“Şu anda suç örgütüne üyelikten suçlanıyorum, bunu da reddediyorum. Çünkü somut delil, suçlama yok. Durumum Nizamettin Avşar’la benzerlik gösteriyor. O da Enver Altaylı’nın işlerine bakmış. Ben de o dönemde TSK’nın bir astsubayı olarak aldığım disiplin ve eğitim çerçevesinde albay olan Levent Göktaş’ın isteğiyle bir telefon hattı almışım. Bir emriyle merminin önüne atılacağım adama hat almışım. Yegane suçlama bu. Nizamettin Avşar’a takipsizlik verildi. Ben 9 ay hapis yattım. O dönemde TSK’nın en güzide alayının komutanı Sayın Levent Göktaş’ın talimatını yerine getirmek suç değil. Rütbem gereği bunu reddetmem ve sorgulamam da mümkün değil.”

Narin’in bu sözleri üzerine Mahkeme Başkanı şu soruları yöneltti:

Başkan: Komutanlar ‘Hat al.’ der mi?
Narin: Tim komutanları da dese alırdım. O ruhu anlamanız için size bu ruhu yaşatmam lazım. Levent Göktaş, emriyle merminin önüne atlayacağım adam.
Başkan: Kanundışı emir verse de yapar mısınız?
Narin: Asla, bunu kastetmedim. Biz kanunsuz bir şey yapmayız, devlete bağlıyız.
Başkan: Bağlılık dereceniz devlete mi Levent Göktaş’a mı?
Narin: Tüm silah arkadaşlarımızın sadakati devlete, kurumlara olmuştur. Sayın Levent Göktaş’tan hiçbir kanunsuz emir, talimat almadım. Zaten veremez de vermez de. “Bana bir hat al gel” demesinden şüphelenmem imkansız.

Savunmasının ardından çapraz sorgusu yapılan Mehmet Narin’e Levent Göktaş, “2002’li yıllarda Enver Altaylı ve Aydın Köstem’i Kirazlıdere’de yanımda gördünüz mü? Numarasını ve zamanını hatırlamasam da size GSM hattı aldırdığım doğru. Bunu ne maksatla, kimlerle görüşmek içın aldık?” sorularını yöneltti.

Altaylı ve Köstem’i Göktaş’ın yanında görmediğini belirten Mehmet Narin, GSM hattına ilişkin soruya, “Hicap duyuyorum, gönül ilişkilerinde kullanmak, yengelerle konuşmak için. Cevabınızı aldınız mı komutanım?” karşılığını verdi.

Levent Göktaş’ın avukatı Ali Soykan’ın sorusu üzerine de Mehmet Narin, Emniyet sorgusunda kendisine cinayetin yanı sıra Göktaş’ın ticari hayatının ve iş ilişkilerinin sorulduğunu söyledi.

Savcı Zafer Ergün ise Mehmet Narin’e cinayet tarihinden önce Levent Göktaş’la Konya’ya giderken izin alıp almadıklarını sordu. Narin, “Ben o sırada onun emrindeydim. O izin almış mıydı; sorma yetkim ve haddim yoktu.” karşılığını verirken Levent Göktaş, “Biz Özel Kuvvetler’iz, Türk subayıyız; yabancı askeri değiliz, Sayın Savcı. İzinsiz ayrılamayız. Siz bunu iyi bilirsiniz.” dedi.

Savcı’nın, Fikret Emek’in HTS kayıtlarına ilişkin sorusu üzerine de Mehmet Narin, “Siz benden yorum istiyorsunuz.” derken Levent Göktaş bir kez daha HTS kayıtlarındaki tutarsızlıkları sıraladı. Mahkeme Başkanı, bu konuda dün açıkladığı gibi bu yanlışlıkların nereden kaynaklandığını soracaklarını kaydetti.

Zihni Çakır Savcıyla Dosya Üzerinde Çalışmış

Mehmet Narin çapraz sorgusunun ardından avukatların savunmalarına geçildi.

Nuri Gökhan Bozkır’ın avukatları Memet Şerif Felekoğlu ve Hacer Ural, Bozkır’a MİT’te işkence yapıldığı iddialarını tekrarladı. Av. Felekoğlu, Bozkır’ın ifadelerinden sadece cezaevinden Savcılığa gönderdiği 4 sayfalık dilekçenin geçerli sayılmasını istedi.

Av. Hacer Ural da Bozkır’ın önceki ve Türkiye’ye getirilişindeki fotoğrafları gösterip şöyle konuştu:

“Yurda giren çıkan hayvanın bile kaydı var, ama Bozkır’ın halen giriş kaydı yok. Zihni Çakır gizli tanık olacağını söyleyip Bozkır’dan e-maille mektup istiyor. Tanık ifadesi e-maille alınabilir mi? Bence buradaki sanıklar Bozkır’ın ifadesiyle yargılanmamalı ve ceza almamalı. Bize gizli dosyadaki her türlü bilgiyi gazetelerden okuduk. Nuri Bozkır’dan savcılığa e-maille gönderdiği mektubu istedim, ‘Bende yok.’ dedi. Bir süre sonra gönderince nereden bulduğunu sordum. Abdurrahman Şimsek onunla röportaj yapmaya gitmişti, ‘Ablacığım tüm dijitaller ellerinde.’ dedi.”

Bozkır’ın diger avukatı Emrah Yücel ise iddianamenin tepesine Zihni Çakır’ın oturduğunu, bir köşesinde MİT, diğer köşesinde de TEM ve Savcılığın oturduğunu, ilerleyen süreçte MİT’in merkeze yerleştiğini öne sürüp şunları söyledi:

“Bu iddianame tesadüfler, gariplikler, hatta saçmalıklarla dolu. Zihni Çakır’ın 19 Aralık 2019 tarihli bir yazısı var. Bu yazıda gizlilik kararı olan dosya üzerinde Savcı’yla nasıl çalıştıklarını anlatıyor. Savcı’nın, duruşmanın 5’inci günü gelmesi, soruşturmayı ve iddianameyi hazırlayan Savcı’nın gelmesi akla uygun değil, bir gariplık var. Ben istesem Savcı bana mail adresıni vermez, güvenmez; ama Zihni Çakır’a veriyor, o da Nuri Gökhan Bozkır’a gönderiyor. Bozkır inanmış, inandırılmış. Eğer hukuk bu şekilde işliyorsa hiç kimsenin hukuki güvenlîği yok demektir. Savcı herhalde iddianamesinin arkasında durmak için duruşmaya katıldı. Umarım iddianamesinın arkasında durur.”

Av. Emrah Yücel’in Zihni Çakır’ın yazısını okuduğu sırada Savcı Zafer Ergün’ün de cep telefonundan bir şeyler okuduğu görülürken Av. Yücel, Bozkır’ın üçkağıtçı, menfaatçi olabileceğini veya kandırıldığı için attığı iftiralardan yargılanacağını ve ceza da alacağını vurgulayıp, “Amaç acaba Necip Hablemitoğlu’nun katli değil de Levent Gôktaş’a kumpas mı?” diye sordu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde “tetikçi” olmakla suçlanan Tarkan Mumcuoğlu’nun avukatları savunma yaptı. Av. Enes Taner, “Zihni Çakır’ın bu dosyadaki sıfatı nedir? Tanık olarak bu gizli bilgileri nereden biliyor? Bir tanığın dosyada kolluk görevi yapması mümkün mü? Gizlilik kararının istisnaları var mı? Zihnî Çakır ve Abdurrahman Şimşek gibi.” sorularını sordu.

Av. Enes Taner, taleplerine rağmen Savcılığın, Kazakistan’da Tarkan Mumcuoğlu’nun şoförlüğünü ve tercümanlığını yapan kişi ile Mumcuoğlu’nun “Türkiye’deydi” denildiği tarihte onu Kazakistan telefonundan arayıp 2 dakika görüşen Lokman Usta’nın dinlenmesini kabul etmediğini de vurguladı.

Mumcuoğlu’nun diğer avukatı Mehmet Eren Turan ise Savcılık kurgusunda HTS’ler üzerinden bir örgüt kurulmaya gayret edildiğini belirterek şunları anlattı:

“5-29 Aralık 2002 tarihleri arasında Türkiye’de olduğu iddia edilen Tarkan Mumcuoğlu’nun 23 Aralık’ta ilk kursu bitiren kursiyerlere verdiği ıslak imzalı diplomaları ve mezuniyet töreninin fotoğrafları Savcı’ya götürdüğümüzde, ‘Bunun ne zaman çekildiğini, fotoğraftakinin Tarkan Mumcuoğlu olduğunu nereden bileyim? Bunu araştırmam 10 yıl sürer.’ dedi. Keşke sırf HTS kayıtlarını doğrulatabilmek için Nizamettin Avşar’ın 20 yıl önceki diş randevusunun peşine düşene kadar Tarkan Mumcuoğlu’nun Kazakistan’daki faaliyetlerini araştırsaydınız.”

Av. Turan’ın özellikle Zihni Çakır’la ilgili beyanları sırasında Nuri Gökhan Bozkır’ın başını sallayarak bunları onayladığı görülürken Av. Turan, Zihni Çakır’ın artık tanıklık vasfı kalmadığını vurguladı.

Av. Turan, Zihni Çakır’ın yazılarının soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğinin ikrarı ve ihbarı niteliğinde olduğuna da dikkat çekti.

Ergenekon’daki Gibi Değişen Bir Şey Yok

Sanık Fikret Emek’in avukatı Yusuf Erikel kendisinin Fikret Emek ve Levent Göktaş’la Ergenekon’da yattığını hatırlatıp, “Her şey aynen devam ediyor, değişen bir şey yok. Aynı polis işleri, yalan dolan.” dedi.

Av. Erikel’in Savcı için “Belki Savcı da masumdur, kötü niyetli değildir.” ifadelerine Mahkeme Başkanı şöyle tepki gösterdi:

“Bu ifadeler hoş değil. O kadar da ileri gitmeyin. Savcı Bey’i karıştırmadan iddianameyi eleştirebilirsiniz.”

Fikret Emek’in diğer avukatı Lütfü Top, bilgisayar ekranlarının heyetin yüzünü görmelerini engellediğini, bunun da konsantrasyonunu bozduğunu bildirince Mahkeme Başkanı, bilgisayarını yan tarafa çekerken, “Merak etmeyin, can kulağıyla dinliyorum.” dedi.

Savunmasında Zihni Çakır’ın ifadelerinin Anayasa maddeleri gibi değişmez/değiştirilemez şekilde esas alındığı eleştirisinde bulunan Av. Top, Çakır’ın Fikret Emek’i Nuri Gökhan Bozkır’ın anlatımlarından bildiği şeklindeki beyanının doğru olmadığını, zira Kod Adı Darbe kitabında firari savcı Zekerıya Öz’ün Emek hakkında verdiği gizli bilgi ve belgeleri yayımladığını, ayrıca Ergenekon davasında Emek aleyhine tanıklık yaptığını kaydetti. Av. Top, “Ergenekon tanıklığı sırasında Emek için ‘Gülenci’ demedi, Ergenekoncu olduğunu iddia etti. Fikret Emek o davadan beraat edince 2015’te ‘Gülen’ci, FETÖ’cü’ dedi. Bu bir çelişkidir. Madem FETÖ’cü, Ergenekon’da niye 6 yıl 11 ay hapis yattı ve 40 yıldan fazla cezaya çarptırıldı? Fikret Emek ne FETÖ’cü ne Ergenekoncu ne de iddia olunan Levent Göktaş suç örgütü mensubudur. Sadece gazi olarak emekli olmuş şerefli bir Türk subayıdır.” diye konuştu.

Fikret Emek’in avukatlarının savunmasının tamamlanmasından sonra yarın devam etmek üzere bugünkü celse sonlandırıldı.

Duruşma bitiminde Mahkeme Başkanı, yarın Levent Göktaş’ın avukatlarının savunmasının alınacağını ve duruşmanın bitirileceğini bildirdi. Göktaş’ın avukatlarından Hüseyin Ersöz yarın İstanbul’a dönmesi gerektiğini belirtip, “Konuşmayayım diyorum; ama tensipte 1 gün verdiniz, iki haftadır buradayız. Canımızı çıkardınız.” deyince tartışma yaşandı. Başkan, “Tartışma bitti arkadaşım.” ifadesini kullandı. Av. Ersöz de “Ben arkadaşınız değilim.” karşılığını verdi. Başkan, “İster gelirsiniz ister gelmezsiniz.” restinden sonra, diğer avukatların araya girmesiyle Göktaş’ın avukatlarının savunmasını Perşembe yapmasına karar verirken, “Ya arkadaşlar, bizim tek işimiz bu dava değil.” dedi.

Müyesser YILDIZ
21 Şubat 2023

Kategori:Uncategorized