İçeriğe geç

ERDOĞAN’IN DANIŞMANIYLA İHH KARŞI KARŞIYA

Başbakan Erdoğan, Gazze krizinden sonra ABD’ye bir heyet gönderdi. Gönderilen heyette, Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın da olduğu açıklandı. Ancak sonradan heyetin iktidarı değil, AKP’yi temsilen ettiği, Kalın’ın onlardan ayrı bir program sebebiyle, tamamen tesadüfen aynı tarihlerde Washington’da bulunduğu söylendi.

Hiç kimse de, “Heyet sadece AKP’yi temsil ediyorsa, partide hiçbir görevi olmayan TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan’ın bu heyette ne işi var?” diye sormadı.

Neyse, meselemiz İbrahim Kalın’ın ABD’ye gönderilen heyete dahil olup, olmadığı değil, Washington temasları sırasında İsrail’in Jerusalem Post Gazetesi’ne verdiği bir demeç. Kalın, İHH’nın “Gazze filosu” konusunda şunları söylemiş:

“Türk hükümeti, filo aktivistlerine yola çıkmamaları çağrısında bulundu, ancak bu çağrı dikkate alınmadı. Bu insanları, gitmemeye ikna etmeye çalıştık. Onları, koşullar, zorluklar ve tehlikeleri göz önünde tutarak, gitmeyin tavsiyesinde bulunduk.”

Kalın’ın sözleri kısmen doğru. Zira o süreçte, Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantılar ve MİT’in “uyarıları” hakkında yazılanlar, çizilenlerden, Mavi Marmara’ya “gitme” mesajı verildiğini biliyoruz. Ancak “Türk hükümetinin” açık veya kapalı bir çağrıda bulunduğunu duymamıştık. Kaldı ki, böyle bir çağrı yapılmış olsa bile buradaki temel sorun, iktidarın İHH’ya tavsiyesi değil, tehlike, tehdit ve uyarılara rağmen geminin yola çıkmasına neden izin verdiğidir.

Erdoğan’ın Başdanışmanı Kalın’ın İsrail basınına yaptığı bu açıklamayı tamamıyla tekzip eden ismin ise İHH Başkanı Bülent Yıldırım olduğunu hatırlatalım. 6 Haziran 2010’da Radikal Gazetesi’nde yayınlanan demecinde Yıldırım, “Hükümetten bağımsız organizasyon yaptıklarını, uluslararası kuruluşlarla hareket ettiklerini, yola çıkmadan önce hükümete bildirimde bulunduklarını, ancak hükümetten, ‘Giderseniz, yanlış olur’ şeklinde herhangi bir uyarı almadıklarını, sadece birkaç milletvekilinden ‘giderseniz sıkıntı olur’ diye uyarı aldıklarını” vurgulamıştı.

SETA Vakfı Başkanı iken, Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na atanmasından sonra Başbakan Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanlığına getirilen İbrahim Kalın, bu göreviyle birlikte Sabah ve Today’s Zaman Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Davutoğlu’nun öğrencisi de olan Kalın, bir süre sonra Sabah Gazetesi’ndeki yazılarına son verdiği halde, Today’s Zaman’daki görevini sürdürüyor.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized