İçeriğe geç

O POLİS DURSUN ÇİÇEK Mİ OLUYOR?

Askeri Savcılığın Kurmay Albay Dursun Çiçek’in “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nı, 2007 yılı YAŞ’ında amiralliğe terfi ettirilmediği için hazırlayıp, basına sızdırdığı şeklindeki iddiası kafaları karıştırdı.

Çünkü;

1- Taraf Gazetesi, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın Nisan 2009 tarihli olduğunu açıklamıştı. Ancak Askeri Savcılık olayı 2007’den başlatıyor.

2- Albay Dursun Çiçek’in amiralliğe yükseltilip, atanabileceği tek yer ancak 4 yılda bir değişen Foça Tugay Komutanlığı idi. Buraya ise 2008 yılında atama yapıldı.

3- Genelkurmay Başkanlığı da geçen yılki YAŞ’tan sonra Albay Dursun Çiçek’in amiralliğe yükseltilmemesinin gerekçesini açıklayıp, orduda “deniz piyade amirallik” için tek kişilik kadro bulunduğunu ve bunun geçen yıldan beri dolu olduğunu bildirmişti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, geçenlerde konuştuğu Star Tv’de, “İrtica ile Mücadele Eylem Planının malum gazeteye polis tarafından servis edildiğini” söylemişti. Oysa Askeri Savcılık, planın medyaya Dursun Çiçek tarafından sızdırıldığını iddia ediyor. Bu durumda Başbuğ’un söz ettiği “polis”in Çiçek olması gerekiyor.

Askeri Savcılık tarafından hazırlanan ve Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame sürecinde başka ilginçlikler de var.

Şöyle ki;

İddianame taraflara 20 Mayıs’ta ulaştırıldı. Ancak “yandaş medyada” neredeyse 2 ay sonra, bugün yayınlandı.

Dursun Çiçek hakkında ilk iddianameyi de aynı Savcılık hazırladı ve “kovuşturmaya yer yok” dedi. Jandarma Kriminal’den gelen “ıslak imza” raporundan sonra hazırlanan ikinci iddianamede ise Çiçek’in tutuklanması talep edildi, ancak Askeri Mahkeme reddetti.

Bir üst mahkeme olan Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesi de ilk etapta, “davanın mağdurları olmadığı” gerekçesiyle iddianameyi kabul etmedi. Bunun üzerine halen “Ergenekon” Mahkemesi’nde devam eden davada Dursun Çiçek’le birlikte yargılanan Erzincan davası sanıkları “mağdur” sayıldı.

İddianamenin ilk 30 sayfasında Çiçek’in, “Erzincan’a hiç gitmediği, evrak imhasında bulunmadığı ve bilgisayarları silme işlemi gerçekleştirmediği” madde madde anlatılıp, hakkındaki suçlamalardan adeta “beraat” ettiği görülürken, en sonunda “Dursun Çiçek’in tespit edilemeyen bir şekilde terfi edemediği için bu planı hazırladığı ve planın basına sızmasını sağlayarak TSK’yı mağdur etmeyi amaçladığı düşünülmektedir” denilmesi de dikkat çekti.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized