İçeriğe geç

DENGİR FIRAT NEDEN SESİNİ ÇIKARMADI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “boy”u üzerinden başlattığı tartışmaya (Arınç uzunluğunu değil, Kılıçdaroğlu’nun dahil olduğu boyu-aşireti kastetti de biz mi anlamadık yoksa) Başbakan Erdoğan da, “soy-sop”la dahil oldu.

Erdoğan’ın meydanlarda insanların soyunu-sopunu sorgulaması bize 3 yıl önceki bir tartışmayı ve dönemin Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu’nun başına gelenleri hatırlattı. Kayseri’de bir sempozyumda konuşan Halaçoğlu şunları söylediği için kıyamet kopmuştu:

“…Araştırmalarımızda şunu gördük ki pek çok bugün Kürt dediğimiz insanlar aslında Türkmen asıllı, yapısal olarak söylüyorum. Ama bununla beraber bir şey daha ifade ediyorum, bunlar fantezi değil söyleyeceğim şey. Bugün Kürt olarak bilinen, hatta hatta şöyle söyleyeyim, Kürt Alevi olarak bilinen birçok insan da maalesef Ermeni dönmeleridir. Ve TİKKO’nun içinde yer alan, PKK’nın içerisinde yer alan insanlardan birçoğu bunlardan. Yani bizim zannettiğimiz gibi bir Kürt hareketi değil PKK ya da TİKKO hareketi.”

Bu sözler, “Elinde Ermeni dönmelerinin listesi var” a, “Aleviler Ermeni dedi” ye dönüştü ve Halaçoğlu’na “linç” uygulandı. Her kesimden tepki yağdı, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı falan. Ancak geri adım atmayan Halaçoğlu, “Arşivin nerede olduğunu, bu belgelerin ne işe yaradığını bilmeyen bazı profesörler, yargısız infaz yapıyorlar. Ben ne yaptığımı biliyorum. Yaptığım ırkçılık değil, bilimsel çalışmadır…”  dedi.

Her kesimden tepki yağdığını ve Halaçoğlu hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirttik, ancak özellikle AKP cephesinden gelen tepkileri hatırlatalım istiyoruz.

O günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Dengir Mir Mehmet Fırat şunları söyledi:

“Halaçoğlu TCK’ya göre suç işledi. Savcılar hemen harekete geçmeli. Türkiye devleti vatandaşları arasında ayrım, nifak sokmak anayasal bir suçtur. Halaçoğlu ırkçılık yapmaktadır. Bu yaklaşım kabul edilemez.”

AKP’nin Alevi inanca mensup milletvekillerinden Reha Çamuroğlu ise Halaçoğlu’nun iddiasının herhangi bir dayanağı olduğunu sanmadığını bildirip, “Bu sözler bir TTK Başkanına yakışmıyor. İstifa etmesi gerekir” dedi.

Unutmadan, Türkiye’deki AB diplomatları da tartışmaya katıldı. Açıklamaların “kafatasçılığın ürünü” olduğunu söyleyen diplomatlar, “Önemli bir kurumun başında bu zihniyetin olması inanılmaz” şeklinde tepki verdi.

Neticede Savcılık, hakkında soruşturma açılmasına gerek duymasa da Halaçoğlu tam 1 yıl sonra görev süresi uzatılmamak suretiyle Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’ndan alındı.

KİMLİK ARAŞTIRMASI SAPIKLIKTIR

Prof. Halaçoğlu ile AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat’ın yolu bir süre sonra yeniden kesişti. 6 ciltlik Anadolu Aşiretleri isimli kitabını yayınlayan Halaçoğlu, “Kürt kökenli” bilinen Fırat’ın gerçekte Oğuzların Üçok kolundan Rişvan aşiretine mensup bir Türk olduğunu açıkladı.

Tabi bu iddia da Fırat’ı öfkelendirdi ve şunları söyledi:

“Soy sop insanların kendi tercihi değil. Hangimiz ırkımızı tercih edebiliyoruz. Beni ilgilendirmiyor. Ben insanım. İnsan genim önemli benim için. Hangi ırk olduğu önemli değil. Böyle tartışmalar yapmak düşmanlıklar doğurur. Dünya bununla 2’inci Dünya Savaşı’nda Nürnberg’de hesaplaştı. Bu kafa o kafa… Anadolu’da kimlik araştırması yapmak abesle iştigaldir, sapıklıktır. Eğer gerçekten bilimsellikten yanalarsa, bunun yöntemi gen araştırmasından geçer. İngiltere’de yapılıyor sanıyorum. Türkiye’de de bunu yapan yerler vardır. Sanırım 300 sterlin kadar. Halaçoğlu’nun masrafı benden buyursun bakalım.”

Fark ettiniz mi, Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’nun soyunu-sopunu “araştırmasına”, Dengir Mir Mehmet Fırat veya başka AKP’liden hiç tepki gelmedi…

Bu tartışmayı bir de Prof. Halaçoğlu değerlendirsin isterdik. Ancak öğrendik ki, eşi çok ağır hasta. Bayan Halaçoğlu’na acil şifa diliyoruz.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized