İçeriğe geç

Çanakkale’deki Liselileri Hatırlıyor Musunuz?

Ülkeyi yöneten resmi, gayrıresmilerin zihinsel kodlarını hatmetmiş birisi olarak 4+4+4 icadıyla ilgili olarak söyleyeceklerim var:

Tamam, aynen sağlık hizmetlerinde olduğu gibi eğitimin beline de orta yerinden girişiyorlar. Aynen sağlıkta olduğu gibi birkaç yıl sonra elimizde enkaz kalacak… Dimyat’a pirince götürüyoruz derken evimizde kırıntı bile bırakılmayacak.

Tamam, bu ikinci bir Köy Enstitüleri’ni bitirme harekâtıdır. Asılsız söylentilerle Cumhuriyet’in bu en önemli projesini sonlandıranlar, özellikle kız çocuklarının okutulmasını hedefleyen yatılı bölge okulları vs. gibi çözümleri uzunca bir süredir söylentilerle baltaladılar. Kendilerine ait olmayan vakıfların çabalarını “Ergenekoncu” yaptılar ve adım adım bugüne gelindi.

Tamam; bu projede tekke ve medreselerin açılması, Arapçanın ana dil muamelesi görmesi, kız-erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda okutulması, “hizmet erbabı” olamayacak “gözü dışarıda” çocukların başının bağlanması, en uzun vadede “canlı robotlar” yaratılması var.

Tamam, Ruhban Okulu başta olmak üzere azınlık okullarına her türlü serbestlik gelecek, yurtdışından öğrenci-öğretmen-papaz ithalinin önü açılacak.

Tamam; din eğitimi, kimbilir polis-asker okulları, kişi ve vakıflara devredilecek; kısaca İnkîlap Kanunları, Tevhid-i Tedrisat yerle bir edilecek.

Bu “tamam”ları uzatmak mümkün. Ki bunlar yeterli; nesillerimizin, geleceğimizin nasıl ipotek altına alınacağı, çatır çatır yakılacağı ortada!.. Ne kadar karşı çıkılsa haktır, görevdir.

Ama, lâkin, fakat; bunlar için en önce çocuklarımızın, nesillerimizin yaşaması gerekiyor değil mi?

Çanakkale Savaşı’na giden ve hepsi şehit olduğu için mezun vermeyen lisemizi hatırlıyorsunuz değil mi?

Ne olur evvel emirde şu Suriye-İran kuşatmasını yaralım. Kürecik’ten, İsrail’e verilmek istenen mayınlı arazilerden gözümüzü ayırmayalım.

İkinci 1 Mart direnişi, onuru yaşayalım diyeceğim, diyemiyorum; çünkü artık Meclis’e böyle şeyler gelmiyor bile. Gelse ne olacağı belli de ondan. Onun için Meclis 4+4+4’le bloke ediliyor, gençlerimizin varlığı ile doğrudan ilgili o meseleler ise Seul’lerde, Washington’larda, Brüksel’lerde, Erbil’lerde kotarılıyor.

CHP, Meclis’ten çıktı… Darısı MHP’nin başına!..

Silivri’den kucak dolusu sevgiler,

Müyesser YILDIZ

27 Mart 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/canakkaledeki-liselileri-hatirliyor-musunuz-0904121200.html

Kategori:Uncategorized