İçeriğe geç

O kasetleri öğrencilere izlettirin

Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları bir protokol imzaladı. Buna göre gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 6 ve 7. sınıflarda seçmeli “Hukuk ve Adalet Dersi” verilecekmiş.

Hiçbir dönemde olmadığı kadar ülkenin dört bir yanından “adalet!.. adalet!..” feryatları yükselirken, oldukça anlamlı bir ders!..

Kalmayan şeyin dersi mi verilirmiş demeyeceğim…

Hukuk Fakültelerini bitirenler bile okulda öğrendiklerinin bu dönemde mahkeme salonlarında tersyüz olduğunu görüp, şoka girmişken, ilköğretim öğrencilerine yazık değil mi de demeyeceğim…

Malum birçok branşta uygulama/staj sıkıntısı çekiliyor. “Hukuk ve Adalet Dersi” okutulacağına göre yetkililer, dersin teoride kalmayıp, pratikte gözle görülmesini de mutlaka düşünmüşlerdir.

Mesela Silivri mahkemeleri; ne kadar muhteşem ve etkili bir uygulama alanı!.. Çocukların şansına bakın ki, dersler gelecek yıl başlıyor, Silivri hukuku ise birkaç ay içinde tamamlandı, tamamlanacak.

Demokrasilerde çare tükenmez!..

Silivri kaçırılmaması, nesiller boyu öğretilmesi gereken gerçek bir “Hukuk ve Adalet Dersi” olduğuna göre, duruşma görüntü ve kayıtları gerekirse kozmik odalarda saklanıp, öğrencilere izletilse çok büyük bir hizmet olmaz mı?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized