İçeriğe geç

Hadımköy’den Balyoz Sesi: “Gerekçe İddiannameden Beter… Kafayı Yiyeceğiz!..”

Salı günü Hadımköy Askeri Cezaevi’ndeydim. Kurmay Albay Mustafa Önsel’i ziyaret ettim. Haliyle ana sohbet konumuz Balyoz’un gerekçeli kararıydı. Tüm askerler harıl harıl “gerekçe” çalışıyormuş. Detaylardan önce Önsel’den şu iki çarpıcı cümleyi aktarayım:

“Gerekçeli karar iddiannameden beter. Kafayı yiyeceğiz!..”

“‘Milleti, devleti sevdiğin için sizi mahkum ediyoruz.’ desinler, seve seve kabul edeceğim; ama bu gerekçeyle mahkumiyeti kabul edemiyorum!..”

Gelelim şu ana kadar çalıştıkları bölümlerden tespit ettikleri inanılmaz yanlışlara:

Önsel, gerekçeli karardaki “belgeler Genelkurmay’da” tespitinin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlandığını, bunun üzerine Mahkeme Başkanı’nın hem Genelkurmay’yla görüştüğünü hem de medyaya açıklamalar yaptığını hatırlatıp şunları söyledi:

“Hrant Dink davasında Hakim: ‘Benim de içime sinmedi.’ açıklaması yapınca, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur: ‘Hakimler kararlarıyla konuşur.’ diye tepki gösterdi ve o hakim davadan alındı. Ey İbrahim Okur, şimdi neden sesin çıkmıyor?!..”

Önsel’in devamında verdiği bilgiler satır başlarıyla şöyle:

– “Sözde dijital belgelerin güncellendiği söyleniyor. Madem öyle, acaba en önce kendi rütbelerimizi ve görev yerlerimizi niye güncellemedik ki?”

– “Koca dosyada iki adet ıslak imzalı belge var. Bir tanesi 1. Ordu’da İstihbarat Başkanı olan İzzet Ocak tarafından imzalanmış, karargâh için hazırlanmış bir istihbarat bülteni. Ama hazırlayan Abdullah Zafer Arısoy. Arısoy’un (Rasim Ozan Kütahyalı’nın uzaktan akrabası olduğu söyleniyor) iki dijital veride ismi var. Mahkeme, ‘başka yerde adı geçmediği’ gerekçesiyle 21 Eylül’de beraatine karar verdi. Adı o dijital verilerde bir kez geçen bir yığın insan ise mahkum edildi.”

– “İkinci ıslak imzalı belge -güya üst verilere göre, ben hazırlamışım- Bursa’daki mülki amirlerle ilgili bir bilgi notu. Hazırlayan dönemin Bursa İstihbarat Müdürü Jandarma Yüzbaşı Yüksel Gürcan (Hem o, hem ben hazırlamış görünüyorum). Ben o sırada Kurmay Başkanıyım, Gürcan’ı tanımıyorum bile. Gürcan 22 Şubat 2010’da gözaltına alındığında Savcı’ya: ‘Ben hazırladım.’ diyor. Savcı: ‘Kim emir verdi, Mustafa Önsel mi?’ diye soruyor. Gürcan ısrarla: ‘Hayır, Alay komutanımızın emriyle hazırladım.’ demesine rağmen Savcı bir kez dahi Alay Komutanı’nın ifadesini almadan, benim hazırladığıma kanaat getiriyor. O Alay Komutanı şimdi İstanbul Bölge Komutanı.”

– “Bu ikinci ıslak imzalı belgenin şöyle bir önemi var. Burada ismi yer alan mülki amirlerle ilgili bilgi yanlışlıkları bir yana, belgenin tarihi 12 Eylül 2002. Yani ortada henüz AKP hükümeti yok. Biz de olmayan hükümete darbe hazırlığı yapmışız.”

– “Gölcük’e konulan ve ‘ıslak imzalıları da bulundu’ denilen topu topu işte bu iki belge. ‘Bunlar varsa diğerlerinin de ıslak imzalısı vardır.’ algısı yaratılmaya çalışıldığı apaçık.

– “Malum gazeteciler şimdi de: ‘Tamam belgelerde, dijital verilerde yanlışlıklar olabilir, ama İstanbul’da yapılan seminer var.’ diyor. Kabul, o zaman semineri yargılayın, seminere hiç katılmamış olanlar niye yargılanıyor? Seminere katılanlardan 51 kişi tutuklu. O seminerde dönemin Merkez Komutanı Gaffur Aksu konuşmuş, 6. Motorlu Piyade Alay Komutanı Albay Beşler Güzel konuşmuş. Beşler Güzel’in konuşması gerekçeli kararda koyulaştırılarak verilmiş. Yani o denli önemli bir ‘kanıt’. Ama bu isimlerin bir kez bile ifadesi alınmamış; ama emrinde olan komutanlar tutuklanmış.”

Önsel ve diğerleri: “Kafayı yiyeceğiz.” derken haksız mı? Sadece onlar değil, milletçe kafayı yemek üzereyiz. Ey, adalet kızım! Her nereye kaçtıysan acilen evine dön, anan-baban hasretinden yataklara düştü…

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan ve Mamak’a kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

18 Ocak 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/-gerekce-iddianameden-beter…-kafayi-yiyecegiz..-1801131200.html

Kategori:Uncategorized