İçeriğe geç

Merkel’in 25 Şubat ziyareti tesadüf mü

Almanya Başbakanı Merkel bugün ülkemizi şereflendiriyor. 1 günlük geziyi 2 güne çıkarmış; sevinçten uçuyoruz. Patriot’larla gelen askerlerini denetleyip Kapadokya’ya geçecekmiş… Merak buyurmayalım; Patrikhane, dini mesaj falan amacı yokmuş, sadece turistik gezi olacakmış. Yaşasın!..

Resmi temaslar yarınmış.

Medyamız havalarda! Başbakan Erdoğan, Merkel’den 30 teröristin iadesini isteyecekmiş. İsteyeceği teröristler PKK’lılarsa, Merkel: “Niye gelsinler ki? Sen ‘Elinizi kolunuzu sallayarak gidin, güvenliğinizi de ben sağlayacağım’ demiyor musun? Hazır bize gelmişler, niye iki tur yapsınlar?” diye sormaz mı?

Haa, isteyecekleri DHKP-C’lilerse bilmem!.. Veya Deniz Feneri sanıklarıysa. Pardon, onlar terörist değil yetim hakkı yiyenlerdi değil mi?

Bu şişinmeleri bir kalem geçelim!..

Merkel hanım boşuna gelmez, vardır bir hesabı; ki zaten Hürriyet aylar öncesinden heybesinde neler olacağını duyurdu.

“Kıbrıs’ta adım atılmalı, mesela limanlar açılabilir… İsrail’le ilişkileri düzeltin, arabulucu olmaya hazırız… Ermenistan’la yumuşayın… Suriye işini sıkı tutun.” gibi.

Almanya Şansöylesi’nin ziyaret tarihi de pek alengirli.

Mesela 25 Şubat 1945’te Türkiye, Almanya’ya savaş ilân etmişti.

Mesela 25 Şubat 1994’te Almanya, AKP’nin atası RP’nin Bosna’ya yardım adı altında gönderdiği paralar hakkında soruşturma başlatmıştı.

Ve mesela 15 Mart 1921’de Almanya’da Ermeni komitacı Sogoman Taleryan tarafından öldürülen Talat Paşa’nın naaşı 25 Şubat 1943’te İstanbul’a getirilip Abide-i Hürriyet şehitliğine defnedilmişti.

Biliyoruz, AKP’liler ne İttihat Terakkicileri ne Talat Paşa Komitesi’ni ne de bu komitenin kurucuları merhum baba Türk Rauf Denktaş ile Silivri’ye tıkılan Doğu Perinçek’i seviyor. Ama en azından Merkel’e: “Yahu siz suçüstü yakalanan bu Taleryan’ı nasıl 1.5 günde yargılayıp beraat ettirmiştiniz?” diye sorabilirler.

Böylece Talat Paşa’nın değilse de Deniz Feneri davasının intikamı alınmış olur. Nasıl fikir ama?!..

Merkel bunu Almanya’ya ikinci kez savaş ilânı sayar mı, onu da bilmem artık.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized