İçeriğe geç

Hıfzı Topuz: Savaşı Gençler Sürdürecek

Öyle kara günlerden geçiyoruz ki, sizlerle büyük bir kıvancı, büyük bir onuru paylaşacak keyfi de zamanı da bulamadım. Ama en önce üstadlara saygı için bu onur gününü gecikmeli olarak anlatmam gerekiyor.

Gazeteci-Yazar Hıfzı Topuz başkanlığında 1989 yılında kurulan İLAD İletişim Araştırmaları Derneği bu yıl Müşerref Hekimoğlu başarı ödülüne Radikal Gazetesi Yazarı Ezgi Başaran’ı, onur ödülüne de beni lâyık gördü. Onursal Başkanlığını Hıfzı Topuz’un, Başkanlığını üinversitedeki hocam Prof. Aysel Aziz’in yürüttüğü İLAD’ın bu kararı beni gerçekten çok ama çok onurlandırdı.

Prof. Aysel Aziz Hocam böyle bir ödüle neden lâyık görüldüğümü bildirirken, “Gazetecinin her koşulda gerçeklerin izinde olması gerekliliğine inanarak ve bu uğurda başınıza gelenlere cesurca direndiğiniz; Kendi çıkarları değil, toplumun çıkarına bir gazetecilik anlayışını benimsediğiniz, 15 ay hapislik süresince bir basın emekçisi olarak umudunuzu yitirmediğiniz için” demişti.

Benim için hazırlatılan ödül de anlamlıydı. “Bir kedim olsa” demem üzerine, adeta Silivri’nin sembolü haline gelen bir kedi. Dünyaca tanınmış seramik ustası Sıtkı Ölçer ustanın hazırladığı muhteşem, rengârenk bir kedi.

Oysa ödül törenindeki konuşmada da vurguladığım gibi, sadece ve sadece görevimi yapmaya, ülkem ve milletim adına doğru yerde durmaya çalışmıştım. Amma velakin güzel ülkemizde anormallik ne kadar normal, normallik de ne kadar anormal olmuş ki, “Koyunun olmadığı yerde ben keçi Abdurrahman Çelebi” misali ödüllendiriliyordum. O yüzden bu değerli ödülü kendi adıma almadım, emaneten kabul ettim. Kimler adına mı?

Öncelikle dışarıdaki tutsaklardan, bu süreçte ne pahasına olursa olsun bizlere sahip çıkan, “Ayşenur Arslan, Selcan Taşçı, Yazgülü Aldoğan, Şükran Soner, Ruhat Mengi” gibi cesur yürek kadınlar,

Ve elbette Silivri ile diğer cezaevlerindeki vatanseverler adına.

Ödül töreni geçtiğimiz Cuma günü Levent Kültür Merkezi’ndeydi. İLAD ile İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB)’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda önce “Medyada Şiddet ve Kadın” konulu bir panel yapıldı. Prof. Aysel Aziz’in yönettiği panelde Hıfzı Topuz, İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu ile Yazar Ezgi Başaran ülkemizde kadına yönelik şiddeti anlattı. Hıfzı Topuz, bu konuda ilk çığlığı 145 yıl önce Tevfik Fikret’in attığını anlatıp, Fikret’in ablası için yazdığı “Hemşirem” adlı şiiri okudu.

Panelden sonra ödül törenine geçildi. Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran’a ödülünü Hocaların Hocası Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, bana da üstadımız Hıfzı Topuz verdi. En büyük onurumuz ve ödülümüz ise Üstad Topuz’un şu sözleriydi:

“Beni çok heyecanlandırdı. Yarınlar için gerçekten umutluyum. Çünkü böyle gazeteci arkadaşlar var. Bayrak onların elinde ve savaşlarını sürdürecekler. Yaşayın!.. İyi ki varsınız!..”

Siz de yaşayın, siz de iyi ki varsınız değerleri üstadlarımız. İnanın ve güvenin; bayrağı yere düşürmeyeceğiz.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Mamak, Sincan ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

19 Mart 2013

Kategori:Uncategorized