İçeriğe geç

2 Ay önce giden Hatay mektubunda her şey yazıyordu

Nazmi Ataç 1. Dünya Savaşı’na, Milli Mücadele’ye katılmış bir komutan. Doğu Cephesi’nde Kâzım Karabekir’in yaveriydi. Mustafa Kemal Atatürk’le fotoğrafı olan ender askerlerden de biri.

1950’lı yıllarda 3’üncü ve 1. Ordu Komutanlığı görevinde bulunan Nazmi Ataç Paşa bir dönem Demokrat Parti’den İstanbul Milletvekilliği de yaptı. Yassıada’da yargılandı. 27 Mart 1972’de hayatını kaybetti.

Nazmi Ataç Paşa’nın oğlu Nur Ataç bugün 66 yaşında. Hatay’da yaşıyor. 4 bin 500 dönüm tarlası var, bölgenin yerleşik ailelerinden. Aynı zamanda Amik Ovası Çiftçi Birliği Derneği Başkanı. Babası ya da uzaktan akrabası Murat Sökmenoğlu gibi siyaset vesaireyle hiç ilgisi yok. Ama tarihten gelen bir aile… Tehlikeleri görüyor, kaygılanıyor.

Nur Ataç 2 ay önce Başbakan Erdoğan’a, kendi ifadesiyle “devlete” uzun bir mektup yazıp, Hatay’ı bekleyen tehlikeleri, olacakları haber vermeye çalıştı. Yani bugün yaşananları!..

Başbakan Erdoğan bu tarihi mektubu ne mi yaptı? Valiye, kaymakama gönderdi. O günlerde Vali izinde olduğu için de Vali Yardımcısı kanalıyla Emniyet’e havale edildi. Emniyet, Nur Ataç’ı çağırıp, “bölgede ne kadar adam yakalandığını” anlattı, hepsi bu!..

Nur Ataç’ı kaale almayanlar, Hatay’ın Fransız işgâlinden kurtulup, Türkiye’ye iltihak kararı aldığı 1938-1939 geçiş döneminin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in oğlu Murat Sökmenoğlu’nu da mı kaale almaz? Almamışlar. Sökmenoğlu çok dolu, şunları söyledi:

“Bakan Muammer Güler’le çok eskiden tanışırız. Bir kez dahi aramadı. Birinci patlamada Hatay’a geldiği halde ne aradı, ne sordu. Ben de arayıp, sitem ettik, ‘Vaktim olmadı’ dedi. Şimdi de aramadılar. Yahu beni çağırsanıza. Ama biz eskiyiz ve onlar sadece Valiye inanıyorlar. Kenan Evren darbeden sonra, ‘Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı’ demişti. 1983’te tüm eskiler seçildi, Meclis’e girdik. Hakikaten parlamentoya nur yağdı. Bunlar kimseyi kaale almıyorlar. Tek fikirleri, tek reçeteleri var. İşte tek adamlık da budur. İllerdeki valiler, yöneticiler de onlara bakıp, kendisini tek adam sanıyor.”

Bölgeyi en iyi bilen isimlerin başında gelen Sökmenoğlu başka bilgiler de aktardı. Özellikle İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, “istihbarat vardı” açıklamasına öfkelenen Sökmenoğlu, “Burada en az 500 MİT elemanı var. Ne işe yarıyorlar?” diye sordu.

Reyhanlı çok soğuk olduğu için kış aylarında çiftliğinde değil, otelde kaldığını belirten Sökmenoğlu, bu otellerde çok sayıda “casus gazeteci” gördüğünü de öne sürdü.

Sökmenoğlu’ndan uyarı ateşi gibi bir söz daha:

“Burası daha beter olabilir!..”

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized