İçeriğe geç

Bir cenaze iki tutuklu

28 Şubat davasından tutuklu emekli Korgeneral Yıldırım Türker’in ablası, Balyoz davasından tutuklu Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ın anneannesi Türkan Türker dün Ankara Karşıyaka’da düzenlenen cenaze töreninden sonra defnedildi.

Cenaze törenine Genelkurmay’dan hiçbir temsilcinin katılmadığı ve bir çelenek bile gönderilmediği görüldü. Torun Kürşad Güven Ertaş’ın kaldığı Hasdal ve Mamak cezaevlerinden ise “Mamak ve Hasdal’daki Evlâtların” yazılı çelenk geldi. Devre arkadaşları da üniformalarıyla cenaze törenine katılarak, Kürşad Yarbay’ı yalnız bırakmadı.

2012 yılında 5 ay arayla önce kardeşi, ardından torunu tutuklanan 85 yaşındaki Türkan Türker rahatsızlandı. Kan kanseri teşhisi kondu. Durumu, kardeşi ve torununu ziyaret edemeyecek kadar ağırlaşan Türkan Türker önceki gün hayatını kaybetti.

Dün öğlen namazında Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze törenine Sincan Cezaevinde tutuklu olan emekli Korgeneral Yıldırım Türker ile Mamak’ta tutuklu Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ın katılmasına izin verildi. Yanlarında 5’er sivil jandarma ile gelen dayı-yeğen uzun bir aradan sonra ilk kez cenazede buluştu. Kürşad Yarbay, dayısı emekli Korgeneral Türker’in elini öptü ve iki tutuklu birbirine başsağlığı diledi. Cenaze namazı ve defin törenine TESUD Başkanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş ve Başkan Yardımcısı emekli Albay Yüksel Kuş başta olmak üzere çok sayıda tutuklu asker yakını da katıldı.

Kardeşi ve torununa hasret kalıp, adeta gözleri açık giden Türkan Türker’in defin töreninde, OYAK Genel Müdürü Dr. Coşkun Ulusoy da hazır bulundu. Ulusoy ve OYAK çalışanları, geçmişte OYAK Yönetim Kurulu’nda görev alan emekli Korgeneral Yıldırım Türker’i yalnız bırakmayarak, bir vefa örneği sergiledi.

Türker Paşa ve Kürşad Yarbay’a geceyi cenaze evinde geçirme izni verildi. Ancak aynen Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’de olduğu gibi, beraberlerindeki jandarmalarla “göz temasında” olmaları, yani geceyi hep birlikte geçirmeleri şartı koşuldu. Bunun üzerine Kürşad Yarbay dayısı Yıldırım Türker’le birlikte cenaze evinde bir süre başsağlığı dileklerini kabul ettikten sonra Mamak Cezaevi’ne döndü.

Bir kez daha merhumeye Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına sabır, başsağlığı ve uzun ömürler, Türker Paşa ile Kürşad Yarbay başta olmak üzere tüm tutuklulara da en yakın zamanda özgürlük diliyorum.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized