İçeriğe geç

Engin Alan Duruşma Salonunun Ortasında Soyundu!..

Evet, Özel Kuvvetler’in efsanevi komutanı, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunun ortasında soyundu.

Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Alan, 28 Şubat davasında da tutukluydu. Bu davada Haziran ayında tutuksuz yargılanmasına karar verilip, tahliye edilen 37 kişi arasında yer aldı. Ancak Balyoz’dan tutuklu olduğu için o da diğerleri gibi hergün Sincan Cezaevi’nden Ankara Adliyesi’ne getirilip, 28 Şubat davasına katılıyor.

Duruşmanın bugünkü bölümünün sabahki oturumu sona erip, öğlen arası verildiğinde inanılmaz birşey oldu. Engin Alan önce kravatını çıkardı. Ardından gömleğini.

Duruşma salonunun ortasında jandarmaların arasında beyaz atletiyle Alan’ı görünce,gözlerime inanamadım.

Alan üzerinden çıkardığı gömleğini jandarmalara gösterdi, aradaki korkulukların üzerine koydu, sonra eşinin getirdiği poşetten bir gömlek aldı. Yine jandarmalara gösterip, giydi. Kravat için de aynı işlemi yaptı. En sonunda çıkardığı kirli gömlek ve kravatı boşalan poşete koyup, eşi Nevin Alan’a ulaştırdı.

Böylesine efsane bir komutanı, bir milletvekilini, duruşma salonunun ortasında soyunmaya mecbur bırakan olay şuydu:

Sincan Cezaevi’nde, her eşyadan 2 taneye izin veriliyor. Aileler yenisini getirip, kirlilerini ancak öyle alıyor. Engin Paşa Pazartesi gününden beri duruşmaya geldiği için eşi Sincan Cezaevi’ne gidip, yeni gömlek götürüp, kirlileri alamadı. Çareyi temiz gömleği duruşma salonuna getirmede buldu. Değişimi jandarmaların gözetimi altında yapması gerektiği için de ortaya tuhaf, bir o kadar acı bu görüntü çıktı.

Dahasını anlatayım. Çetin Doğan da hem Balyoz’dan, hem de 28 Şubat’tan tutuklu. 28 Şubat duruşması için geçici olarak Silivri’den Sincan’a nakledildi. Beraberinde her eşyadan 2 tane getirdi. Ancak ayakkabılarından birisinin içindeki demir, arama cihazında ötünce, o ayakkabı Sincan’a alınmadı. Eşi Nilgün Doğan hemen gidip, demirsiz yeni bir ayakkabı satın aldı. Bunu Pazartesi günkü duruşmada eşine vermek için çırpındı, ama olmadı. Gün boyu elinde ayakkabı poşetiyle oradan oraya koşturan Nilgün Doğan’a, “Cumartesi günü Sincan Cezaevine getirin” dendi.

Haliyle Çetin Doğan’ın ayağında ne olduğunu merak ettim, bir fırsatını bulup baktım. Takım elbisenin altına yazlık keten ayakkabı giymişti.

28 Şubat davasının başladığı saatlerde 5 yıldızlı bir otelde yeni Adli Yılın açılış törenleri vardı. Tüm devlet erkânı, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, adalet arayışlarını konuştu.

Ben de aynı saatlerde duruşma salonunda, adaleti arayan ve bekleyen Engin Alan’a duygularını sordum. Şu kadarını söyledi:

“Hukuka inancım sıfır… Adalete inancım sıfır… Hiçbir duygum yok. Bu nereye kadar gider, artık benim değil tüm Türkiye’nin düşünmesi gereken bir sorun.”

Gördüklerim ve duyduklarımdan utandım.

Bilmem, insanların adalete inancını sıfırlayan, “milli irade” diye mangalda kül bırakmazken, bir milletvekilini duruşma salonunda soyunmaya mecbur eden “üstünler” de utanır mı?!.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

4 Eylül 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/engin-alan-durusma-salonunun-ortasinda-soyundu..engin-alan-durusma-salonunun-ortasinda-soyundu..-0509131200.html

Kategori:Uncategorized