İçeriğe geç

28 Şubat’ta Hilmi Özkök’ün de İmzası Var!..

Emekli Korgeneral Tevfik Özkılıç Balyoz davasında tutuksuz yargılanıyordu. Bu arada 28 Şubat soruşturmasından tutuklandı. Ardından Balyoz davasında 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Özkılıç’ın Balyoz davasındaki “suçu” ilginçti. 2003’te 1. Ordu’da yapılan, sonradan “Balyoz darbe planı ” diye dava konusu edilen Plan Seminerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı gözlemcisiydi. Onun dışında 14 gözlemci daha vardı. Ancak plan seminerinde “darbe konuşulduğu halde bunu rapora yazmadığı” iddiasıyla o kadar gözlemci içinde sanık yapılan tek isim oldu.

Balyoz’dan tutuksuz yargılanırken, Mayıs 2012’de yapılan 28 Şubat 4’üncü dalga operasyonunda tutuklandı. Balyoz davasının 21 Eylül 2012’deki karar duruşmasında Mahkeme Başkanı bile bir tek Özkılıç için beraat istediği halde oy çokluğuyla 16 yıl hapis cezası verildi.

Özkılıç’la ilgili 28 Şubat davasında ise iki iddia var. Malum bir internet sitesinde yayınlanan ve ona ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı. Bir de TSK’dan uzaklaştırılan subaylara ait listede parafının bulunması.

Dünkü duruşmada Avukatı Halûk Pekşen, o ses kaydının kime ait olduğunun bilinmediğini, herhangi bir mahkeme kararıyla alınmadığını vurgulayarak, “Savcı, hangi yasal yetkiyle bu yasadışı telefon kaydını iddianameye koydu?” diye sorup, bu ses kaydının iddianameden çıkartılmasını talep etti.

İlginçtir, Özel Yetkili Mahkemelerde görülmeyen bir şey oldu ve 13 Ağır Ceza Mahkemesi, o ses kaydının iddianameden çıkartılmasını kabul etti.

Avukat Pekşen’in listeyle ilgili anlattıkları ise daha da ilginç ve önemliydi. Subayların TSK’dan çıkartılma gerekçelerine ilişkin iddiaların doğru olmadığını ve müvekkiliyle ilgisinin bulunmadığını belirten Pekşen, şunları söyledi:

“Bu listede bir paraf zinciri var. Müvekkilimin de parafı var. En altındaki imza ise Hilmi Özkök’e ait. Ama o sanık değil. Paraf zincirinden bir tek müvekkilim cımbızla seçilip, alınıyor. Aslında buradakilerin tamamı cımbızla seçilip, alınmış kişiler. Hukuk devletinde suç işleyenler yargılanır. Parti devletinde ise kin ve garez duyulanlar yargılanır. Ben bu cübbeyi, birilerinin kin ve garezini yenmek için giymiyorum, yasaların uygulanması için giyiyorum.”

Avukat Pekşen’in bu sözleri sanık yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, “Ama olmaz ki” dercesine bakmakla yetindi. Silivri’de olsaydı, anında salon kapıları kapatılıp, izleyiciler hakkında tutanak tutulur ve suç duyurusunda bulunulurdu.

Silivri, Hasdal,Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

6 Eylül 2013

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/28-subatta-hilmi-ozkokun-de-imzasi-var-0609131200.html

Kategori:Uncategorized