İçeriğe geç

Soruşturma TSK’ya Sıçradı!..

“Kumpas” davaların “kahramanı” özel yetkili savcılar, polisler, dinlemeleri yapan TİB’ciler dalgalar halinde görevden alınıyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın suç duyurusundan sonra herkes “kumpas”ın TSK ayağının da soruşturulmasını beklerken, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nden ilginç ve önemli bir karar çıktı. Karar şu; Balyoz davasının akıbetini belirleyen raporu hazırlayan askeri bilirkişi hakkında soruşturma açılacak.

Balyoz davasını başlatan ve sonucunu etkileyen süreci defalarca anlattım. Ama bilmeyenler için yeniden kısaca özetledikten sonra bu kararın detaylarına geçeyim.

Özel yetkili savcılar Mehmet Baransu’nun bavulundan çıkan sözde belgelerle ilgili soruşturma başlatırken, TSK da 1. Ordu Komutanlığı “plan seminerindeki ses kayıtlarının” nasıl çalındığını araştırmak üzere harekete geçti. Ancak görev verilen dönemin 1. Ordu Komutanlığı Savcısı Bülent Münger, belgelerin nasıl çalındığını değil, bunların bir “darbe planı” olup olmadığını soruşturdu. Bunun için de 3. Kolordu Komutanlığı’ndan Pilot Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan bilirkişi olarak görevlendirildi. Münger’in, Baransu’nun bavulundan çıkan sözde delilleri bilirkişi Erdoğan’a teslim ederken, “Bunların gerçek olduğunu varsayarak, bir rapor hazırla” dediği, sonuçta da Erdoğan’ın, “Eğer bu deliller gerçekse, bu bir darbe planıdır” şeklinde rapor verdiği görüldü. TSK’nın hazırlattığı 8 ayrı rapor daha varken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sadece Erdoğan’ın bu raporu gönderildiği için de davanın seyri tutuklu subaylar aleyhine gelişti.

-Erdoğan’ı Kim Seçti?-

Tutuklu subaylar Savcı Münger hakkında “görevi kötüye kullanma, soruşturmanın gizliliğini ihlâl, adil yargılamayı etkileme vs.” iddiasıyla dava açarken, bilirkişi Ahmet Erdoğan’ın da “gerçeğe aykırı bilirkişilik” yapmaktan yargılanmasını istedi.

Münger hakkında açılan davanın geçen hafta Askeri Yargıtay’da görülmesi sırasında davaya mağdur/müşteki sıfatıyla katılan Çetin Doğan, bu soruşturmanın yapıldığı dönemde 1. Ordu Komutanı olan ve Ergenekon’dan müebbete çarptırılıp, halen Silivri’de olan Hasan Iğsız’ın ağzından bilirkişi Ahmet Erdoğan’ın nasıl seçildiğine dair şu ilginç bilgileri verdi:

“İlk tutuklanıp, tahliye olduğum zaman 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız’la aramızda geçmiş olsun kapsamında bir konuşma geçti. Bu arada kendisine, ‘Anlamadığım bir nokta var. Bu da Ahmet Erdoğan’ın faraziyeyi dayalı raporu. Bu bilirkişiyi kim seçti, nasıl biri?’ diye sordum. Iğsız, cevaben şunları anlattı; ‘Savcı Bülent Münger geldi. Bir sürü bilgi ve belgeler var. Seminerden anlamam, plan tatbikatı. Harp oyunu nedir bilmem. Yardımcı olacak (Dikkat edin, bilirkişi değil, yardımcı olacak biri demiş) bir personel verin, mümkünse de Ordu Karargâhından değil, dışardan olsun dedi. Ben de 3. Kolordu Komutanlığı’ndan genç bir subay görevlendirilmesini istedim. O dönemin Kolordu Komutanı, şimdiki Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar, Akademiden 1 yıl önce mezun olmuş Ahmet Erdoğan’ı görevlendirmiş. Ben onun bilirkişi olduğunu gazetelerden öğrendim’… Bu da şunu ortaya çıkarıyor; Önceden kararlaştırılmış, danışıklı-dövüş, birisi kandırılıyor, yemin ettirilip, bilirkişi raporu alınıyor.”

Çetin Doğan bunları anlattıktan sonra, bilirkişi Ahmet Erdoğan’ın mahkemeye getirilip, sorulara cevap vermesinin sağlanması talebinde bulundu.

-Bilirkişi Hakkında Dava Açılması Kararı-

Balyoz sanıklarından 80’inin yaklaşık 2 yıl önce bilirkişi Ahmet Erdoğan hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu belirtmiştim. Peki bu cephede hangi gelişmeler yaşandı?

Davacılardan emekli Hâkim Albay Zeki Üçok’un anlattığına göre, suç duyurusu Üsküdar Savcılığı’na yapıldı. Ancak Üsküdar Savcılığı, “Konu askeri yargı görevi” kapsamında olduğu gerekçesiyle bunu 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi. Tüm davacıların ifadesini alan Askeri Savcılık, sonuçta “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.

Davacılar bunun üzerine Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne müracaat etti. Müracaat uzun süredir bekliyordu. Nitekim Genelkurmay’ın “kumpas”la ilgili suç duyurusu üzerine 3 Ocak’ta yazdığım bir yazıda (http://www.odatv.com/n.php?n=necdet-ozele-zor-sorular-0301141200) şunu sormuştum:

“Balyoz sanıklarının emekli Askeri Savcı Münger hakkında açtığı dava Askeri Yargıtay’da devam ediyor. Ahmet Erdoğan’la ilgili suç duyuruları ise askeri birimler arasında oradan oraya dolaştırıldığından, henüz herhangi bir soruşturma açılmış değil. Acaba Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, Askeri Yargıtay’da görülen Münger davasına da müdahil olacak ve Balyoz soruşturmasından sonra yurtdışı göreve atanan bilirkişi Ahmet Erdoğan hakkındaki şikayet dilekçelerini işleme koyacak mı?”

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin kararı önceki gün geldi. Mahkeme, bilirkişi Ahmet Erdoğan hakkında 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın verdiği “kovuşturmaya yer yok” kararının kaldırılmasını kararlaştırdı. Hem de oy birliğiyle.

Yani Erdoğan hakkında “gerçeğe aykırı bilirkişilik yapmaktan” dava açılacak.

Bilirkişi Ahmet Erdoğan’ın tartışmalı Balyoz raporundan sonra TSK tarafından cezalandırılıp, tayin edildiği öne sürülmüş, gerçekte ise yurtdışı görevine, İngiltere’ye gönderildiği ortaya çıkmıştı. Bunun da altını çizelim.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

18 Ocak 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ve-sorusturma-tskya-sicradi–1801141200.html

Kategori:Uncategorized