İçeriğe geç

Mamak Komutanı Hangi Gazeteciden Rahatsız Oldu?

İktidar dahi “kumpasa” ve haksızlığa uğradıklarını kabul edip tutuklu askerler için çare aramaya koyulmuşken, Mamak Askeri Cezaevi Komutanlığı, silah arkadaşlarını ziyaret eden gazetecilerden rahatsız olup, “arkadaş” kontenjanından yapılan ziyaretlere bile sınırlama getirilmesini istedi.

Önce cezaevleri ziyaretlerinin nasıl yapıldığı konusunda kısaca bilgi vereyim.

Kanun ve yönetmeliklere göre, sivil veya askeri cezaevlerindeki tüm tutuklu/hükümlülerin aileleri dışında 3 kişilik “arkadaş” kontenjanı var. Tutuklu, bu üç kişinin ismini bildiriyor, ilgili merciler tarafından onaylandıktan sonra da herhangi bir başka izne gerek olmaksızın görüş yapılıyor.

Aile ve 3 kişilik kontenjan dışında kalanların ziyareti ise izne tabi. Şayet kapalı görüş yapılacaksa; sivil cezaevleri için ilgili savcılıktan, askeri cezaevleri için ise askeri savcılıktan, açık görüş yapılacaksa da Adalet Bakanlığı veya Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin alınıyor.

Hukuki düzenleme bu kadar açık olduğu halde geçtiğimiz günlerde Mamak Askeri Cezaevi Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bir yazı gönderip, 3 kişilik arkadaş kontenjanında olsa bile gazetecilerin tutuklularla açık/kapalı görüş yapıp yapamayacağını sordu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği de konuyu Milli Savunma Bakanlığı’na havale etti.

Sonuçta Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet İşleri Başkanı imzasıyla gönderilen cevapta, “3 kişilik listede yer alsa bile görsel ve yazılı basın mensuplarının Askeri Ceza ve Tutukevlerini ziyaret edebilmek ve hükümlü ve tutuklularla açık veya kapalı görüşebilmek için Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin almalarının zorunlu olduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Bu yazıdan sonra da hemen uygulamaya geçildi ve “arkadaş” gazetecilerin Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin alması gerektiği bildirildi.

Bildiğim kadarıyla Ankara’da Mamak Cezaevine 3 gazeteci “arkadaş” olarak gidiyor; Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, Yeniçağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ, bir de ben.

Acaba Mamak Askeri Cezaevi Komutanlığı hangimizden, niçin rahatsız oldu da böyle bir bariyer koydurma ihtiyacı duydu?

Mamak’taki askerlerin, bu kararın iptali için Danıştay’a başvuracağını belirttikten sonra sorayım:

“Mamak Komutanı ve Milli Savunma Bakanlığı ‘gazeteciden dost olmaz’ mı demek istiyor?”

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

7 Mart 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/mamak-komutani-hangi-gazeteciden-rahatsiz-oldu-0703141200.html

Kategori:Uncategorized