İçeriğe geç

“Kumpas”la, “Paralel” Birleşiyor!..

Önce Genelkurmay Başkanlığı harekete geçti. Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın, “Milli orduya kumpas kuruldu” açıklaması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ankara bunu İstanbul’a havale etti.

Sonra Başbakanlık, kendisine ulaşan “paralel devlet”le ilgili şikâyet dilekçelerini işleme koyup, İstanbul Terörle Mücadele’den sorumlu Cumhuriyet Savcılığına gönderdi.

“Kumpas”ın dosya numarası; 2014/5904… “Paralel devletin” dosya numarası da; 2014/37277…

Şimdi bu iki dosyanın birleştirilmesi gündemde. Yani “kumpas ve paralel devlet” soruşturması büyük ihtimalle birlikte yürütülecek.

Başbakanlığı “paralel devlet” soruşturmasında harekete geçiren de bunun Genelkurmay’ın “kumpas” suç duyurusuyla birleştirilmesini gündeme getiren de dikkat çekici bir isim.

O isim, Ergenekon davasında 6 yıl Silivri’de kalan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra geçen ay tahliye olan Avukat Kemal Kerinçsiz.

Kerinçsiz Silivri Cezaevi’ndeyken 20 Ocak 2014’te İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Paralel devlet”le ilgili suç duyurusunda bulundu. Ergenekon davasında polis, savcı ve hâkimlerin hangi evraklarda, hangi usülsüzlükleri yaptığını isim isim, belgeleriyle gönderdi.

“Söz konusu davalar, maalesef Emniyet’te başlamış ve Emniyet’te bitmiştir” diyen Kerinçsiz, Savcılık’tan şu taleplerde bulundu:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğünde 2007, 2008 ve 2009 yıllarında kullanılan tüm bilgisayar hard disklerin, yine aynı tarihlerde Beşiktaş Adliyesinde soruşturma savcılarının kullandıkları bilgisayar hard-disklerin imajlarının alınması… Alınacak imajlar üzerinde yapılacak basit bir inceleme, söz konusu Ergenekon ve benzeri isimli davaların, soruşturmalarının başından sonuna kadar her türlü kararların verildiği, yazıldığı, yönlendirildiği ve yönetildiği tek merciin Emniyet olduğu, diğer mercilerin adeta bir tasdik makamına dönüştüğü görülecektir.”

Kerinçsiz 1 hafta sonra, 28 Ocak’ta da Başbakanlığa yine çok sayıda isim ve belgenin olduğu 300 sayfalık bir bilekçe gönderdi. Başbakan Erdoğan’ın “paralel devletle” ilgili açıklamalarını hatırlatan Kerinçsiz, dilekçesinin sonunda şunları talep etti:

– Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun harekete geçirilerek, iddialarımızın ya da söz konusu davalarda yapılan tüm usulsüzlüklerin hangi amaç kapsamında yapıldığının ortaya konmasının istenmesine,

– Savcılık ve Hakimlik kararlarının, emniyet içerisinde adliye ile uyum içinde çalışan paralel bir oluşum tarafından emniyette hazırlanması vahim suçları bünyesinde barındırdığından, dilekçe ve eklerimizin bir suretinin ceza soruşturması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına tevdiine,

– İddia edilen suç isnatları aynı zamanda disiplin soruşturmasını gerekli kıldığından, dosya örneğinin İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına gönderilmesine karar verilmesine…

Bundan sonraki gelişmeleri Avukat Kemal Kerinçsiz’den dinleyelim:

“Başbakanlığa gönderdiğim dilekçede, ‘İşte paralel devlet budur’ dedim. Başbakanlık üzerinde çalışmış, Adalet ve İçişleri Bakanlığını harekete geçirmiş, disiplin soruşturması başlatmış. Sonra dilekçenin bir örneği İstanbul Terörle Mücadele’den sorumlu Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmiş. Gittim ifade verdim. İfade sırasında bu dosyasının, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı ‘kumpas’la ilgili suç duyurusu üzerine açılan dosyayla birleştirilmesini istedim. Savcı olumlu baktı.”

-Erdoğan, Kerinçsiz’den Kurtulmak İstemişti-

Ergenekon sanığı Kerinçsiz suç duyurusunda bulunuyor, Başbakanlık harekete geçiyor. Başlıbaşına ilginç bir olay.

Ancak daha da ilginç yanı var. Av. Kemal Kerinçsiz tutuklanmadan önce şehitlere “kelle” dediği için Başbakan Erdoğan’a dava açan ve onun 3 kuruşluk tazminat cezasına çarptırılmasını sağlayan kişi. Başbakan Erdoğan da tutuklanmasından kısa bir süre önce Kerinçsiz hakkında şunu söylüyordu:

“Bir zat var. Şöhret olmak için her şeye dava açıyor. İsabetli yollardan biri değil. Bunu önlemek için ne yapılabilir, arkadaşlarla çalışıyoruz.”

Gel de “Nereden nereye” diye şaşma!..

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

14 Nisan 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/dosya-no-20145904-dosya-no-201437277–1404141200.html

Kategori:Uncategorized