İçeriğe geç

Özel’e “Şantaj”ın Sebebi!..

Başbakan Erdoğan Salı günü partisinin Meclis grup toplantısında, “Bunların elinde şantaj kasetleri var. Bu devletin en tepesinden en aşağısına kaset. Cumhurbaşkanının da şantaj kaseti vardı. Benimle ilgili de Genelkurmay Başkanın da” dedi.

Tepeden tırnağa kasetlerle, şantajlarla yöneten ve yönetilenlerin ülkesi olmuşuz meğer!..

Erdoğan’ın, “Genelkurmay Başkanının da var” sözünün Karargâh’ta tam bir şok etkisi yarattığını belirteyim. Org. Necdet Özel haberi Türkmenistan’da aldı, hiçbir değerlendirmede bulunmadı. Ne yapacağına dönüşte karar verecek.

İki ihtimal gündemde; Ya o da Cumhurbaşkanı Gül gibi, “Haberim yok” açıklaması yapacak, ya da kuvvetle muhtemel Başbakan Erdoğan’dan bu sözlerini bir şekilde açıklığa kavuşturmasını, yani “düzeltmesini” isteyecek.

Özel’in “çok özel” kasedi olamayacağına göre, ne olabilir?

– Gençlik yıllarına ait bir bilgi mi?

– Işık Koşaner örneğinde olduğu gibi, komutanlarıyla yaptığı bir toplantının ses kaydı mı?

– Uludere bombalamasının emri mi?

Var veya yok… Her ne ise ne… Mesele şu; Genelkurmay Başkanı Özel “kasedi” olduğunu bilmiyor, “şantaja” da maruz kalmamış. Ama ne garip, Başbakan Erdoğan biliyor.

Özel’e bir mesaj verildiği açık. İyi de ne?

-Şubat’taki İlginç Uyarı-

Kulislerde Şubat ayında Erdoğan-Özel arasında geçtiği öne sürülen bir konuşmadan söz ediliyor.

“Paralel devletle” savaşta seferberlik ilân edilen, Başbakan Erdoğan’ın Balyoz, Ergenekon davalarında “kumpas”ı kabul edip, “yeniden yargılamanın” yollarını aradığı günler. Erdoğan ve Özel görüşür. Erdoğan, ortak çözüm bulunması için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı Genelkurmay’a gönderir.

İddia o ki, işte bu görüşmede Erdoğan, Özel’e şöyle bir söz söyler:

“Sizi birbirinize çok bağlı sanıyordum. Ama içinizden hâlâ bana bilgi akışı var.”

Bu “bilgi”, bugün Erdoğan’ın milyonların önünde dillendirdiği “kaset” olamaz herhalde. Nitekim o günlerde Erdoğan’ın sözleri, “Artık siz de içinizdeki paralelleri temizleyin” uyarısı olarak algılandı.

Yine o günlerde Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan “Dış güvenlik toplantısına” MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, “TSK’daki paralellerin” listesiyle gittiği duyuldu ve bu yalanlanmadı.

Ancak geçen zaman içinde Genelkurmay’da hiçbir hareket yaşanmadı. Aksine, Adana’da MİT TIR’larının aranması olayında adı geçen Jandarma Bölge Komutanı aleyhine yapılan yayınlarla ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Başbakan Erdoğan’ın aynen Emniyet, HSYK ve bakanlıklarda olduğu gibi TSK’da da seri bir “paralel temizlik” istediği açık. Geçmişte büyük titizlikle hazırlanan ihraç kararlarına dahi şerh koyan Erdoğan’ın bugün bu beklentide olmasındaki çelişki bir yana, TSK’daki kural ve işleyiş seri bir operasyonu engelliyor. Bir şeyler yapılıyor ve yapılacaksa, bunun sonuçları ancak Ağustos Şura’sında görülebilecek.

Bu bilgiler ışığında Başbakan Erdoğan’ın, “kaset” mesajı için şimdilik en fazla, “Genelkurmay Başkanına elini çabuk tut uyarısı yaptı” denebilir.

Askeri çevrelerin değerlendirmesi de bu yönde; “Herkesi işin içine çekme çabası” olarak yorumlanıyor.

-Balyoz’da Frenin Sebebi de Bu mu?-

Erdoğan-Özel denkleminde dikkat çekici bir başka husus da Balyoz davasının “balyoz” gibi gündemden düşmesi oldu.

Oysa gerek Erdoğan, gerek bakanları 30 Mart’tan önce ne önemli açıklamalar yapıp, ne sözler veriyordu. Adeta hapishane kapılarının açılmasına ramak kalmıştı. Genelkurmay’da Adalet Bakanı ile toplantılar yapıldı, yol haritası belirlendi vs. Hapishaneleri ziyaret eden komutanlar, “Az kaldı, bitecek” mesajları götürdü.

Ancak seçimlerden sonra Balyoz’da çözüm için hiçbir adım atılmadığı gibi, Erdoğan yeniden “Ergenekon, darbe, cunta” söylemlerine döndü.

Acaba Erdoğan’ın Balyoz’da frene basmasının sebebi de Özel’i “paralel savaşta” yetersiz bulduğu için bir anlamda onu içerdeki askerler nezdinde bir kez daha “sözünü tutamayan komutan” konumuna düşürüp, tepkilerin odağı haline getirme niyeti olabilir mi?

Görünen şu; Ankara’da her cephede kartlar yeniden karılıyor, herkes yeni “pozisyon” alıyor veya almaya zorlanıyor. “Kumpas” mağdurları ise içerde yatmaya devam ediyor.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

25 Nisan 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/peki-o-kasetin-altinda-ne-var-2504141200.html

Kategori:Uncategorized