İçeriğe geç

Mamak İşkencesi Bitti!..

Yaklaşık 2 aydır sırf gazeteci olduğum için Mamak Askeri Cezaevi’ne yaptığım ziyaretlerde uygulanan “yasa dışı” engellemeler sona erdi. Kelimenin tam anlamıyla cezaevi yönetiminin kaprisiyle alınan engelleme kararını itirazım üzerine yeniden gözden geçiren Milli Savunma Bakanlığı, “Bir tutuklu veya hükümlünün ziyaretçi listesinde olan medya mensubunun herhangi bir makamdan ayrıca izin almasına gerek yok” dedi.

“Gerekirse gazetecilikten istifa eder, haksızlığa hukuksuzluğa uğrayan o insanları ziyaretten yine de vazgeçmem” noktasına gelmeme yol açan Mamak işkencesi nasıl başladı, neler oldu şu iki yazıda anlatmıştım.

(http://www.odatv.com/n.php?n=mamak-komutani-hangi-gazeteciden-rahatsiz-oldu-0703141200)

(http://www.odatv.com/n.php?n=d7a9af5b-1503141200)

Askeri veya sivil; Cezaevi ziyaretlerindeki hukuki düzenlemeler gayet açık. Buna rağmen Mamak Cezaevi yönetiminin talebi üzerine Milli Savunma Bakanlığı yeni bir “hukuk” ihdas etti, Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş’ın arkadaş listesinde olduğum halde her hafta ayrıca izin alma zorunluluğu koydu.

Bürokratik mücadele neredeyse 2 ay sürdü. Milli Savunma Bakanlığı Adli İşler Başkanlığı benim 13 Mart, Kürşad Güven Ertaş’ın da 18 Mart tarihli dilekçelerini Adalet Bakanlığı’na göndererek, uygulama hakkında görüş istedi.

Bu arada ben ihdas edilen hukuka uyup, her hafta Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin alarak, Mamak ziyaretlerimi sürdürdüm. “Her bir ziyaret ayrı bir işkence ve sinir harbiydi” diyeyim, gerisini siz anlayın.

Nihayet Adalet Bakanlığı’nın görüşü geçen hafta Milli Savunma Bakanlığı’na ulaştı. İtirazlarımızda haklıydık. Buna rağmen, yazışma prosedürü tamamlanmadığından o hafta da Mamak’a gitmek için izin almak zorunda kaldım. Keyfi ve yasadışı uygulama yapıldığının ortaya çıktığını söylememe rağmen, cezaevi yönetimi aynı “misafirperverliği” gösterdi.

Evet, yazışma tamamlandı ve Milli Savunma Bakanlığı hakkımızı resmen teslim etti. İşte Bakanlık Adli İşler Başkanı Hâkim Yarbay Mehmet Ali Almış imzalı o yazının itirazımızla ilgili kısmı:

“Medya mensuplarının 3 kişilik listedeki kişilerden biri olmaları halinde kapalı veya açık görüş günlerinde herhangi bir makamdan izin almaksızın askeri ceza ve tutukevlerindeki ilgili hükümlü veya tutukluyu ziyaret edebilecekleri…”

Daha önceki yazımda, “Kendi silah arkadaşlarına sahip çıkılmasından kim, niye rahatsızlık duyuyor? Onlara sahip çıkamamaktan mahcubiyet duyacakları yerde, bu ne hâl?” diye sormuştum. Şimdi de şunları soruyorum:

“Haftalardır uygulanan bu hukuksuzluğun mesulü kim veya kimlerdir? Milli Savunma Bakanlığı gibi koca bir bakanlık böyle bir yanılgıya nasıl düştü, düşürüldü? 2 aydır sadece benim değil, Mamak’taki tüm arkadaşlarımın çektiği manevi ızdırabın hesabı müsebbiplerinden sorulacak mı?”

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak, Şirinyer ve Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

24 Nisan 2014

Milli Savunma Bakanlığı’nın Yazısı:

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ve-mamak-iskencesi-bitti-2404141200.html

Kategori:Uncategorized