İçeriğe geç

Engin Alan’dan çok imalı espri

Balyoz’dan yıllardır cezaevinde olan MHP Milletvekili Engin Alan’ı kurtarma çalışmaları ilginç siyasi denklemlerin yanısıra isyan ve esprilere de yol açtı.

Engin Alan’dan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “Ya beni çıkarın ya Sebahat Tuncel’i de cezaevine gönderin” şeklinde bir mesaj gittiğini okuduğumda şaşırmıştım. Yıllardır, “BDP’liler yararlanacaksa, ben içerde 100 yıl kalayım” diyen Alan’ın şimdi Tuncel’le kendisini aynı kefeye koyması mümkün değildi!..

Dün Askeri Yargıtay’daki davaya katılan Alan’a o mesajın aslını sordum. Evet, Çiçek’e bir mesajı olmuş, ama tam öyle değil. Sadece, “Sebahat Tuncel’i ne zaman gönderiyorsunuz?” diye sormuş.

Malûm TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Alan’ın tahliyesi için bir kanun teklifi verdi. İşte bu tekliften sonra da siyasi denklemler karıştı. AKP ve MHP teklifi karşı çıktı. AKP, “Anayasa’ya aykırı” dedi. Çiçek, kendi partisiyle ters düşme pahasına, “Hayır, Anayasa’ya aykırı değil” cevabını verdi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye göre ise, teklif çelişkili ve tehlikeli bir girişimdi. Alan ve Tuncel’in aynı kefeye konmasına itiraz eden Bahçeli, “İkisinin durumları ayrı ayrı ele alınmalı” dedi.

Bahçeli’nin bu itirazına isyan eden isim de Engin Alan’ın kızı Tülin Alan oldu. İsim vermeden Bahçeli’nin sözlerine gönderme yapan Tülin Alan, twitter hesabından şunları yazdı:

“Engin Alan kalsın hapiste, onunla gurur duyun! Valla kusura bakmayın, benim bir tane babam var! BDP’linin olduğu Meclise de girmeyin o zaman.”

Çiçek’in Alan teklifine destek veren parti Alan başta olmak üzere herkes için şaşırtıcıydı; O parti, BDP ve PKK’nın yeni partisi HDP’ydi. Daha ötesi bizzat Sebahat Tuncel desteklediğini açıkladı.

Dün Engin Alan Askeri Yargıtay’daki duruşmadayken, Tuncel Fatih’teki bir toplantıda yöneltilen sorular üzerine, “Konu ben olunca bu konuda konuşmak sorunlu” diye espri yaptıktan sonra şunları söyledi:

“Seçilen milletvekillerine ilişkin uzun süredir bir tartışma var. Meclis Başkanı bir inisiyatif aldı. Meclis gruplarına bildiğim kadarıyla, bu konuda kendi önerisini sundu. Gruplar bu konuyu değerlendirecek bir çözüme kavuşturacak ya da mevcut çözümsüz haliyle devam edecek. Bu eşitsizliğin giderilmesi gerekiyor. Grubumuz bu konudaki görüşü net. Halk iradesiyle seçilmiş insanların parlamentoda olması gerektiği konusunda yaklaşımımız vardı. Milletvekillerinin bir kısmı çıktı. Bir kişi kaldı. Dolayısıyla buna yönelik bir düzenleme yapılması gerekiyor.”

Engin Alan, Tuncel’in bu sözlerinden Askeri Yargıtay’da, tv’lerin alt yazılarından haberdar oldu. O da şu çok imalı espriyi yaptı:

“HDP destekliyor… Sebahat Tuncel destekliyor… HDP’ye mi geçsem, ne?!.”

“Sakın yazma” dedi, ama kızı Tülin Alan’ın isyanından sonra bunu yazmamak olmazdı.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized